Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

aktualnosci
galeria
galeria
nauczyciele
Konkursy
organizacje
sport w XV
rekrutacja
Dla maturzystów
Stowarzyszenie absolwentów XV LO
wymiany zagraniczne
Bąbowe lekcje
1% dla mojej szkoy
Klasy patronackie
 
youtopia

   

bip
   Uniwersytet Łódzki Wydział Filologiczny

   Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania

   Uniwersytet Łódzki Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

   Gazeta Wyborcza
 

 | 2013 | 2012 | Archiwum |

Co w trawie piszczy, czyli co się u nas dzieje...

[2012-12-29]

Etos rycerski w średniowieczu i dzisiaj

3 grudnia 2012 klasy 1a i 1b (rozszerzony program historii) wzięły udział w żywej lekcji historii o temacie „Etos rycerski w średniowieczu i dzisiaj”. Organizatorem spotkania była prof. Marzena Jóźwiak, która we współpracy z bractwami: Bractwo Rycerskie Ziemi Łęczyckiej "Signum Temporis" oraz Konfraternia "Burgus Carpinei" Bractwo Rycerskie na Zamku w Besiekierach, opracowała program spotkania. Członkom obu bractw składamy serdeczne podziękowania.

Zajęcia przybliżyły młodzieży nie tylko tło historyczne, ale również aspekty ideologiczne i moralne w nawiązaniu do życia rycerzy i im współczesnych. Poruszone zostały wątki związane z obyczajowością, prawami i ich egzekwowaniem, uzbrojeniem i technikami walki. Podczas spotkania młodzież miała okazję obejrzeć pokaz walki oraz zrekonstruowane książki z okresu średniowiecza, szaty kobiece i męskie, a także uzbrojenie i narzędzia. Członkowie Ruchu Rycerskiego z właściwym sobie zapałem i elokwencją przekazywali wiedzę, dzielili się spostrzeżeniami, opowiadali ciekawostki
oraz anegdoty. Na koniec spotkania odbył się mini-turniej wiedzy, w którym zwyciężył uczeń klasy Ia Sławomir Dobruszek oraz konkurs trzymania mieczy, w którym zwyciężyła uczennica klasy 1a.

[2012-12-18]

Bartosz Stanielewicz otrzymał Stypendium Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Nagrodę za wyniki w nauce i osiagnięcia sportowe ufundowała firma „HammerMed” Sp. z. o.o. w Łodzi.

[2012-12-18]

Stypendystka Stypendium Premiera Agata Lewandowska z klasy 2b odebrała dyplom i gratulacje z rąk Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, Łódzkiego Kuratora Oświaty Jana Kamińskiego i Wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego.
Stypendium Rady Ministrów otrzymała również Kinga Szymańska.

Gratulujemy!!!

[2012-12-15]

XXI Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy na Temat Zdrowego Stylu Życia

Agata Lewandowaska (2b), Paulina Sołtysiak (2d) i Klaudia Popińska (1d) wykazały się najlepszą wiedzą na temat zdrowego stylu życia w etapie szkolnym olimpiady. W grudniu podeszły do etapu rejonowego, w którym pokonały inne szkoły ponadgimnazjalne – Paulina Sołtysiak zajęła II miejsce, a Agata Lewandowska wygrała ten etap i będzie reprezentowała nasz rejon w eliminacjach wojewódzkich.

[2012-12-15]

Zawody promujące kulturę fizyczną w piłce siatkowej dziewcząt 2012/2013r

Siatkarki z naszej szkoły wygrały wszystkie mecze i zdobyły I miejsce w zawodach.

Oto nasza mistrzowska reprezentacja:
- Klaudia Popławska (2a) – kpt.,
- Justyna Majewska (2a),
- Klaudia Gąsiorowska (2a),
- Ola Jędrzejczak (2a),
- Paulina Karpiesiuk (2 b),
- Ada Mierzejewska (1a),
- Kamila Gwarczyk (1c),
- Klaudia Popińska (1d).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

[2012-11-30]

Wspomnienia z Ełku

W dniach 1-10 sierpnia 2012 roku odbył się obóz naukowy z "Informatyką+" w miejscowości Ełk. Udział w obozie był nagrodą za osiągnięcia w konkursie. Zeszłoroczny absolwent, Darek Drzewiecki tak wspomina pobyt na obozie…

Zajęcia na obozie składały się z dwóch modułów: wykładów oraz warsztatów. Te pierwsze dotyczyły teorii gier, drzew binarnych, grafów, kryptografii. Podczas warsztatów, podzielonych na poziomy zaawansowanie korzystaliśmy z pracowni komputerowej, tworząc programy w języku C++. Każdy pracował w swoim tempie nad zadaniami umieszczonymi na przygotowanym serwerze. Osoby, które miały najlepszą skuteczność otrzymywały słodycze w nagrodę a na koniec obozu jeszcze bonus.

W trakcie trwania obozu odbyły się dwie całodniowe wycieczki. Pierwsza miała następujący przebieg:
1. Wilczy Szaniec - schrony A. Hitlera.
2. Miejscowość Święta Lipka - bazylika mniejsza.
3. Kadzidłowo - takie trochę zoo pod gołym niebem w warunkach naturalnych,     gdzie zwierzęta funkcjonowały swobodnie w ogrodzonych obszarach
    środowiska naturalnego.

Mnie osobiście najbardziej podobało się Kadzidłowo, gdyż znacznie bardziej wolę podziwiać piękno natury niż Katolickie Świątynie, czy powojenne bunkry.

Druga to "Spływ Kajakowy", na którym zresztą po raz pierwszy na żywo zobaczyłem pijawkę... na swojej nodze. Przygoda się udała i razem z koleżanką dopłynęliśmy do końca nabrawszy ogromnej wprawy w odbijaniu się od zarośli i trzcin.

Oczywiście spływ odbył się pod nadzorem ratowników w czerwonych uniformach, którzy otwierali i zamykali całą wyprawę.

W trakcie obozu każda z grup miała zaplanowane dwa wyjścia na basen, a także spotkała nas miła niespodzianka - wyjście do kina na film "Prometeusz" dla całego obozu.

Zakwaterowanie w zupełności mi odpowiadało. Zadbana łazienka, wygodne łóżka i odpowiednia ilość przestrzeni osobistej. Poza tym miałem zgranych współlokatorów, więc problemów nie było, nie licząc ogromnego pająka, który jak domniemywaliśmy przepisał się do nasz Sieci Komputerowych.

Osobiście jestem bardzo zadowolony z całego obozu. Pozostały miłe wspomnienia a uzyskanych materiałów dydaktycznych używam po dziś dzień.

[2012-11-28]

Warsztaty naukowo-metodyczne z języka rosyjskiego dla polskich rusycystów

Od 19 do 23 listopada 2012 r. w ramach docelowego programu federalnego "Język rosyjski" realizowanego w latach 2011 - 2015 w Warszawie, Kielcach, Katowicach, Poznaniu odbędzie się międzynarodowa impreza - warsztaty metodyczne wspierające język rosyjski i kulturę w Polsce.

[2012-11-28]

Oto, co napisała Sheila Wilensky w "Arizona Jewish Post" o wizytcie polskiej delegacji w Arizonie

[2012-11-26]

Nagrodzeni nauczyciele

W październiku Dyrektor Ewa Kaczorowska oraz Profesor Małgorzata Pawłowska zostały uhonorowane Nagrodami Prezydenta Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze. Obie Panie nie poprzestają na wypełnianiu swoich obowiązków, są twórczyniami Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, angażują się w międzynarodowe wymiany. Dyrektor Kaczorowska w projekty: polsko-ukraińskie, polsko-izraelskie
i polsko-amerykańskie; Profesor Pawłowska w polsko-rosyjskie. Obie Panie są rusycystkami, które potrafią obudzić w uczennicach i uczniach zainteresowanie językiem rosyjskim, są otwarte na potrzeby młodzieży i pełne empatii. Serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że w ostatnich sześciu latach tę prestiżową nagrodę otrzymały: Profesor Arletta Marciniak, dwukrotnie Profesor Barbara Matusiak, Profesor Małgorzata Zakrzewska i Dyrektor Ewa Kaczorowska.

Powodem do wielkiej dumy dla rady pedagogicznej i młodzieży XV LO jest też Złoty Medal Ministerstwa Edukacji Narodowej za Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Profesor Arletcie Marciniak. Wielki pokłon do samej ziemi dla wybitnej nauczycielki!

[2012-11-22]

25-26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, wpisując się w ogólnopolskie obchody Europejksiego Dnia Języków Obcych, ogłoszonego przez Radę Europy na 26 września. Celem obchodów była popularyzacja nauki języków, nauczanych w naszej szkole - angielskiego, rosyjskiego, włoskiego, niemieckiego, ale również prezentacja uczniom klas pierwszych dorobku naszej szkoły w tym zakresie.

Uczniowie mogli obejrzeć prezentacje multimedialne dotyczące najważniejszych wydarzeń m.in. relacje z:
- Konkursów językowych,
- wymian zagranicznych z Izraelem, Niemcami, Ukrainą,
- Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Teatrze Muzycznym,
  którego nasza szkoła jest organizatorem.

Pierwszoklasiści wzięli udział w konkursie wiedzy o obszarach języków nauczanych w naszej szkole w kategoriach: geografia, literatura, muzyka, kulinaria. Zwyciężyły reprezentantki klasy Ia.

Atrakcją imprezy były występy artystyczne uczniów klas drugich i trzecich z piosenkami obcojęzycznymi, prezentowanymi na różnych konkursach w ubiegłym roku szkolnym.

Uczniowie klas starszych przygotowali również wystawy plakatu i rękodzieła, prezentujące kraje nauczanych języków - Anglię, Niemcy, Włochy i Rosję.

Na zakończenie pierwszoklasiści zostali zaproszeni na symboliczną degustację potraw.

Organizatorami Europejskiego DJO był Samorząd Szkolny przy wsparciu nauczycieli języków obcych:
prof. Małgorzata Pawłowska - inicjator i koordynator przedsięwzięcia,
prof. Aneta Jachimowska, prof. Małgorzata Chećko, prof. Iwona Jaguś, prof. Ewa Kuzitowicz.

[2012-11-17]

W ostatnim tygodniu października odbyła się XXI Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia – etap szkolny. Najlepszą wiedzą z tego zakresu wykazały się: Kluszczyńska Kasia 2c, Łyżwa Klaudia 2c, Stefańska Dominika 2c, Lewandowska Agata 2b, Szperling Ewelina 2b, Popińska Klaudia 1d, Sołtysiak Paulina 2d. Do dalszego etapu rejonowego (7 grudnia 2012) w wyniku dogrywki przeszły: Popińska Klaudia 1d, Sołtysiak Paulina 2d, Lewandowska Agata 2b.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!!!

[2012-11-17]

Nasz uczeń najlepszym sportowcem–uczniem w Łodzi

Z radością i dumą informujemy, że uczeń naszego liceum Bartek Stanielewicz wygrał plebiscyt ogłoszony przez Miejski Szkolny Związek Sportowy w Łodzi. Bartek za swoje wybitne wyniki sportowe (w dyscyplinie: wodne ratownictwo sportowe) i bardzo dobre wyniki w nauce został uznany najlepszym uczniem-sportowcem na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.

