Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

aktualnosci
galeria
galeria
nauczyciele
Konkursy
organizacje
sport w XV
rekrutacja
Dla maturzystów
Stowarzyszenie absolwentów XV LO
wymiany zagraniczne
Bąbowe lekcje
1% dla mojej szkoy
Klasy patronackie
 
youtopia

   

bip
   Uniwersytet Łódzki Wydział Filologiczny

   Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania

   Uniwersytet Łódzki Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

   Gazeta Wyborcza
 



Archiwum

.

.

W dniu 29 XI 2011 r. w XXVIII LO im. Władysława Broniewskiego odbyło się podsumowanie realizacji projektu edukacyjnego Katyń-Sztafeta Pokoleń.
Nasza szkoła przystąpiła do niego ochoczo. Grupa młodzieży, dziś już absolwenci pod kierunkiem prof. Piotra Ossowskiego wzięła udział. W ramach projektu odbył się konkurs, a nagrodą dla pierwszych pięciu najlepszych zespołów był wyjazd do Katynia.
W tym gronie zespół składający się z Sylwii Podgórskiej, Karoliny Karpińskiej, Filipa Dawidowicza, Mateusza Dziczkańca, Dominika Jaworka, Adiana Pajora i Łukasza Paluszkiewicza zajął pierwsze miejsce, dystansując pozostałe.

Następstwem pielgrzymki okazała się okolicznościowa publikacja, zawierająca przemyślenia oraz refleksje uczestników jak i ich zdjęcia, w tym autorstwa Piotra Ossowskiego. Doskonałą okazją ku jej promocji stało się podsumowanie całego
projektu, na które stawił się prof. Piotr Ossowski wraz z uczniami z klasy IA - Aleksandrą Łazarczyk (fotograf), Alicją Otrębską i Patrykiem Koźbą.

[ zdjęcia ]



Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia, 19 i 20 grudnia w naszym liceum odbył się Świąteczny Turniej Piłki Siatkowej, w turnieju brały udział reprezentacje klas pierwszych (kapitan zespołu Klaudia Popławska 1a), drugich (kapitan zespołu Jagoda Olszańska 2d) i trzecich (kapitan zespołu Anna Jabłońska 3d). Po niezwykle emocjonującej walce sportowej zwyciężyła reprezentacja klas pierwszych (Klaudia Popławska 1a, Klaudia Gąsiorowska 1a, Justyna Majewska 1a, Jakub Korski 1d, Michał Stanielewicz 1d, Marcin Zybert 1a, Paulina Karpiesiuk 1b, Adam Dziąg 1b), która pokonała wynikiem 2:0 przeciwników z klas drugich i trzecich.

[ zdjęcia ]



W 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, grupa młodzieży z klasy 1A wraz z prof. Piotrem Ossowskim postanowili uczcić pamięć ofiary tej w brzemiennej w skutki decyzji. Małgorzata Barcka, Michał Bernyciak, Aleksanda Łazarczyk (fotograf), Justyna Majewska, Agnieszka Michnowska, Alicja Otrębska, Klaudia Popławska, Natalia Piątkowska, Jan Wojtasiak i Michał Ziółkowski wraz z wychowawcą wybrali się po zajęciach na ulicę Anstadta , aby złożyć pod pomnikiem Ofiar Komunizmu wiązankę z napisem „ Ofiarom Stanu Wojennego - XV LO im. Jana Kasprowicza”. Prof. Ossowski wygłosił krótkie przemówienie, a następnie na jego prośbę - minutą ciszy uczczono ofiary stanu wojennego. Pamiętając o przeszłości z nadzieją patrzymy na przyszłość, wierząc, że nigdy więcej nie będzie wojny, bratobójczej wojny.

[ zdjęcia ]



W dniu 8 grudnia 2011 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego na plakat z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 21 im. Jana Kilińskiego w Łodzi, jednocześnie organizatora konkursu. Uczennice naszego liceum - Izabela Aleksandrzak oraz Lila Poterała, pod opieką prof. Piotra Ossowskiego, wzięły w nim udział. Plakaty zostały zaprezentowane szerszej publiczności w galerii ZSP nr 21, a uczestniczki nagrodzone okolicznościowymi dyplomami.