Bartku gratulujemy !!!

[2012-11-13]

8 listopada obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Zdrowego Żywienia. Z inicjatywy p. Magdaleny Danisiewicz klasy pierwsze brały udział w prelekcji prowadzonej przez przedstawiciela Centrum Dietetyki w Łodzi, a klasy drugie w wykładzie dr Anny Bednarek-Gejo z Uniwersytetu Medycznego „Jak zachować zdrowie na wiele lat”. Był to cenny czas, który poszerzył naszą wiedzę na temat tego, co zdrowe i ważne w naszej diecie oraz jak być świadomym konsumentem w dzisiejszych czasach. Uczniowie klas pierwszych przygotowali piękne plakaty dotyczące podstawowych zasad zdrowego żywienia i istoty pierwszego śniadania w diecie ucznia, które będą ozdobą szkoły przez cały rok. W stołówce można było zakupić świeże owoce i warzywa.

W bibliotece p. Barbara Rożniakowska przygotowała do dyspozycji uczniów kącik z literaturą na temat różnych diet świata.

Podczas tych obchodów p. Marzena Jóźwiak zorganizowała dwuczęściowy konkurs dla młodzieży oraz konkurs kulinarny dla nauczycieli pod wspólną nazwą „Algorytmy w kuchni”. Konkurs dla uczniów składał się z części kulinarnej, w której dwuosobowe drużyny uczniowskie startowały w kategoriach: „Fitness” i „Dla smakoszy” oraz informatycznej polegającej na graficznym opracowaniu algorytmu wykonania konkursowej potrawy. W jury zasiadali: p. Anna Grabarczyk, p. Agnieszka Jastrzębska, p. Małgorzata Pawłowska oraz Patryk Wolfan i Kajetan Kuliński. Po degustacji różnorodnych, przyrządzonych przez młodych kucharzy z entuzjazmem i starannością potraw jury wyłoniło zwycięzców. W kategorii „Dla smakoszy” zwyciężyły Klaudia Łyżwa i Joanna Ruda z klasy 2c z potrawą „Pierś kurczęcia w płatkach kukurydzianych z brzoskwiniami”, w kategorii „Fitness” Patryk Krakowiak oraz Michał Stanilewicz z klasy 2d za danie „Śpiący miś”. Uczniowie w anonimowym głosowaniu wybrali własną najsmaczniejsza potrawę, przyrządzoną przez Patryka Krakowiaka i Michała Stanielewicza.

Wśród członków rady pedagogicznej jury w składzie p. Dyrektor Ewa Kaczorowska oraz p. Tomasz Lukas wyłoniło dwie mistrzynie kuchni: p. Barbarę Matusiak oraz p. Barbarę Rożniakowską. Oba składy jury miały niełatwe zadania. Trudno wybrać najlepsze dania pośród ferii smaków, na uczcie nie tylko dla ciała, ale i dla oka.

Nagrody – zaproszenia na obiad dla zwycięzców ufundowała właścicielka restauracji SassBar p. Kinga Sass-Leśniak. Bardzo dziękujemy p. Kingo.

[2012-11-13]

Spotkania z łódzkimi twórcami kultury

Dzięki współpracy ze Śródmiejskim Forum Kultury profesor Małgorzata Zakrzewska zorganizowała dla uczniów klas IIb i IIIa spotkania z łódzkimi twórcami Zdzisławem Jaskułą poetą, tłumaczem, reżyserem, w okresie PRL-u objętym zakazem publikacji pod własnym nazwiskiem, wielokrotnie zatrzymywanym i inwigilowanym; oraz Małgorzatą Golicką-Jabłońską etnografką, reporterką, pisarką, autorką wielu książek, m.in.: „Wyspy sercu podobnej", „Misjonarskich szlaków", „Na australijskiej ziemi" czy „Pokoju dla Jerozolimy".

Rozmowy z gośćmi prowadzili łódzcy poeci Maciej Robert i Rafał Gawin.

Zdzisław Jaskuła zaczął tworzyć w wieku 10. lat, jak stwierdził, był to naturalny wynik pierwszej miłości. Dużo później na jego poezję miała wpływ działalność opozycyjna. Twórca opowiedział o swoich studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie, który wspominał jako ważny ośrodek kultury europejskiej w tamtym czasie.

Z zaciekawieniem słuchaliśmy o działalności pisarza w Komitecie Obrony Robotników, spotkaniach w maleńkim prywatnym Salonie Państwa Jaskułów, w którym pojawiali się niezależni pisarze, aktorzy, artyści, np. Kazimierz Deymek, ale także postacie kultury zagranicznej.

Pan Jaskuła zaintrygował nas też ciekawą anegdotą o historii powstania telenoweli. Otóż, na Kubie, gdzie wiele kobiet pracowało w fabrykach cygar, by zapewnić ciągłość produkcji zatrudniano lektora, który miał czytać im głośno, umilając czas pracy, znane publikacje europejskie autorstwa np. Dumasa. Kobiety, tak bardzo ożywione tymi historiami, nierzadko miłosnymi, opowiadającymi o zdradzie i „problemach sercowych", nie mogły się doczekać kolejnych fragmentów czytanych powieści, co oczywiście wiązało się z koniecznością przyjścia następnego dnia do pracy. Tak narodził się właśnie pomysł powstania telenowel.

Pan Jaskuła pełni teraz, już po raz drugi, funkcję dyrektora Teatru Nowego w Łodzi. Uczniowie otrzymali w prezencie kupony rabatowe do Teatru Nowego na wybraną sztukę: „Przyjazne dusze" lub „Wieczór Trzech Króli"

Małgorzata Golicka-Jabłońska przybliżyła nam historię reportażu - według niej u genezy tego gatunku leżą naturalna chęć czytania, poznawania faktów i prawdy o świecie. Pisarka uważa, iż bycia reporterem nie można się nauczyć na żadnym kursie - to talent i predyspozycje powodują, że ktoś ma powołanie do uprawiania tej formy wypowiedzi. Za swojego mistrza Pani Małgorzata uznaje Ryszarda Kapuścińskiego, w nim też odnajduje cechy dobrego reportera.

Wyjątkowo zaciekawiła nas część o relacjach damsko-męskich w Egipcie czy szoku kulturowym, jaki towarzyszy wyprawie do "prawdziwej" części tego kraju - gdy nie mieszka się w kurorcie wraz z innymi turystami, ale pośród zwykłych ludzi. Fascynujące były opisy życia codziennego w Egipcie i Izraelu, odmienności obyczajów owych kultur, religii, stylu życia. Reporterka opowiedziała, jak trudno białej kobiecie funkcjonować w tak egzotycznym dla Europejki świecie.

Pani Golicka –Jabłońska podzieliła się również swoimi refleksjami z wyjazdów na stypendia do Danii i Szwecji.

Goście przygotowali dla nas prezenty książkowe za udział w konkursach i dyskusjach, które stanowiły ważną część spotkań. Pan Jaskuła przekazał naszej szkolnej bibliotece swoje tłumaczenie książki Fryderyka Nietzschego Tako rzecze Zaratustra".

[2012-11-10]

Stoimy na straży narodowej pamięci, czyli delegacja XV LO w Bykowni

W dniach 15-19 października 2012 r pięcioro uczniów naszej szkoły: Agnieszka Michnowska z 2a, Łukasz Kaczorowski z 2c oraz Martyna Dębowska, Magdalena Rozwens, Anna Raczyńska z 2d pod opieką prof. Dominiki Maciaszek uczestniczyło w wyjeździe na Ukrainę. Najważniejszymi punktami było odwiedzenie Kostiuchnówki - miejsca bitwy Legionów Polskich z oddziałami rosyjskimi w 1916 roku oraz nowo otwartego cmentarza ofiar zbrodni stalinowskich w Bykowni.

[2012-11-10]

Nauczycielki i nauczyciele amerykańscy spotykają się z polskimi edukatorkami

„Kultura i historia Żydów Łódzkich” - pod takim roboczym hasłem spotkała się 21.06.2012 w Manufakturze polsko-amerykańska „rada pedagogiczna”. Spotkanie było pokłosiem przyjęcia przez XV Liceum Ogólnokształcące ponad stuosobowej delegacji młodzieży ze szkół średnich w Miami, biorącej udział w Marszu Żywych i zorganizowania dla nich warsztatów o postawach polskiego społeczeństwa wobec Holokaustu. Spotkanie połączone ze zwiedzaniem cmentarza żydowskiego i polsko-amerykańską ceremonią ku czci ofiar Shoah okazało się tak udane, że lider projektu dr Leon Weissberg zdecydował się przywieźć do Łodzi grupę nauczycieli zajmujących się w Stanach edukacją na temat Zagłady i wymienić doświadczenia pedagogiczne. Stronę polską reprezentowały: Dyrektor Ewa Kaczorowska, alumna programu dla liderów Voluntary Visitors Barbara Matusiak i jedna ze szkolnych multiplikatorek wymian międzynarodowych Izabela Wądołowska.

Nie skończyło się na ciekawych rozmowach. Barbara Matusiak i Izabela Wądołowska zostały przewodniczkami amerykańskiej grupy po terenie Getta Litzmannstadt.

W listopadzie 2012 roku Barbara Matusiak otrzymała od dr Weissberga prośbę o zorganizowanie podobnego spotkania w czerwcu 2013. To najlepszy dowód sukcesu.

[2012-11-10]

Współpraca z Wydziałem Stosunków Międzynarodowych
i Politologicznych UŁ

Współpraca pomiędzy Wydziałem Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych UŁ a XV Liceum Ogólnokształcącym od czasu podpisania porozumienia pomiędzy obiema placówkami rozwija się znakomicie. Uczennice i uczniowie naszej szkoły już dwukrotnie zaproszeni byli do udziału w międzynarodowych sesjach naukowych. Pierwsza z nich dotyczyła rozwoju i zagrożeń demokracji w Rosji, na Białorusi i Ukrainie - językiem wykładowym był rosyjski; druga wiązała się z polityką prowadzoną przez państwa Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Japonii – a tu językiem wykładowym był angielski.

Tego rodzaju zajęcia nie tylko rozwijają kompetencje językowe młodzieży naszej szkoły, ale pozwalają się jej zapoznać z tym, co najnowsze w świecie nauki, dlatego wyróżniający się uczennice i uczniowie powinni szykować się na następne sesje:)

[2012-11-10]

Tworzymy krąg przyjaźni, czyli o piątej edycji programu „Bliżej siebie” w XV LO

W dniach 21-22 października 2012 miała miejsce w XV Liceum Ogólnokształcącym piąta edycja międzynarodowego programu „Bliżej siebie”. Do Polski przyjechała 35-osobowa delegacja z Yarden High School w Dolinie Jordanu.

[2012-11-10]

Arizona dream... Piętnastkowicze w USA

Od 2 do 13 października trwała wizyta młodzieży XV LO w Arizonie. Wymiana odbyła się pod hasłem „Nauczanie o Holokauście i prawach człowieka w USA oraz w Polsce”. Program wyjazdu został stworzony przez Barbarę Matusiak i dr Lisę Adeli z University of Arizona. Na czele delegacji stanęła Dyrektor Ewa Kaczorowska, a nad językowym poziomem uczestniczek i uczestników czuwała Izabela Wądołowska.

[2012-11-04]

Dzięki podpisaniu umowy między Dyrekcją naszego liceum a kierownikiem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim profesor Barbarą Bogołębską od października br. klasy Ia i Ib pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego - Anny Grabarczyk i Małgorzaty Zakrzewskiej uczestniczą w wybranych wykładach i warsztatach studenckich.

Młodzież w pierwszym semestrze zgłębia tajniki dziennikarstwa radiowego i umiejętności dykcji i emisji głosu. Uczy się o roli mediów w życiu codziennym i zasadach etyki, jakimi winien kierować się uczciwy dziennikarz.

[2012-10-09]

Mistrzostwa szkół ponadgimnazjalnych w lekkoatletyce

W dniu 03.10.2012r. uczniowie-sportowcy naszej szkoły reprezentowali XV LO w Mistrzostwach Lekkoatletycznych Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasi sportowcy zmagali się w 5 konkurencjach lekkoatletycznych (100m, 400m, 800m dz./1500m ch, skok w dal, kula 4kg dz./6kg ch.) i sztafecie 4x100m mężczyzn i kobiet. Szczegóły w zakładce SPORT……

[2012-10-09]

1 października pięć uczennic z klasy 3 d Milena Bojanowska Joanna Felczak, Katarzyna Smolarek, Ewa Wochna, Angelika Wróbel z opiekunką prof. Elżbieta Barbus uczestniczyło w III meetingu na rzecz walki z rakiem piersi. Organizatorem spotkania była Fundacja Carpe Diem.

Podczas spotkania odbył się wykład prof. dr. hab. n. med. Marka Zadrożnego
- Kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP
- zatytułowany „Rak gruczołu piersiowego najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w XXI wieku”.

Drugi wykład zatytułowany „Choroby piersi młodych Kobiet w praktyce chirurga” wygłosiła dr n. med. Agnieszka Kolacińska specjalistka - chirurg Oddziału Chirurgii Onkologicznej Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi.

Wykłady dotyczyły przyczyn objawów, biologii, diagnostyki i aspektów psychologicznych choroby nowotworowej piersi. Podczas spotkania nastąpiło otwarcie wystawy dr A. Kołacińskiej zatytułowanej „Rak piersi u kobiet na 4. kontynentach”, która została przeniesiona na Plac Schillera. Gośćmi specjalnymi spotkania były kobiety, które przeszły chorobę nowotworową i wygrały walkę z rakiem. Po odbytym spotkaniu każda z Pań mogła skorzystać z porady brafiterki, która opowiadała o związku między niewłaściwie dobranym rodzajem biustonosza a rakiem piersi.

[2012-09-27]

17 września odbyła się prelekcja dla klas trzecich przeprowadzona przez działaczkę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi mgr Jolantę Sieradzan, nt: zasad oddawania krwi i przywilejów Honorowego Krwiodawcy.

18 września w XV LO ruszyła akcja honorowego krwiodawcy w ramach turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Do Klubu Honorowego Krwiodawcy XV LO dołączyli nowi uczniowie, każdy z nich oddał 450ml krwi jako kolejny bezcenny dar życia. Ta wspaniała humanitarna postawa, którą reprezentują nasi uczniowie-krwiodawcy świadczy o dużej ofiarności, dzięki nim uratowane zostanie niejedno ludzkie życie.

Wszystkim za udział w akcji serdecznie dziękujemy – opiekunowie SzKHD.

[2012-09-21]

Konkurs Języka Angielskiego XV-lubię to

Już w pierwszych dniach września nowego roku szkolnego XV LO przeprowadziło dla gimnazjalistów Konkurs Języka Angielskiego XV-lubię to. Była to dobra okazja do pochwalenia się swoim angielskim oraz do zdobycia nagród ufundowanych przez szkołę językową British Centre. Z nadesłanych prac komisja konkursowa w składzie dyrektor szkoły, Małgorzata Chećko oraz Izabela Wądołowska wybrały najlepsze prace zgodne z regulaminem konkursu i przyznały nagrody.

Zwycięską pracę wykonała uczennica klasy drugiej Gimnazjum nr 6 Dominika Kotarska, uczennica pani Katarzyny Genert.

Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy na jego drugą edycję w dalszej części roku szkolnego.

Życzymy powodzenia :)

[2012-09-11]

W sierpniu bieżącego roku zmarła Pani Profesor Bożena Kuchta, nauczycielka języka angielskiego, która pracowała w naszej szkole od 1969 do 1988 roku. Wychowawczyni wielu roczników, niezwykle lubiana przez uczniów, zawsze była uśmiechnięta, ciepła i serdeczna. Otwarta na potrzeby młodzieży potrafiła doradzić w ważnych sprawach, a w trudnych chwilach pocieszyć.

27 września w czwartek o godzinie 18 w Kościele pod wezwaniem Świętego Marka przy ul. Limanowskiego 59 (między ulicami - Piekarską i Urzędniczą) odbędzie się msza święta za Panią Profesor.

Pani Bożenko, będzie nam Pani bardzo brakować!

[2012-09-04]

Szkolny plebiscyt na najlepszego ucznia - SPORTOWCA ROKU

Tradycją w naszej szkole jest coroczne przyznawanie tytułu dla najlepszego sportowca XV LO.

To zaszczytne wyróżnienie mogą otrzymać uczniowie mający znaczące osiągnięcie sportowe oraz charakteryzujący się wzorową postawą w szkole i w życiu codziennym. Po przez swoją pracę, sumienność w wykonywaniu obowiązków, odpowiedzialność za słowo, są wzorem do naśladowania dla innych.

Sportowiec roku to wizytówka naszej szkoły, to uczeń który uosabia najlepsze cechy.

W tym roku nauczyciele wychowania fizycznego jednogłośnie sportowcem roku wybrali Bartka Stanielewicza ucznia klasy 2D – kilkukrotny zdobywca I miejsca w zawodach Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym w klasyfikacji junior.

Wyróżnienia otrzymali Michał Stanielewicz klasa 1D, Anna Pawłowska klasa 2D, Kinga Szymańska klasa 2D.

[2012-09-04]

W ostatnim tygodniu czerwca tradycyjnie w XV LO odbył się Szkolny Dzień Sportu, z tej okazji rozegrany został finał piłki nożnej, który wygrali chłopcy z klasy 2C.

Odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt i chłopców pod hasłem: „Klasy pierwsze wzywają na pojedynek klasy drugie”. W tym roku lepsze okazały się klasy pierwsze, które pokonały w obu meczach piłki siatkowej klasy drugie.

Reprezentacje wszystkich klasy brały udział w konkurencjach o charakterze rekreacyjnym „Na sportowo i wesoło”, było sportowo i bardzo wesoło. Najsprawniejszą klasą pierwszą została klasa 1D, a z drugich klas najsprawniejsza okazała się klasa 2D.

Dla zwycięzców były nagrody, puchary, dyplomy i gratulacje. Za rok zmierzymy się ponownie.

[2012-08-16]

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013

Rozpoczęcie Roku Szkolnego odbędzie się w dniu 3 września 2012r.

o godzinie 9.00 klasy I w sali gimnastycznej
o godzinie 9.30 klasy II i III w salach lekcyjnych

Serdecznie zapraszamy.

[2012-07-07]

UWAGA

TEST DIAGNOSTYCZNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ODBĘDZIE SIĘ 3 WRZEŚNIA PO ROZPOCZĘCIU ROKU SZKOLNEGO.
CELEM TESTU JEST PRZYDZIAŁ UCZNIÓW DO GRUP MIĘDZYODDZIAŁOWYCH ZGODNIE ZE STOPNIEM ZAAWANSOWANIA ZNAJOMOŚCI JĘZYKA.

[2012-07-05]

LISTA PODRĘCZNIKÓW i programów nauczania
na rok 2012/2013 w XV LO

[2012-06-06]

Żywa lekcja historii

5 czerwca 2012 klasy 1a i 2a (rozszerzony program historii) wzięły udział w żywej lekcji historii osadzonej w okresie Średniowiecza. Organizatorem spotkania była prof. Marzena Jóźwiak, które we współpracy z Agencją Artystyczną ”XIV” opracowała program spotkania.

Młodzież miała okazję obejrzeć pokaz walki oraz demonstracje technik fechtunku rycerskiego, dowiedzieć się wiele o uzbrojeniu, obyczajach i strojach rycerskich oraz mieszczan, jak również powstawaniu książek w tamtym okresie. W urozmaicony przez ciekawe demonstracje, konkursy, oględziny i przymiarki elementów uzbrojenia program umiejętnie zostały wplecione fakty oraz ciekawostki historyczne. Niektóre z nich uczniowie odnotowali na przygotowanych, przez prof. M. Jóźwiak oraz prof. P. Ossowskiego kartach pracy. Członkowie Ruchu Rycerskiego z właściwym sobie zapałem przekazywali szeroko wiedzę, prezentowali zrekonstruowane elementy strojów, uzbrojenia oraz książki, dzielili się spostrzeżeniami i opowiadali anegdoty. Na koniec spotkania odbył się drużynowy mini-turniej wiedzy, w którym zwyciężyła klasa Ia. Następnie uczniowie tej klasy odśpiewali Bogurodzicę.

Za wspaniale przeprowadzoną, żywa lekcje historii składamy serdeczne podziękowania następującym członkom ruchu rycerskiego:
Maciejowi Ficykowi zwanemu Hornem, przedstawicielowi Agencji Artystycznej „XIV”- głównemu animatorowi tego spotkania,
Darkowi Krawczykowi oraz Piotrowi Woźniakowi zwanemu Neftonem z Konfraterni Burgus Carpine - Bractwa rycerskiego na Zamku w Besiekierach,
Tomaszowi Jóźwiakowi oraz Rafałowi Szablewskiemu z Signum Temporis - Bractwa Rycerskiego na Zamku Królewskim w Łęczycy
oraz Sylwestrowi Szablewskiemu – przyszłości Ruchu Rycerskiego;).

[2012-04-25]

XV LO podpisało umowę z Wydziałem Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych UŁ

Z inicjatywy dr Grażyny Zygadło z Uniwersytetu Łódzkiego i Barbary Matusiak z XV Liceum Ogólnokształcącego doszło do zawarcia umowy patronackiej pomiędzy Wydziałem Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych a naszą szkołą. Porozumienie pomiędzy obiema placówkami edukacyjnymi podpisane zostało przez Prodziekan Wydziału dr Katarzynę Dośpiał-Borysiak oraz dyrektor Ewę Kaczorowską w dniu 24 kwietnia 2012 roku. Po raz pierwszy obejmie ono uczennice i uczniów klas humanistycznych w roku szkolnym 2012/2013.

Jako partner Uniwersytetu szkoła stworzy dla naszej młodzieży możliwości: uczestniczenia w organizowanych przez WSMiP wykładach i seminariach; korzystania z zasobów materialnych i intelektualnych Wydziału i biblioteki wydziałowej. Uczennice i uczniowie będą uczestniczyli w programach i projektach Wydziału, sesjach, konferencjach i spotkaniach organizowanych przez działające tam koła naukowe. Młodzież naszego liceum będzie również zapraszana na spotkania z Ambasadorami różnych państw oraz na wystawy i pokazy filmowe organizowane na WSMiP.