[ zdjęcia ]



W dniu 24 XI 2011 r. dzięki uprzejmości kolegi prof. Piotra Ossowskiego – Tomasza Szamburskiego, nauczyciela historii z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 9 w Łodzi udało się zorganizować spotkanie z żołnierzami Armii Krajowej. Uczniowie klas historycznych – 1A i 2A mieli możliwość zetknięcia się z żywą historią. Przez prawie trzy godziny Tadeusz Barański ps. „Tatar”, Stanisław Pasikowski ps. „Tygrys”, Włodzimierz Pajdowski ps. „Niemen” i Ryszard Pacer opowiadali młodzieży o swoich losach w czasie II wojny światowej oraz odpowiadali na nurtujące młodych ludzi pytania. Miejsce spotkania nie było przypadkowe – pracownia nr 34 – historyczna im. dr Stanisława Zagórnego, żołnierza AK i wieloletniego nauczyciela XV LO im. Jana Kasprowicza w Łodzi.

[ czytaj więcej ]



W dniu 11 XI 2011 r. na uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada organizowanego przez wojewodę łódzką Jolantą Chełmińską stawiła się reprezentacja XV LO im. Jana Kasprowicza ze sztandarem szkoły. Szkołę godnie prezentowali uczniowie klasy 1A - Agnieszka Michnowska, Emilia Żuber oraz Michał Bernyciak oraz wychowawca Piotr Ossowski. Przybyła również uczennica klasy
2A - Barbara Kupis, która wykonała zdjęcia.

[ zdjęcia ]



08 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia (to święto od 2007r. organizowane przez Komisję Europejską). Celem akcji jest zachęcanie młodzieży do zdrowego odżywiania i świadomego wybierania produktów żywnościowych. Tego dnia uczennice klasy Ib i Ic przygotowały plakaty na temat zdrowego odżywiania, które ozdobiły korytarze naszej szkoły. Odbyła się prelekcja przeprowadzona przez dietetyka na temat jak przestrzegać zasad zrównoważonej diety. Przez cały dzień można było kupić świeże owoce i warzywa, w celu wzbogacenia swojego drugiego śniadania.

W konkursie na najlepszy plakat wyróżnienie otrzymały:
• w kategorii najlepiej przekazanych informacji:
  Martyna Grabarczyk i Marta Stępień (klasa Ic), Joanna Ruda, Małgorzata Król,
  Roksana Kostecka i Ania Balcerek (klasa Ic), Natalia Różycka, Anna Tulikowska
  i Aleksandra Góra (klasa Ib)

• w kategorii najlepszy rysunek wykonany ręcznie:
  Katarzyna Abramczyk i Klaudia Woźniak (klasa Ic), Klaudia Łyżwa
  i Karolina Grzywaczewska (klasa Ic)

• w kategorii oryginalny pomysł:
  Justyna Grzelak, Martyna Dawidowska, Joanna Głodek, Pola Witkowska (klasa Ib),
  Małgorzata Olszacka (klasa IIb).




4 listopada 2011 roku klasa II e pod kierunkiem pani profesor Marty Grzędowskiej zorganizowała inscenizację fragmentów „Dziadów” Adama Mickiewicza...

[ czytaj więcej ]



W dniu 14 X 2011 r. grupa uczniów z klasy Ia (Aleksandra Łazarczyk, Agnieszka Michnowska, Alicja Otrębska oraz Michał Bernyciak) pod przewodnictwem prof. Piotra Ossowskiego udała się na Dworzec Łódź Fabyczna. Celem było zwiedzenie oraz przede wszystkim uwiecznienie na zdjęciach ostatnich dni funkcjonowania tego obiektu kolejowego. Następnego dnia, zgodnie z zapowiedziami, odjechał ostatni pociąg. Już wkrótce na ten teren wjedzie ciężki sprzęt i rozpocznie się budowa podziemnego dworca kolejowego.

Uczniowie i opiekun zaopatrzeni w aparaty fotograficzne uwieczniali to na kliszy, to na karcie budynki dworcowe, tory kolejowe oraz pociągi. Była to doskonała okazja, aby zajrzeć do wielu zakamarków, ale również przyjrzeć się elementom ogólnie dostępnym. Było to swoiste pożegnanie Dworca Łódź Fabryczna przez uczniów XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, ale też spojrzenie w przyszłość. Była to doskonała lekcja, która pokazała jak historia dzieje się na naszych oczach. Uczniowie przez chwilę mogli poczuć się jej uczestnikami. Będą mieli co wspominać, kiedy na nowy, podziemny dworzec wjedzie pociąg, że o tam był kiedyś peron 2, z którego odjeżdżały pociągi do Warszawy... .

[ zdjęcia ]



Zajęcia na ściance wspinaczkowej


11 pażdziernika 2011r. dziewczęta z klasy IIId odważnie podjęły ekstremalne wyzwanie rzucone przez prof. Magdalenę Danisiewicz, w ramach zajęć wychowania fizycznego wybrały naukę wspinania w Centrum Wspinaczkowym. Zajęcia były emocjonujące, pozwoliły oderwać się od monotonii i wyruszyć na poszukiwanie nowych wrażeń, a niektórym dziewczętom pozwoliły nabrać wiary we własne siły oraz pokonać słabości fizyczne i lęki psychiczne.



Ekologiczny wyjazd do Schwarzwaldu


Drugiego października bieżącego roku z naszego liceum wyruszyła grupa uczniów wraz z Panią profesor Elżbietą Barbus i Panią profesor Marią Papiernik, naszym celem był ośrodek ekologiczny w Mohringen ( mniejscowość zamieszkana przez 30 tysięcy mieszkańców, położona nad Dunajem, znajduje się w odległości 30 km od jeziora bodeńskeigo). Mogłoby się wydawać, że nauka dotycząca właściwej segregacji śmieci, długie wyprawy, odkrywanie nowych miejsc i wzajemne poznawanie się będzie trudne i pracochłonne, było jednak inaczej.
Pierwszy dzień spędziliśmy na odkrywaniu zabytków, poznawaniu historii i podziwianiu pięknych krajobrazów. Na samym początku zostaliśmy oczywiście zapoznani ze standardami i wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska. We wtorek znaleźliśmy się w Strasburgu. Jest to przepiękne miasto położone nad Renem, którego jedyne obecność stanowi naturalną granicę pomiędzy dwoma państwami. Miasto, o które przez wiele lat batalie toczyły Niemcy z Francją. Aktualnie symbol zjednoczonej Europy, w którym swoją siedzibę ma Rada Europy. Kolejne dwa dni spędziliśmy na poznawaniu systemu szkolnictwa w Niemczech w gimnazjum w Tribergu. Oprócz szkoły w tej miejscowości znajduję jedna z pierwszych fabryk zegarków z kukułką, funkcjonująca już od osiemnastego wieku. Zobaczyliśmy również miejsce, do którego zjeżdżają ludzie z okolic Tuttlingen w celu profesjonalnej segregacji śmieci. Przedostatniego dnia naszego pobytu zwiedziliśmy Konstancj. Sobotę i niedzielę spędziliśmy głównie w drodze do Polski. Na szczęście nie zabrakło Nam czasu na zwiedzenie jednego z najsłynniejszych zamków na świecie, inspiracji Wolta Disney do stworzenia logo swojej firmy, mowa oczywiście o Neu-Schwein-Stein, zbudowanego przez Ludwika II Bawarskiego
w XIX wieku.

Spędziliśmy wspaniały tydzień. Byliśmy w Niemczech, Francji. Przekroczyliśmy granicę ze Szwajcarią i Austrią. Nauczyliśmy się jak od podstaw można wpłynąć na ochronę środowiska w naszych domach. Wiele osób zawarło nowe przyjaźnie i znajomości. Niektórzy z Nas mogli sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego.

,, Ende gut, alles gut ‘’.

[ zdjęcia ]



13.10.2011r. rozpoczynają się Szkolne Mistrzostwa Łódzkich Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce nożnej chłopców. Męska reprezentacja piłki nożnej XV LO rozegra 5 spotkań w systemie turniejowym 2x20min. W reprezentacji piłki nożnej są: Milas Robert 1b, Glapski Mateusz 3c, Kowalczyk Krzysztof 3c, Kowalczyk Arek 3b, Wojciechowski Jarek 3c, Dudka Przemek 2b, Jaroszewski Marcin 3c, Malicha Damian 2c, Sulimowicz Rafał 2b.

Do półfinałów awansują dwie pierwsze drużyny. Trzymamy kciuki za naszych piłkarzy.



30 września 2011 roku odbyła się na Wydziale Organizacji i Zarządzania uroczysta inauguracja roku akademickiego. Zostały na nią zaproszone klasy patronackie IIc i Ic wraz z wychowawcami. Uczniowie mieli okazję poznać Kolegium Dziekańskie i pracowników Wydziału. Byli świadkami zaprzysiężenia studentów pierwszego roku oraz wysłuchali wykładu inauguracyjnego.



UDZIAŁ XV LO W AKCJI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA


14 września 2011r. nasza szkoła, kolejny rok z rzędu, wzięła udział w Turnieju Honorowego Krwiodawstwa,pod hasłem „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. Krew oddało 23 pełnoletnich uczniów klas trzecich oraz kilku naszych absolwentów. Honorowe krwiodawstwo to akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi na rzecz osób wymagających transfuzji krwi (np. podczas operacji chirurgicznej) lub do produkcji preparatów krwiopochodnych. Następna akcja za trzy miesiące - 14 grudnia 2011r.