Zapowiada się naprawdę ciekawie! Teraz przychodzi czas na wypracowywanie konkretnych wspólnych projektów – ruszymy z nimi od października.

[2012-04-24]

Czy ktoś wie, gdzie pracuje krokodyl...

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała młodzież naszej szkoły 18 kwietnia 2012. Tego dnia klasa 2e odbyła zorganizowaną przez nauczycielkę informatyki Marzenę Jóźwiak wycieczkę do drukarni offsetowej "WOWO". Dzięki uprzejmości Pana Prezesa Włodzimierza Skonieczka oraz fachowej pomocy p. Jacka Bojanowskiego uczniowie mogli poznać tajniki powstawania produktów poligraficznych. Członkowie 2e zwiedzali drukarnię w grupach. Kiedy jedna grupa była zapoznawana z arkanami pracy drukarni, druga mogła zaspokoić ciekawość z zakresu przygotowania komputerowego do druku. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali oprowadzającego oraz ciekawych komentarzy pracowników drukarni. Z nie mniejszym zaciekawieniem śledzili pracę ludzi, komputerów sterujących nastawem maszyn, wreszcie samych maszyn … i odkryli gdzie i dla kogo pracuje krokodyl;)

[2012-04-23]

Wykład bibliotekoznawczy w XV LO

Na zaproszenie dyrektor Ewy Dzierbickiej 13 marca dr Magdalena Rzadkowolska z Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej wygłosiła wykład pod tytułem: „Książka żydowska w Łodzi w XX w.”

Dr Rzadkowolska przybliżyła uczennicom i uczniom historię przemysłowej Łodzi, miasta czterech kultur. Skupiła się na dziejach diaspory żydowskiej, której dzieje zaczynają się w naszym mieście od XVIII wieku, a kończą w dobie Holokaustu.

Mówiła o działalności wydawniczej Żydów łódzkich w okresie międzywojennym, ale także w czasie II wojny światowej... i to w getcie. Przed wojną istniało ponad 130 tytułów czasopism żydowskich, z czego największy zasięg miał dziennik: „Nasz Przegląd”. Na szczególną uwagę zasługuje, powstałe w 1919 roku, pierwsze w Polsce ugrupowanie artystyczno- literackie: „Jung Jidysz”. Współzałożycielem tej, powstałej w Łodzi, grupy był poeta Mojżesz Broderson. W czasie wojny przy ul. Brzezińskiej 10 (która dziś jest ulicą Wojska Polskiego) mieściła się żydowska drukarnia. Wydawano tam broszury i plakaty ukazujące się w getcie, a także kartki żywnościowe, talony na papierosy i kalendarze.
Żydowska działalność literacka w czasie okupacji opierała się głównie na dokumentowaniu okropnych i wstrząsających przeżyć, związanych z Holokaustem. Żydzi spisywali swoje historie po polsku, hebrajsku, a także w jidysz. Uważali, że przyszłe pokolenia powinny dowiedzieć się o krzywdach, jakie zostały im wyrządzone i o przerażających praktykach antysemitów. Terror, głód, niesamowicie ciężka praca, ból i utrata najbliższych były dla nich codziennością.

Dr Rzadkowolska zachęcała nas do czytania tych świadectw istnienia barwnej kultury żydowskiej w Łodzi.

Madzia Kominiak i Kasia Peredzyńska

[2012-04-23]

XV LO współpracuje z Wydziałem Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, czyli słów parę o cyklu wykładów odbywających się w naszej szkole

W marcu w i w kwietniu w naszej szkole miał miejsce cykl wykładów prowadzonych – na prośbę Barbary Matusiak i Małgorzaty Zakrzewskiej - przez wykładowczynie Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego dla uczennic i uczniów klas: IIIa, IIa, IIb, Ia. Mamy nadzieję, że jest to udany początek ścisłej współpracy pomiędzy Wydziałem a Liceum.
Dr Edyta Just – absolwentka XV LO - mówiła o fragmentaryzacji ludzkiego ciała przez nauki biomedyczne, o jego konsekwencjach w traktowaniu kobiet i mężczyzn przez naukę a także reklamę.
Mgr Kaja Zapędowska-Kling dyskutowała o skutkach implementacji prawa unijnego do prawa polskiego; omawiała przypadki łamania prawa równościowego i o sposobach zapobiegania tego rodzaju nieprawidłowościom.
Dr Aleksandra Różalska rozmawiała z młodzieżą o medialnych wizerunkach mniejszości i ich konsekwencjach społecznych czy politycznych. To temat bardzo aktualny, budzący wiele dyskusji i sporów i takowe wywołał na spotkaniu.
Cykl wykładów zamknęła dr Grażyna Zygadło błyskotliwym omówieniem historii podboju Dzikiego Zachodu i związanych z nią mitów, prawd i półprawd. Wszystkie wykładowczynie to kobiety o wyrazistych osobowościach, dużych osiągnięciach naukowych. Młodzież szkoły zdobywała dzięki nim wiedzę o tym, co nowego w świecie naukowym się dzieje.

Edyta Just otrzymała stopień magistra na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz stopień doktora na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia). Jest ekspertką w dziedzinie gender studies, studiów kulturowych nad nauką i technologią ze szczególnym uwzględnieniem etycznych i epistemologicznych implikacji (bio)technologii oraz nauk politycznych. W swojej karierze naukowej uczestniczyła w projektach europejskich związanych z tematyką gender i nowych (bio)technologii: Athena 3 (Thematic Network in European Women's Studies), Advanced Training for Women in Scientific Research, Acume 2 (Thematic Network, Interfacing Science). Edyta Just jest autorką i współredaktorką publikacji dotyczących gender studies, kultury wizualnej, (bio)technologii i (bio)etyki; recenzentką dla NORA (Nordic Journal of Feminist and Gender Research) i European Journal of Women's Studies; członkinią European Society for Philosophy of Medicine and Health. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Studiów Transatlantyckich i Mediów Masowych UŁ.

Kaja Zapędowska jest asystentką w Katedrze Studiów Transatlantyckich i Mediów Masowych Uniwersytetu Łódzkiego oraz absolwentką Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, specjalność: „Międzynarodowe Gender Studies”. W latach 2007-2008 pracowała w Ośrodku Naukowo-Badawczym Problematyki Kobiet UŁ przy obsłudze międzynarodowych projektów naukowo-badawczych poświęconych sytuacji kobiet w nauce („Stimulating Policy Debate on Women and Science Issues in Central Europe” – WS Debate) oraz kształceniu młodych naukowców w dziedzinie gender studies („Marie Curie Fellowships for Early Stage Training in Gender and Women's Studies” - Gendergraduates). Była współorganizatorką ogólnopolskiej konferencji naukowej „Kariery kobiet w nauce”. Uczestniczyła w licznych konferencji naukowych poświęconych problematyce genderowej (m.in. w Łodzi, Warszawie, Madrycie, Utrechcie, Bolonii). Obecnie przygotowuje pracę doktorską na temat polityki społecznej wobec osób starszych w perspektywie międzynarodowej. Interesuje się sprawami społecznymi, prawami kobiet, polityką równych szans Unii Europejskiej, kulturą wizualną i współczesnymi mediami. Uzyskała Stypendium Fulbrighta na studia doktoranckie na Uniwersytecie Berkley w USA. Prywatnie pasjonatka polskiego kina.

Aleksandra M. Różalska jest absolwentką Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, gdzie ukończyła specjalizację „amerykanistyka i mass media”. W roku 2005 była stypendystką Fulbrighta w American University w Waszyngtonie. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Studiów Transatlantyckich i Mediów Masowych oraz stałą współpracowniczką Ośrodka Naukowo-Badawczego Problematyki Kobiet Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie między innymi zajmuje się projektem w ramach programu Erasmus Mundus „Joint European Master’s Degree in Women’s and Gender Studies” (GEMMA). W roku 2006 obroniła pracę doktorską na temat wizerunków mniejszości etnicznych we współczesnej telewizji amerykańskiej. Do jej najważniejszych zainteresowań badawczych należą teorie intersekcjonalności, badania recepcji przekazów medialnych oraz związki pomiędzy środkami masowego przekazu a polityką. Publikuje na temat wizerunków kobiet i mniejszości w kinie i telewizji amerykańskiej, jak również współczesnych zjawisk społeczno-politycznych w polskich mediach. W swojej pracy dydaktycznej prowadzi zajęcia z zakresu interdyscyplinarnej amerykanistyki, gender studies oraz medioznawstwa.

Grażyna Zygadło, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, jest adiunktem w Katedrze Studiów Transatlantyckich i Mediów Masowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, gdzie prowadzi zajęcia poświęcone Latino/a Studies, American Mythology and Ideology in Popular Culture oraz American Politics and Government. Jej specjalnością naukową jest interdyscyplinarna amerykanistyka (American Studies) oraz gender studies. W swojej pracy badawczej zajmuje się problematyką diaspory meksykańskiej w USA, a zwłaszcza rolą i reprezentacją kobiecości we współczesnej kulturze Chicano/a w kontekście teorii Borderlands. Ponadto jej zainteresowania obejmują także studia kulturowe nad mniejszościami oraz płcią kulturową w literaturze, kulturze i polityce. Grażyna Zygadło od lat współpracuje z Ośrodkiem Naukowo-Badawczym Problematyki Kobiet, w którym pełni funkcję koordynatorki programu LLP – ERASMUS. Od roku 2005 prowadzi również zajęcia genderowe na specjalności „International Gender Studies” oraz w ramach programu GEMMA Erasmus Mundus (Women’s Movements Worldwide, Feminist Historiography oraz La Frontera and the New Mestiza Consciousness: Race, Ethnicity and Gender at the U.S–Mexican Border.) Grażyna Zygadło opublikowała artykuły o Erice Jong, Amy Tan, literaturze i feminizmie Chicana, granicy meksykańko-amerykańskiej i przemocy wobec kobiet. Do najważniejszych pozycji w jej dorobku naukowym należą Gender across Cultures. (2004) oraz książka Culture Matters: Chicanas’ Identity in Contemporary USA. (2007), za którą otrzymała Indywidualną Naukową Nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za osiągnięcia naukowo-badawcze stopnia trzeciego (2008).

[2012-04-22]

Bliższe spotkanie trzeciego stopnia z „Gazetą Wyborczą”

Uczennice i uczniowie klasy IIb – pod opieką Barbary Matusiak i Sylwii Gibki – odwiedzili w marcu „Gazetę Wyborczą”. Spotkanie z klasą objętą patronatem gazety przygotował Pan Marcin Markowski, dziennikarz specjalizujący się od wielu lat w tematyce edukacyjnej.

Młodzież mogła się dowiedzieć, jak przygotowuje się codzienne wydanie czasopisma, w jaki sposób redaguje się teksty. Uczennice i uczniowie rozmawiali z przedstawicielami różnych działów w „Gazecie Wyborczej” - największe emocje wzbudziły dział sportowy oraz spotkanie w dziale prawnym absolwentki naszej szkoły. Wszyscy dziennikarze zachęcali swoich gości do redagowania szkolnej gazety internetowej. Pójdziemy za tą radą, tak się stanie! Zwłaszcza że możemy liczyć na konsultacje i dobre rady dziennikarzy z „Gazety Wyborczej”.

Prosimy, aby osoby chętne do pracy w internetowym wydaniu gazety szkolnej zgłaszały swoje kandydatury do prof. Sylwii Gibki:)

[2012-04-22]

Nasi górą, czyli o zwycięstwie w konkursie recytatorskim

Uczennica klasy Ia Natalia Piątkowska – przygotowywana przez Barbarę Matusiak - wygrała konkurs poezji żydowskiej organizowany przez Pałac Młodzieży. Natalia recytowała wiersz Zuzanny Ginczanki, polskiej Zydówki zamordowanej we lwowskim getcie przez Niemców.
Gratulujemy!

[2012-04-22]

Amerykanie w XV LO

Na prośbę Ministerstwa Edukacji Narodowej w osobie Pani Joanny Iwaszkiewicz oraz ORE reprezentowanego przez Panią Ewę Bobińską Dyrektor szkoły Ewa Kaczorowska zgodziła się przyjąć w liceum delegację amerykańskich szkół biorących udział w Marszu Żywych. Organizacją przedsięwzięcia zajęły się Barbara Matusiak i Izabela Wądołowska, z którymi współpracowali: Małgorzata Chećko, Aneta Jachimowska, Izabela Jastrzębska, Dominika Maciaszek, Arletta Marciniak, Piotr Ossowski, Maria Papiernik, Aleksandra Wardzińska. Do spotkania merytorycznie przygotowane zostały klasy: IIIa, IIb, Ia, Id.

17 marca przybyła do XV LO 110-osobowa grupa młodzieży amerykańskiej ze szkół średnich w Miami. Wraz z uczennicami i uczniami przyjechali nauczyciele oraz Ocaleni, świadkowie tragicznej historii Holokaustu. Na zaproszenie szkoły przybyli także przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych, Michael Rozenthal - Doradca w Sekcji Politycznej i Magdalena Garncarz, członkini tejże sekcji; Dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joanna Podolska; reprezentantka Wydziału Edukacji Miasta Łodzi Krystyna Kulik. Świadkiem całej imprezy była Telewizja Łódzka [TVP3], która spotkanie zarejestrowała, przeprowadziła wywiady z Barbarą Matusiak, uczennicami i uczniami polskimi oraz amerykańskimi [audycja została wyemitowana w programie lokalnym i ogólnopolskim!].

Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnów narodowych oraz przemówienia wygłoszone przez: Dyrektor Ewę Kaczorowską, Dyrektora Marszu Żywych z Miami dr Leona Weissberga, reprezentanta Ambasady USA Michaela Rozenthala, Dyrektor Centrum Dialogu Joannę Podolską oraz reprezentantki UMŁ Krystynę Kulik. Wszyscy mówcy podkreślali wagę spotkania, które przełamuje stereotypy, otwiera drogę do dialogu; mówili o konieczności wzajemnego poznawania swojej kultury, rozmawiania o ważnych historycznie tematach, ale i o zwyczajnych, codziennych sprawach wspólnych dla nastolatków z dwu krajów.

Drugą cześć imprezy stanowiły warsztaty integracyjne oraz warsztaty historyczne realizowane według scenariusz autorstwa Barbary Matusiak oraz Joanny Stefańczyk. Zarówno młodzież polska, jak i amerykańska wykazała się dużą kulturą osobistą, zaangażowaniem, dobrym przygotowaniem merytorycznym i otwartością na dialog. Szczególnie poruszające dla wszystkich było włączenie się w zajęcia Ocalonych, którzy opowiadali młodzieży swoje wojenne historie.

Trzecią częścią spotkania było wspólne zwiedzanie Cmentarza Żydowskiego oraz ceremonia ku czci Ofiar Holokaustu na Stacji Radegast, na której Natalia Piątkowska z klasy Ia odczytała wiersz Wisławy Szymborskiej „Jeszcze”, a wszyscy Polacy zaśpiewali „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Ceremonię zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem na Radegaście.
A potem... no cóż, wymienianie się adresami, telefonami, łzy wzruszenia, uściski, całusy pożegnalne... Warto było dla tych chwil zorganizować to gigantyczne przedsięwzięcie.

[2012-04-15]

[2012-04-15]

Koło Młodych Chemików na PŁ

W roku szkolnym 2011/2012 wybrani uczniowie klas 2d i 3d biorą udział w „Kole Młodych Chemików” na Politechnice Łódzkiej. Zajęcia odbywają się w każdy piątek w godzinach popołudniowych.
Wszystkie spotkania zaczynają się od krótkiego wykładu, który jest wprowadzeniem do zadań praktycznych. W kilkuosobowych grupach przeprowadzamy tematyczne doświadczenia. Laboratorium Politechniki jest bardzo dobrze wyposażone. My – młodzi chemicy możemy zapoznać się z profesjonalnym sprzętem laboratoryjnym. Zajęcia są przedsmakiem tego co chcemy robić w przyszłości.
W razie jakichkolwiek problemów zawsze możemy liczyć na pomoc profesorów i asystentów, którzy w ciekawy sposób wprowadzają nas w niezwykły świat chemii.
Jagoda Olszańska 2d

 

II OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI ROSYJSKIEJ

[2012-03-29]

Okazuje się, że „długie Polaków rozmowy” o miłości można prowadzić również po włosku i angielsku, co próbowały udowodnić młodzieży polonistka Małgorzata Zakrzewska, Iwona Jaguś – nauczycielka języka włoskiego i anglistka Aneta Jachimowska. Wszystko stało się dzięki sonetom Petrarki, z którymi co roku eksperymentujemy na języku polskim, łącząc zajęcia z lekcjami innych języków.

Poczuliśmy miękki (wł. soffice, ang. soft) i gładki (wł. liscio, ang. smooth) dotyk miłości; jej gorzki (wł. aspro, ang. bitter) i kwaśny (wł. acido,ang. sour) smak; słodki wł. dolce, ang. sweet) zapach;
by zrozumieć, że:
Miłość pachnie jak wanilia (wł. L’Amore ha l’odore della vaniglia., ang. Love smells like vanilla.)
Miłość jest miękka jak aksamit (wł. L’Amore e’soffice come il velvet., ang. Love is as soft as velvet.)
Miłość smakuje jak słodkie jabłko (wł. L’Amore ha il sapore della mela dolce., ang. Love has a taste of a sweet apple.)
Zajęcia pozwoliły nam zrozumieć, jak wiele zapożyczeń z obcych języków wzbogaca polszczyznę.

Nie lada wyzwaniem na koniec okazała się próba recytacji utworu Petrarki w oryginalnej włoskiej wersji i tłumaczeniu angielskim. Może warto czasem urozmaicić lekcję, aby uniknąć szkolnej nudy?

[2012-03-22]

Drzwi otwarte w Naszym Liceum

Dnia 29 marca 2012 roku zapraszamy zainteresowaną młodzież oraz rodziców na Drzwi Otwarte w Naszym Liceum. Czekamy na Was w godzinach 16-18.

Serdecznie zapraszamy!

[2012-03-20]

Dzień Patrona

16 grudnia 2011 roku odbyła się w naszym liceum najważniejsza uroczystość w czasie roku szkolnego – szkoła świętowała Dzień Patrona. Mimo że XV Liceum Ogólnokształcące nosi nazwę Jana Kasprowicza, została podjęta decyzja, aby odwołać się do przeszłości i przypomnieć pierwszego patrona szkoły, czyli księdza Ignacego Skorupkę. Okoliczności ku temu były sprzyjające, ponieważ jesienią na ekrany kin wszedł film Jerzego Hoffmana „Bitwa warszawska 1920”, w którym zostało ukazane bohaterstwo duchownego. Organizatorzy uroczystości zamierzali przypomnieć jego sylwetkę.

Dla uczniów naszego liceum oraz dla szkół gimnazjalnych ogłoszono konkursy. W obu przypadkach młodzież miała przygotować prezentację multimedialną. Konkurs, który był skierowany do gimnazjalistów, nosił nazwę „Bohaterowie bitwy warszawskiej”. Udział w nim zgłosili uczniowie Publicznych Gimnazjów nr 7 i 15. Jury po naradach podjęło decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca Wiktorii Zarembie, drugiego - Annie Chryniewieckiej oraz trzeciego Patrycji Złotej i Elizie Graczyk. Konkurs skierowany do uczniów naszego liceum dotyczył biografii księdza Ignacego Skorupki. I tak miejsce pierwsze zajęli Magdalena Zalewska i Dominika Kaźmierczak, drugie – Bartosz Wypłosz i trzecie - Filip Marinow i Michał Wacławski.

Ważnym elementem obchodów Dnia Patrona było odsłonięcie tablicy upamiętniającej księdza Ignacego Skorupkę. Uroczystego odsłonięcia dokonała pani dyrektor Ewa Kaczorowska. Tablica została umieszczona we wnęce na pierwszym piętrze budynku. Obok niej zostały powieszone antyramy, przypominające historię szkoły, jej pierwszego patrona, uczestników bitwy warszawskiej (w tym łódzkich bohaterów).

W tym ważnym dniu dla szkoły nie mogło zabraknąć uroczystej akademii. Uczniowie klas 1A i 2D przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów oraz Grona Pedagogicznego przedstawienie, które przypomniało zebranym lata 20. XX wieku i postać księdza Ignacego Skorupki. Z racji przypadającej w grudniu 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, nie zabrakło akcentu dotyczącego tego tragicznego wydarzenia. W tym celu na oczach widzów rozegrała się scena z ostatnich godzin życia Grzegorza Przemyka. Pani profesor Sylwia Gibka-Woźniak wprowadzając uczestników do przedstawienia zaakcentowała, że w życiu każdego z nas są momenty radości, zabawy, ale także wymagające poświęcenia się dla dobra ojczyzny. Dwie ukazane osoby – ksiądz Ignacy Skorupka i Grzegorz Przemyk oddali życie właśnie za wolną Polskę i, jak podkreśliła nauczycielka, powinny być one wzorem do naśladowania.

[2012-03-13]

Wydarzenie kulturalne w Pałacu Poznańskiego - próba czytana „Monologów...” Eve Elsner w wykonaniu wykładowczyń UŁ
i... Barbary Matusiak

7 marca 2012 w Pałacu Poznańskiego miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalne, czyli czytana próba „Monologów...” Eve Elsner zainicjowana przez wykładowczynię Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych UŁ dr Grażynę Zygadło. Do udziału w projekcie została zaproszona nauczycielka XV LO Barbara Matusiak. W spotkaniu wzięły udział dyrektor XV LO, przedstawicielki rady pedagogicznej naszej szkoły; przybyli też licznie uczennice i uczniowie z klas Ia, IIb i IIIa.
Projekt zakładał nie tylko odczytanie fragmentów tekstu amerykańskiej dramatopisarki, ale i włączenie w czytanie publiczności, a następnie dyskusję o przyczynach, przejawach i skutkach przemocy wobec kobiet, a także o sposobach zapobiegania jej. Wszystkie te założenia sprawdziły się w praktyce. Spotkanie było bardzo ekscytujące zarówno dla czytających, jak i odbiorczyń oraz odbiorców. W trakcie rozmowy wytworzyła się ponadpokoleniowa więź kobiet w różnym wieku. Szalenie ważna wydaje się obecność na tym spotkaniu mężczyzn należących do różnych pokoleń - zaciekawionych i akceptujących.