PLEBISCYT NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA XV LO W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

W czerwcu 2011r. rozstrzygnięty został plebiscyt na najlepszego sportowca szkoły, oprócz wybitnych wyników sportowych pod uwagę brane były również bardzo dobre wyniki w nauce.

Niekwestionowanym zwycięzcą plebiscytu został BARTEK STANIELEWICZ (1D) - dwukrotny zdobywca złota i trzykrotny zdobywca brązu w międzynarodowych zawodach pływania i ratownictwa wodnego, trzykrotny zdobywca złota i czterokrotny brązowy medalista w zawodach ogólnopolskich oraz zdobywca złota i dwóch brązowych medali w wojewódzkich zawodach pływackich, (średnia 4,8).

Pozostałe wyróżnienia otrzymały:
HABIB AMALIA (2D) - lekka atletyka (skok w dal), piłka siatkowa,
MARIKA STASZCZYK (3D) – jeździectwo konne,
FELCZAK JOANNA (1D) – lekka atletyka,
SZYMAŃSKA KINGA (1D) – piłka siatkowa,
PAWŁOWSKA ANNA (1D) – lekka atletyka, piłka siatkowa.



W dniu 18.09.2011r. na Placu Katedralnym odbyło się poświęcenie dzwonu "Serce Łodzi". Akcja "Przywróćmy utracone Serce Łodzi" rozpoczęła się w styczniu 2011r. i pod hasłem: "Akcja Dzwon" prowadzona była w 33 łódzkich szkołach i przedszkolach w tym w XV LO. Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym. Podczas spotkania z Komitetem Honorowym, udało się nam przeprowadzić wywiad z panem Zbigniewem Felczyńskim - właścicielem ludwisarni, w której powstał dzwon.

[ zdjęcia ]



W dniu 13 września 2011r. miało miejsce podsumowanie akcji Szkoła Dobra zorganizowanej przez Fundację Gajusz,która miała na celu zebranie funduszy na budowę hospicjum dla dzieci. Nasza szkoła wzięła czynny udział w tej akcji - młodzież na zakończenie roku szkolnego wykupiła cegiełki, z których dochód przekazano na potrzeby hospicjum. XV LO znalazło sie w czołówce szkół, które sprzedały najwięcej cegiełek i zostało wyróżnione specjalnym dyplomem - podziękowaniem.



25 czerwca o godz. 9 w sali gimnastycznej rozpoczęło się uroczyste zakończenie naszych całorocznych zmagań. Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie uczniom przez dyrektora, nagród i wyróżnień za szczególne osiągnięcia w nauce, frekwencji oraz za reprezentowanie z sukcesem naszej szkoły w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom i uczniom za całoroczną pracę i życzyła wszystkim udanych wakacji.

[ zdjęcia ]



Rozpoczęie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/12 odbędzie się w czwartek 1 września 2011:

o 9.00 dla klas pierwszych w sali gimnastycznej
o 9.30 dla klas drugich i trzecich w salach lekcyjnych


Działaność Szkolnego Klubu Wolontariusza

W roku szkolnym 2010/2011 skupilismy się na pomocy dzieciom niepełnosprawnym.
W II semestrze w specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym pomagaliśmy w przeprowadzeniu:

- balu karnawałowego,
- dnia sportu,
- pikniku rodzinnego z okazji Dnia Dziecka.

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Komitet Dziecka nasza koleżanka z kl. Ie reprezentowała naszą szkołę w Kapitule Dziecięco-Młodzieżowej, przyznającej medal "Serce Dziecku".

Na terenie szkoły rozkręciliśmy akcję zbierania plastikowych zakrętek, która jest częścią programu Charytatywno-Ekologicznego Fundacji Nauka i Kultura.

Rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Gajusz, która gromadzi fundusze na hospicjum dla dzieci ziemi łódzkiej. Wszystkim, którzy wsparli nasze działania serdecznie dziękujemy

[ zdjęcia ]

LISTA PODRĘCZNIKÓW i programów nauczania na rok 2011/2012 w XV LO

UWAGA:
• Poziom podręczników do języka angielskiego oraz niemieckiego dla klas pierwszych zostanie dobrany dla każdej klasy na podstawie testu.
• Przy niektórych podręcznikach zaznaczono, że obowiązuje nowe wydanie!