„Monologi...” powstały w oparciu o ponad dwieście wywiadów, które Eve Ensler przeprowadziła z kobietami z całego świata. Wystawiane najpierw jako monodram odniosły ogromny sukces na scenach Broadwayu, by wkrótce, przy udziale największych gwiazd kina, stać się głośnym, międzynarodowym wydarzeniem. Gościły one dotychczas na scenach trzydziestu krajów - od maleńkiego kościółka w Nowej Szkocji po stadion sportowy na Filipinach - stały się również początkiem globalnego ruchu przeciwko przemocy wobec kobiet. Wydanie książkowe „Monologów” powtórzyło sukces spektaklu i doczekało się przekładu na ponad dwadzieścia języków. Eve Ensler rozmawiała z kobietami starymi i młodymi, samotnymi i zamężnymi, przedstawicielkami różnych ras, zawodów i orientacji seksualnych. Powstał zbiór historii niekiedy śmiesznych i wzruszających, chwilami zaś smutnych i szokujących. Wyłania się z nich przejmujący obraz wstydu i frustracji towarzyszących kobiecej seksualności oraz wymierzonej w nią przemocy. Dzieją się rzeczy straszne - mówi autorka - na świecie jest tyle okropności, że nie sposób dłużej tego tolerować. Eve Ensler jest poetką, scenarzystką filmową, a przede wszystkim autorką licznych sztuk teatralnych, m.in. The Depot, Floating Rhoda and the Glue Man, Extraordinary Measures, Ladies, Lemonade, Necessary Targets. Monologi... przyniosły jej w 1997 roku prestiżową nagrodę OBIE, a sukces, który odniosły na scenach całego świata (inscenizowane były z udziałem m.in. Glenn Close, Kate Blanchett, Kate Winslet i Meryl Streep), stał się początkiem globalnego ruchu V-Day, skierowanego przeciwko przemocy wobec kobiet.

[2012-03-13]

Wszystko zależy od socjalizacji, czyli wykład dr Michaela Konrada Biskupskiego z Wydziału Stosunków Międzynarodowych
i Politologicznych UŁ

Na zaproszenie profesorek Barbary Matusiak i Małgorzaty Zakrzewskiej do XV LO - 05.03.12 - przybył z wykładem z dziedziny antropologii nauczyciel akademicki dr Michael Konrad Biskupski. W spotkaniu wzięli udział uczniowie trzech klas: IIa, IIb i IIIa.
Doktor Biskupski mówił o różnicach w definiowaniu płci biologicznej i płci kulturowej; podkreślał znaczenie wychowania i socjalizacji w kształtowaniu poczucia własnej tożsamości, wykładał o stereotypach i typach kulturowych; wyjaśniał, czym jest tak zwana „trzecia pleć” i w jakim stopniu zależy jej istnienie od odchyleń chromosomowych, a w jakim od norm kulturowych przyjętych przez daną społeczność.
Wykładowcy udało się nawiązać żywy kontakt z odbiorcami, wciągnąć ich w dyskusję, a także wysondować ich poziom wiedzy z różnych dziedzin: biologii, historii, kultury. Obie strony zaimponowały sobie wzajemnie. Uczniowie podziwiali wysoki poziom merytoryczny wywodu dr Biskupskiego, erudycję nauczyciela akademickiego i swobodę dygresji, znajomość wielu języków. Wykładowcę zachwycił poziom wiedzy i sposób dyskutowania uczniów XV LO. Stwierdził, że każdy wydział uniwersytecki przyjmie takich studentów z radością.

Dr Michael Konrad Biskupski jest absolwentem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, na którym w 2009 ukończył specjalność „International Gender Studies”. Dwukrotnie przebywał na stypendium w Hiszpanii, studiując antropologię kultury na Uniwersytecie w Granadzie (w ramach programu Erasmus) oraz gender studies na Uniwersytecie w Oviedo w ramach program Joint European Master’s Degree in Women’s and Gender Studies (GEMMA). Jego praca magisterska pt. „Machos y maricone”: homoseksualizm i jego odzwierciedlenie we współczesnym kinie latynoamerykańskim” zwyciężyła w konkursie Centrum Studiów Latynoamerykańskich (Uniwersytet Warszawski) na najlepszą pracę magisterską na temat Ameryki Łacińskiej oraz w konkursie im. I. Domeyki organizowanym przez Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych. Jego rozprawa doktorska jest z pogranicza antropologii, literaturoznawstwa i polityki. Na co dzień Michael Biskupski uczy języka hiszpańskiego, fascynuje się kulturą żydowską i izraelską, często odwiedza Erec w poszukiwaniu śladów bohaterów prozy Zeruyi Shalev, Alony Kimhi, Etgara Kereta czy Amosa Oza i prowadzi niekończące się rozmowy z mieszkańcami Izraela. Ponadto interesuje się kinem europejskim, literaturą iberoamerykańską oraz variété française, która urozmaica dojazdy komunikacją miejską.

[2012-03-01]

Rozmowa z Barbarą Matusiak, polonistką w XV LO, w „Gazecie Wyborczej”

Marcin Markowski: Zbieramy książki do łódzkich bibliotek. Zestaw lektur zaskakuje? Niepokoi? Oburza?

Barbara Matusiak: Dziwi mnie kariera "Zmierzchu". Chcą go czytać nawet uczniowie podstawówek, a to literacki kicz. Melodramat z wampirem, który nie ugryzie ukochanej. Zapytałam w swojej klasie, kto czytał. Ręce podniosły tylko dziewczyny. I śmiały się, bo już z tej książki wyrosły. Ja cieszę się z obecności Harrego Pottera, z którym rosło moje dziecko. To piękna historia o przyjaźni zbudowana wokół motywu walki dobra ze złem.

W podstawówkach rządzą Mikołajek i Koszmarny Karolek, ale na trzecim miejscu jest książka... historyczna "Kocham Polskę". Można się z niej dowiedzieć m.in. że w Polsce Mieszka I tylko kilkadziesiąt osób potrafiło czytać, a królowa Jadwiga nadawała się na modelkę, bo była wysoka i szczupła.

Historia w szkole składa się z przyczyn, skutków, dat i faktów. A może zamiast zakuwać, że odsiecz wiedeńska to Jan III Sobieski w tym i w tym roku, lepiej zastanowić się, dlaczego Sobieski jej dokonał, a nie kto inny? Może dlatego, że z rąk Turków zginęli jego brat i dziad, a - jak głosi rodzinna legenda - na grobie seniora rodu było napisane, że "Z moich prochów narodzi się mściciel." W popularności tej książki widzę tęsknotę za takimi lekcjami historii.

Na liście są też "Dzieci z Bullerbyn". Kiedyś się zestarzeją?

Nie sądzę. Dzieci właśnie takie są. Zawsze i wszędzie. W dodatku książka świetnie napisana.

Na długiej liście książek pożądanych jest tylko jedna lektura - "Balladyna". Słowacki jednak zachwyca?

Balladyna łamie normy moralne, budzi dyskusję, dlatego jest dla uczniów atrakcyjna. Podobnie jak książka Szymona Hołowni i Marcina Prokopa "Bóg, kasa i rock'n'roll", zderzająca postawę religijną z racjonalną. Wśród książek pożądanych jest sporo nowości, jak "Cmentarz w Pradze" Umberto Eco czy "Biedni ludzie z miasta Łodzi" Sema-Sandberga. To też dobrze świadczy o uczniach. Wiedzą, co się wydaje.

A jest tytuł, którego by pani nie poleciła.

Nie ma. Czasami warto przeczytać nawet złą książkę, bo każda budzi mózg i włącza myślenie.

[2012-02-28]

Wyniki kwalifikacji i regulamin

II OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI ROSYJSKIEJ


uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - od tradycji
do współczesności pod hasłem: «С ЧЕГО НАЧИНАЕТСЯ РОДИНА ...»

[2012-02-28]

W I semestrze roku 2011/2012 Klub Wolontariusza skupił się na pomocy potrzebującym - w tym dzieciom niepełnosprawnym. Przeprowadziliśmy następujące działania:

1. kontynuacja akcji zbierania zakrętek na wózki dla dzieci niepełnosprawnych.
2. zbiórka zabawek dla dzieci z biednych rodzin w ramach akcji „Radia Łódź”.
3. pomoc w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy
    przeprowadzeniu „Mikołajkowego Dnia Sportu”.
4. udział w dwóch spotkaniach w siedzibie stowarzyszenia „Komitet Dziecka”
    dotyczących organizacji pracy młodzieży szkolnej dla potrzeb dzieci.
5. udział w jubileuszowym XXX spotkaniu choinkowo - noworocznym dla dzieci
    niepełnosprawnych i z ubogich rodzin, które odbyło się w Teatrze Wielkim.
6. pomoc dzieciom niesłyszącym w ramach integracyjnego turnieju
    mikołajkowego „Niepełnosprawni – sprawni”.
7. wyjście na targi wolontariatu, podczas których różne organizacje
    prezentowały swoje zadania i osiągnięcia.

[2012-02-26]

Młodzi o Internecie...

23 lutego 2012 odbyła interdyscyplinarna lekcja otwarta, łącząca nauczanie języka angielskiego oraz informatyki. Zajęcia poprowadzone przez Małgorzatę Chećko oraz Marzenę Jóźwiak obserwowały Dyrektor Ewa Kaczorowska oraz Wicedyrektor Ewa Dzierbicka.

Podczas zajęć wykorzystane zostały fragmenty wykładu profesora Larsa Ditmana, udostępnionego na stronie Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, przygotowane dla uczniów materiały umieszczone na serwerze oraz karty pracy. Materiały dla uczniów do pracy w domu umieszczone zostały na platformie edukacyjnej. Młodzież z klasy IIE prawidłowo i zrozumiale wypowiadała się po angielsku. Uczniowie chętnie brali udział w lekcji, zarówno podczas dialogów dotyczących filmu z wykładem, jak i podczas dyskusji dotyczącej roli Internetu we współczesnej cywilizacji, w tym dotyczącej uregulowań proponowanych w ACTA. Młodzież na podstawie wypowiedzi autorytetów oraz własnej wiedzy wyciągała ciekawe i dojrzałe wnioski.

[2012-02-25]

Wizyta Piętnastkowiczów w American Corner w Łodzi

W dniu 24 lutego 2012 uczniowie z klasy 3 a pod opieką Barbary Matusiak wzięli udział w spotkaniu z dyrektorem American Corner w Łodzi, Panem Michałem Woźniakiem. Dotyczyło ono historii amerykańskich prezydentów. Licealiści mogli się dowiedzieć na przykład, kto może zostać prezydentem i jakie są obowiązki głowy państwa w USA. W drugiej części spotkania odbył się konkurs na temat prezydentów USA i historii tego kraju. Młodzież wykazała się naprawdę dużą wiedzą historyczną i tą związaną z prawami obywatelskimi. Zwycięska drużyna wygrała dla swojej klasy Scrabble. Uczennice i uczniowie otrzymali dodatkową nagrodę - publikację omawiającą instytucje rządowe i sądownicze w USA, a na anglistów szkolnych czekały materiały dydaktyczne w języku angielskim. Na koniec wszyscy obejrzeli film biograficzny o obecnym prezydencie. Na pewno będziemy jeszcze niejednokrotnie odwiedzać to przyjazne uczniom miejsce.

Uwaga! Zachęcamy wszystkich uczniów XV LO do korzystania z zasobów bibliotecznych American Corner. Z biblioteki można korzystać nieodpłatnie, darmowy jest także dostęp do internetu.

[2012-02-22]

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie klasy 2d naszego Liceum biorą udział w zajęciach Akademii Ciekawej Chemii (ACCh).

Drugoklasiści z wielką chęcią uczęszczają na wykłady, które odbywają się, co miesiąc na Uniwersytecie Łódzkim. Przedstawiane zagadnienia, omawiane są w sposób ciekawy i zachęcający młodzież do nauki.

Po każdym godzinnym wykładzie studenci Wydziału Chemii UŁ prezentują doświadczenia związane z tematem zajęć. Zachęcam przyszłych uczniów klasy drugiej (biologiczno-chemicznej) do wzięcia udziału w Akademii Ciekawej Chemii, gdyż w interesujący sposób można analizować chemiczne zagadnienia.

Jagoda Olszańska 2d

[2012-02-13]

"Rom, czyli kto? Pomyśl jeszcze raz". Weź udział w konkursie!

Fundacja Humanity in Action Polska oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie zapraszają wszystkich uczniów gimnazjów i liceów do udziału w konkursie artystycznym pod tytułem: ”Rom, czyli kto? Pomyśl jeszcze raz”. Celem konkursu jest obalanie stereotypów dotyczących Romów wynikających z niewiedzy, uprzedzeń czy rasizmu poprzez propagowanie postawy tolerancyjnej i otwartej na "inność”/”odmienność”.

[2012-02-10]

W dniu 14 I 2012 r. odbył się już VI Pieszy Rajd organizowany przez prof. Piotra Ossowskiego. Tym razem grupa uczniów naszego liceum (w składzie: Justyna Majewska, Patrycja Nymander, Michał Bernyciak, Marcin Bobrowski, Witold Górski, Mateusz Jędrzejczak, Patryk Koźba, Michał Mikołajczyk i Jan Wojtasiak) została poprowadzona szlakiem z Ozorkowa do Aleksandrowa Łódzkiego, przez Chociszew, Tkaczewską Górę oraz Pustkową Górę. W trakcie marszu uczestnicy zostali zapoznani z historią i dorobkiem kulturalnym i historycznym regionu łódzkiego na przykładzie wymienionych miejscowości. Same dzieje Ozorkowa, dość młodego miasta, wzbudziły zainteresowanie młodzieży, w szczególności osoba Igancego Starzyńskiego, dzięki któremu w 1816 r. osada na Bzurą otrzymała prawa miejskie. Nie sposób było oderwać oczu od XIX-wiecznych zabytków jak: dwór Scheiblerów, pałac Schlosserów czy zaskajującego bryłą kościoła ewangelickiego. Uwadze uczestników nie umknął najstarszy obiekt Ozorkowa - kościół pw. św. Józefa z XVII w. Urozmaiceniem wędrówki po tym mieście stało się przejście fragmentem torowiska tramwajowego.

Po opuszczeniu Ozorkowa, uczestnicy rajdu udali się w kierunku Chociszewa, gdzie czekał na nich wciąż działający drewniany młyn z XIX w. Następnie zobaczyli cmentarze ewangelickie z XIX w. w Pustkowej Górze i Tkaczewskieg Górze. Oba, pozostawione same sobie, powoli znikają z krajobrazu. Po opuszczeniu tego ostatniego przez las uczestnicy rajdu dotarli do Grotnik, a stamtąd przez Nakielnicę do Aleksandrowa Łódzkiego

[2012-02-04]

W tym roku szkolnym dwoje uczniów naszej szkoły, pod opieką nauczyciela informatyki Marzeny Jóźwiak wzięło udział w ogólnopolskim konkursie informatycznym, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Informatyka - Moja pasja.

Uczeń klasy 3e Darek Drzewiecki otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy serdecznie Darkowi, tym bardziej, że realizatorzy konkursu od początku dbają o jego wysoki poziom.

[2012-01-31]

Piętnastkowa Wigilia

Tegoroczny konkurs kolęd przygotowany z okazji Świąt Bożego Narodzenia przez klasę I b pod kierunkiem wychowawczyni Anety Jachimowskiej we współpracy z polonistką Małgorzatą Zakrzewską po raz kolejny udowodnił artystyczne talenty naszej młodzieży. Komisję w składzie: Pani Dyrektor Ewa Kaczorowska, Aneta Jachimowska, Maria Papiernik, Barbara Matusiak, Małgorzata Zakrzewska, Magdalena Danisiewicz, Joanna Zarzycka- Wira i publiczność szczególnie urzekły - wykonana przez klasę IId w języku rosyjskim piosenka „ Новый год” i oryginalna z teatralnymi akcentami polska wersja „Coraz bliżej święta” wyśpiewana przez IIe. Wyróżnienie otrzymali uczniowie IIa za piękny akompaniament na skrzypcach do „Cichej nocy”.
Jednak naprawdę perfekcyjne były występy klas pierwszych. Wszystkich zachwycił biblijny psalm „Nad rzekami Babilonu” w aranżacji klasy Ib, jakkolwiek zainteresowanie wzbudził także Psalm 162 zaprezentowany przez Id. Ia zauroczyła słuchaczy świąteczną „Gwiazdeczką” , równie bezkonkurencyjna okazała się klasa Id, która zaintonowała kolędę „Do szopy, hej, pasterze”.

Klasowe wigilie pokazały kulinarne talenty naszej młodzieży. Zgodnie ze świątecznym zwyczajem dzieliliśmy się opłatkiem, a potem… przyszła pora na rozkosze podniebienia. Próbowaliśmy tradycyjnych wigilijnych potraw: różnorodnych rybnych kombinacji, finezyjnych słodkości, fantazyjnie klejonych pierożków, urzekającego smakiem i zapachem czerwonego barszczyku i innych frykasów. Po szkole wędrowali kolorowi Mikołaje z workami prezentów, a w klasach przy tworzących ciepłą atmosferę choinkach z zapalonymi lampkami znowu śpiewaliśmy kolędy. To był miły dzień.

[2012-01-31]

Poloneza czas zacząć...

Tak rozpoczął się piątkowy wieczór w „Czarnym Stawie”. Pani Dyrektor i wychowawczynie klas III: Barbara Matusiak, Iwona Jaguś, Izabela Wądołowska, Elżbieta Barbus, Małgorzata Zakrzewska razem z młodzieżą ruszyły w tan rozpoczynający ten najważniejszy w życiu młodych ludzi bal na sto dni przed egzaminem maturalnym.

Potem zgodnie z zaleceniem Pani Wicedyrektor Ewy Dzierbickiej, według przesłania mistrza z Czarnolasu: „Miło szaleć, kiedy czas po temu, zapominając o czekających ich trudach, rozpoczęliśmy zabawę. Tańce, groteskowy program artystyczny (mimo drobnych technicznych kłopotów), pamiątkowe zdjęcia to tylko niektóre atrakcje tej nocy.

Serdeczne podziękowania należą się niewątpliwie rodzicom, którzy dopracowali każdy szczegół imprezy.

Wspaniała zabawa trwała do rana. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. Teraz przed nami dwa tygodnie laby - ferie, a później..., ale o tym na razie nie myślimy.

[2012-01-31]

Spotkania z Teatrem Małym

Od ubiegłego roku szkolnego odkrywamy uroki Teatru Małego w Manufakturze. Polonistka Małgorzata Zakrzewska nawiązała współpracę z dyrektorem teatru Mariuszem Pilawskim - aktorem i reżyserem. Na dobrym poziomie przygotowane spektakle „Wariat i zakonnica” Witkacego i „Lekcja” według Ionesco spełniły oczekiwania młodzieży.

[2012-01-30]

Pamięć i historia na Starym Cmentarzu – śladami wielokulturowej i wielowyznaniowej Łodzi

Uczniowie klas IIB i IIIA – pod opieką profesorek Dominiki Maciaszek oraz Barbary Matusiak – wzięli w październiku udział w ciekawym przedsięwzięciu przygotowanym przez Muzeum Miasta Łodzi. Młodzież zwiedziła trzy części Starego Cmentarza: protestancką, katolicką i prawosławną. Przewodniczka opowiadała przy kolejnych pomnikach nagrobnych o ludziach różnego pochodzenia i wyznania, którzy czuli się łodzianami i tworzyli to miasto: jego historię, kulturę, naukę. Ważne w tej wizycie studyjnej było zrozumienie, że cała łódzka społeczność ma moralny obowiązek dbać o pamiątki przeszłości, bo to cześć naszej narodowej tożsamości. Przyjemnie było też uświadomić sobie, że w wielkiej akcji restauracji najstarszych i najcenniejszych grobów bierze udział od wielu lat konserwatorka sztuki, absolwentka XV LO Anna Bełdowska-Połomka.

[2012-01-30]

Młodzież Piętnastki rozwija kompetencje językowe i wiedzę o historii, czyli słów parę o współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie i American Corner w Łodzi

W październiku 2011 profesor Barbara Matusiak wzięła udział - na zaproszenie Departamentu Stanu USA – w programie Voluntary Visitors – Nauczanie o Prawach Człowieka i o Holokauście. Jako alumna tego projektu podjęła aktywną współpracę z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz American Center w Łodzi. Pierwsze efekty tej współpracy to udział młodzieży XV LO w wykładach prowadzonych w języku angielskim.

W pierwszym z nich – zorganizowanym przez Ambasadę USA, Centrum Badań Żydowskich Instytutu Historii UŁ oraz Ośrodek Naukowo-Badawczy Problematyki Kobiet WSMP UŁ – wzięły udział (pod opieką profesorek: Anety Jachimowskiej, Barbary Matusiak oraz Izabeli Wądołowskiej) klasy IIIA, IIIB i IIIE. Wykład Women in the Holocaust: responsem and coping strategies wygłosiła profesor Lenore J. Wietzman. Wykładowczyni poruszyła problem szczególnego losu kobiet żydowskich w okresie Zagłady, wskazując na to, jak pod wpływem tragicznych wydarzeń zmieniła się rola Żydówek w ich społeczności, jak duży był ich wkład w organizowanie oporu wobec działań niemieckich nazistów.

Drugi wykład Japanesse diplomacy before the Pearl Harbor – zorganizowany przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz American Corner w Łodzi w gmachu Biblioteki UŁ – został wygłoszony przez Attache Kulturalnego Ambasady Frankiego Sturma. Słuchała go młodzież z klasy IIIA pod opieką Barbary Matusiak. Uczniom bardzo podobał się żywy i dynamiczny sposób prowadzenia prelekcji, otwartość prowadzącego na pytania, chęć nawiązania dialogu ze słuchaczami. Po wykładzie klasa mogła obejrzeć interesującą wystawę Pancernik USS Arizona w 3D.

To tylko zapowiedź dalszej współpracy. Jest już w przygotowaniu plan dalszych spotkań. Oby tak samo interesujących.

[2012-01-27]

Uczniowie klasy IB wraz z Panią prof. Ewą Pelle w ramach realizacji programu dotyczącego Układu Słonecznego, postanowili napisać do Pana prof. Aleksandra Wolszczana, wybitnego astronoma - odkrywcę pierwszych planet spoza Układu Słonecznego. Nasza praca pokryła się z 20 rocznicą odkrycia przez Pana prof. Wolszczana pierwszej planety, a dokładnie pulsara PSR1257+12” . Korespondencja z astronomem przebiegła sprawnie i sympatycznie, poniżej zamieszczamy jej efekty.

1. Kiedy zainteresował się Pan astronomią? Była to pasja z dzieciństwa, czy raczej decyzja podjęta dużo później?
Tak, była to pasja, towarzysząca mi od dzieciństwa - połączenie mojej własnej fascynacji niebem z atmosfera zainteresowania nauka w rodzinnym domu.

2. Jakie uczucia towarzyszyły Panu podczas prac związanych z odkrywaniem planet spoza Układu Słonecznego?
To długa historia: miesiące frustracji, kiedy starałem się zrozumieć przyczyny "dziwnego" zachowania się pulsarowego zegara i na koniec moment ogromnej ulgi, kiedy już wiedziałem na pewno, ze ten efekt musza powodować planety. Satysfakcja i poczucie, ze stało się coś naprawdę ważnego przyszły chwile później. Najpierw była to ogromna ulga, a jednocześnie żal, ze to już po wszystkim, tak jak w tym starym powiedzeniu, ze "nie chodzi o to, by złapać prosiaczka, ale by gonić go".

3. Czy nazwa pulsara PSR 1257+12, wokół którego krążą odkryte przez Pana planety, jest przypadkowa, czy też ma jakieś znaczenie?
To nie przypadek. Te cyfry odnoszą się do współrzędnych pulsara na niebie, które noszą nazwę rektascensji (12 godzin 57 minut - tak jak długość geograficzna) i deklinacji (12 stopni - tak jak szerokość geograficzna).

4. Urodził się Pan w Polsce, aktualnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy, opuszczając kraj ojczysty, długo za nim tęsknią. Jak jest z tą tęsknotą u Pana?
Jestem oczywiście mocno związany z Polska, ale nie towarzyszy temu tęsknota. Przez wiele lat mieszkałem w rożnych krajach i obcowałem z rożnymi kulturami. Te doświadczenia pomogły mi całkowicie uchronić się przed ksenofobia i fałszywie pojmowanym patriotyzmem. Jest mi dobrze wszędzie tam, gdzie ludzie są dobrzy. To bardzo prosta formuła, ale niestety trudna do urzeczywistnienia.

5. Czy byłby Pan w stanie określić, jakie są podobieństwa, a jakie różnice między naszym Układem Słonecznym a odkrytym przez Pana układem planetarnym?
Ten układ można zmieścić wewnątrz orbity Merkurego i jest to cos w rodzaju "kopii" wewnętrznego Układu Słonecznego, zmniejszonego o czynnik około 1,5. Ale na tym podobieństwa się kończą, przede wszystkim dlatego, ze "Słońcem" dla tych planet jest pulsar, który zamiast życiodajnego światła, emituje promienie gamma i Roentgena, oraz szybkie, śmiercionośne cząstki zwane wiatrem pulsarowym, wobec którego wiatr słoneczny to dziecinna zabawka. Aby tam żyć, trzeba być istota odporna na wszelkie rodzaje wysokich energii.

6. Mając fizyczną możliwość obejrzenia w naturze dowolnego zakątku wszechświata, jaki by Pan wybrał i dlaczego?
Chyba podejrzewaliście jaka będzie odpowiedz na to pytanie: być w momencie Wielkiego Wybuchu i zrozumieć, co się wtedy naprawdę stało i czemu Wszechświat jest taki jaki jest i co się z nim stanie.

7. Czy nigdy nie miał Pan ochoty polecieć w kosmos; poczuć tę atmosferę, której nie jest Pan w stanie doświadczyć przez teleskop? Czy byłby Pan gotów przyjąć propozycję lotu w kosmos?
Tak, poleciałbym natychmiast. Miałem okazje poznać kilku astronautów i wiem z tego co mówią, że taka pozornie prosta rzecz jak spojrzenie na Ziemie z orbity zmienia człowieka na zawsze.

8. Czy jest ktoś, kto jest dla Pana autorytetem?
Nie. Bardzo podziwiam rozmaite osoby za ich wielkie osiągnięcia, ale instynktownie odrzucam pojecie autorytetu. Trzeba odpowiadać za siebie: na dobre i na źle.

9. Poza pracą na uczelni, czym się Pan aktualnie zajmuje?
Cieszę się moja rodzina. Podróżuję. Gotuje. Sadze drzewa. Czytam. Wędruję z psami po górach Pensylwanii. Myślę o świecie i o tym co go może spotkać. Slucham Pink Floyd'ów...

10. Jak czuje się Pan w roli osoby, o której powstał film? Czy możemy liczyć na więcej filmów z Pana udziałem?
Ten film, to była naprawdę fajna przygoda, która już się pewnie nie powtórzy. A szkoda...

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi Wolszczanowi za poświęcony nam czas i przesyłamy pozdrowienia.

Uczniowie kl. IB, XV LO w Łodzi.

[2012-01-24]

KONKURS

ogłaszam wewnątrzszkolny konkurs na opracowanie graficzne postaci ZAPALONEGO MŁODEGO INFORMATYKA do konkursu zapraszamy chętnych rysowników oraz twórców grafiki komputerowej.

Postać powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, aby mogła zostać odtworzona jako murale w pracowni komputerowej.

Przy ocenie prac konkursowych będą brane pod uwagę:
1.) Projekty rysowników:
     - oryginalnośc pomysłu,
     - kolorystyka,
     - dobór techniki wykonania do oczekiwanego efektu,
     - format a3 w układzie pionowym.

2.) Projekty wykonane jako grafika komputerowa:
     - oryginalnośc pomysłu,
     - kolorystyka,
     - zaawansowanie technologiczne,
     - zachowanie zalecanych parametrów i wymogów:
       * zastosowanie grafiki wektorowej,
       * wymiary 1900x2600 pikseli,
       * formaty dopuszczalne – jpg, png, tiff, pdf, ai, cdr.

Wszelkich informacji udziela p. Marzena Jóźwiak (sala 214).
Prace należy składać do 21-ego lutego 2012r.

[2012-01-22]

W dniu 28 XII 2011 r. odbyła się wycieczka do Włocławka pod przewodnictwem prof. Piotra Ossowskiego. Swój udział zaakcentowali uczniowie: Barbara Kupis, Ania Lewandowska, Natalia Piątkowska, Marcin Bobrowski i Jan Wojtasiak. Celem stało się zwiedzenie jednego ze starszych grodów Polski z bogatą historią. Świadczyły o tym zachowane zabytki, które uczestnicy nie tylko mogli zobaczyć z zewnątrz jak i wewnątrz. Nie sposób tu wszystkich wymienić, ale na szczególne wyróżnienie zasłużyła bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP, budowana w latach 1340 - 1411. Monumentalny obiekt wzbudził zachwyt nie tylko swoją bryłą, ale przede wszystkim wnętrzem, wypełnionym świadectwami przeszłości.

Oczom uczestników nie umknęły takie zabytki sakralne jak kościół pw. św. Witalisa - najstarszy obiekt pochodzący z 1330 r., ale także kościół św. Jana Chrzciciela z XVI/XVII wieku, na którym widniały daty upamiętniające wielkie powodzie. Niedaleko tego ostatniego miejsca znajdowały się najstarsze budynki świeckie - kamieniczki z XVII wieku, w których ulokowało się Muzeum Historii Włocławka. Oprowadzenie po nim podjął się młody przewodnik, który z werwą opowiadał ciekawie. Nie mogło przy tym zabraknąć wizyty w głównym oddziale muzeum, gdzie była wystawa fajansu włocławskiego oraz obrazy Feliksa Pęczarskiego, które wzbudziły zgodny zachwyt wszystkich uczestników.

Piękny widok na najstarszą część Włocławka rozciąga się ze wzgórza Szpetalskiego, a w szczególności spod pomnika Poległych Obrońców Wisły z 1920 r. To właście z tego miejsca pochodzi zdjęcie. Element, który wyróżnia się dzięki zielonemu oświetleniu, to most im. Marszałaka Edwarda Rydza Śmigłego. Tuż za nim majaczy sylwetka bazyliki katedralnej.

Ostatnim elementem wycieczki było pójście na tamę oraz miejsce upamiętniające śmierć ks. J. Popiełuszki. Stamtąd nastąpił powrót na dworzec PKP. Po drodze ku uciesze zmęczonych już młodych ludzi pojawiła się sylwetka fabryki zajmującej się produkcją zeszytów do historii i nie tylko: TOP2000. Po ponad 14 godzinach wycieczki, cała grupa szczęśliwie i bogata w nową wiedzę oraz obserwacje dotarła do Łodzi przed północą.

[2012-01-19]

5 stycznia 2012r. odbyły się 2 lekcje asystenckie z informatyki. Wybrani uczniowie klasy 2e wcielili się w rolę asystentów nauczyciela informatyki – p. Marzeny Jóźwiak. Przeprowadzili przygotowane wcześniej pod kierunkiem nauczycielki zajęcia kształcące umiejętność tworzenia animacji. Zajęcia odbyły się w scenerii świątecznej, a uczniowie byli w prawdziwie karnawałowych nastojach. Wszystkim udało się stworzyć wesołe animowane historyjki, a asystenci – Grzesiek Lewandowski oraz Wojtek Pająk wzorowo wywiązali się ze swoich zadań.

[2011-12-30]

W dniu 29 XI 2011 r. w XXVIII LO im. Władysława Broniewskiego odbyło się podsumowanie realizacji projektu edukacyjnego Katyń-Sztafeta Pokoleń.
Nasza szkoła przystąpiła do niego ochoczo. Grupa młodzieży, dziś już absolwenci pod kierunkiem prof. Piotra Ossowskiego wzięła udział. W ramach projektu odbył się konkurs, a nagrodą dla pierwszych pięciu najlepszych zespołów był wyjazd do Katynia.
W tym gronie zespół składający się z Sylwii Podgórskiej, Karoliny Karpińskiej, Filipa Dawidowicza, Mateusza Dziczkańca, Dominika Jaworka, Adiana Pajora i Łukasza Paluszkiewicza zajął pierwsze miejsce, dystansując pozostałe.

Następstwem pielgrzymki okazała się okolicznościowa publikacja, zawierająca przemyślenia oraz refleksje uczestników jak i ich zdjęcia, w tym autorstwa Piotra Ossowskiego. Doskonałą okazją ku jej promocji stało się podsumowanie całego projektu, na które stawił się prof. Piotr Ossowski wraz z uczniami z klasy IA - Aleksandrą Łazarczyk (fotograf), Alicją Otrębską i Patrykiem Koźbą.

.

 
r