[ pobierz ]



W dziale rekrutacja pojawiły się do pobrania kwestionariusze osobowe ucznia.

[ idź do ... ]

Pielgrzymka do Katynia

Pielgrzymka do Katynia rozpoczęła się zgodnie z planem – 6 czerwca 2011 r. pod pomnikiem katyńskim w Łodzi zebrała się grupa młodych ludzi pod opieką dorosłych. Łączył ich wspólny cel – złożenie hołdu pomordowanym Polakom tam na wschodzie. Wydawało się, że grafik podróży nie był napięty. Wydawało się, bo życie napisało o wiele lepszy scenariusz. Historia wykładana w szkole na chwilę stała się żywa, namacalna, co musiało skutkować nie tylko lepszym przyswojeniem wiedzy, ale również, chyba, rozwojem poczucia wspólnoty narodowej, a co za tym idzie tożsamości narodowej. Przypadkowe osoby tej samej narodowości na pięć dni stworzyły jedną rodzinę katyńską. I choć głównym powodem było pochylenie się nad mogiłami zamordowanych, to jednocześnie można było bliżej przyjrzeć się Białorusi i życia na niej oraz w mniejszym stopniu Rosji. Te obrazy obok bolesnej polskiej przeszłości utkwiły w pamięci.

Pod przewodnictwem Kazimiery Lange ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi mogliśmy zobaczyć cmentarz wojenny w Katyniu, na którym Mszę Świętą odprawili ks. Bartłomiej Rurasz - kapelan arcybiskupa łódzkiego i ks. Irenusz Kulesza - proboszcz łódzkiej katedry. Podobną uroczystość religijną przeżylismy w Lenino, gdzie spoczęli polscy żołnierze z 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Odwiedziliśmy również stację Gniezdowo, skąd polskich oficerów wożono do dołów śmierci w lesie katyńskim. Samo miejsce kaźni zrobiło wrażenie. Te tabliczki z imionami i nazwiskami pomordowanych po części ukazywały skalę mordu. Jednocześnie oddaliśmy hołd obywatelom rosyskim, którzy również spoczęli w tej ziemi. Następnie udaliśmy się na miejsce katastrofy lotniczej z 10 IV 2010 r. Tam został złożony wieniec naszego liceum z napisem na szarfie: "W hołdzie Polakom XV LO w Łodzi". Dzięki uprzejmości naszej pani przewodnik zobaczyliśmy legendarną wręcz brzozę, o którą zahaczył prezydencki samolot.

Do wyobraźni uczestników pielgrzymki, bez względu na wiek, przemówiły Kuropaty. Tak wizytę w tym miejscu wspomina nauczyciel Piotr Ossowski:
[...] Według czasu białoruskiego weszliśmy na teren tego swoistego cmentarza o północy. To miejsce nadal niezbadane. Dla wielu również nieznane. Pisząc ten tekst z perspektywy czasu mogłem przekonać się, że o Kuropatach wiedza była znikoma. Nie bardzo wiedziałem, jak określić to miejsce. Nie był to ani las, ani cmentarz. Prawda, że rosły tu drzewa. Prawda, że tu spoczęły ciała ok. 100 tys. osób, a nawet, jak podawały inne źródła – 250 tys. Pomiędzy drzewami, na terenie bagnistym stały krzyże. Dużo tych krzyży tam było. Idąc po tej ziemi człowiek nie miał pojęcia czy przypadkiem nie stąpał po czyichś ciałach. W centralnej części znajdowało się wzniesienie. Prowadziło do niego droga. Wraz z Łukaszem i jeszcze jednym uczniem poszliśmy nią. Mieliśmy dobry aparat, bowiem dzięki jego fleszowi ukazywał się nam przerażający widok krzyży, dołów, zagłębień i drzew. Temu wszystkiemu towarzyszyło bardzo dziwne uczucie, jakbym znajdował się w innym wymiarze. Miałem wrażenie, że słyszałem głosy pomordowanych, ich krzyki, a potem śmiercionośną ciszę. Tak pewnie było wtedy. Właśnie w nocy wykonywano wyroki śmierci w tym miejscu. Za dnia spokój, w nocy gehenna ludzi, którzy w imię chorej ideologii ginęli. A potem cisza i dziwne przekonanie oprawców, że ujdzie im to na sucho. Faktycznie, nie ponieśli konsekwencji, ale wymazać z pamięci o tym morderstwie już się nie uda.

Opuściliśmy Kuropaty w ciszy.[...]

Oprócz tego spotkaliśmy się z katolickim duchownymi, którzy pełnili posługę na ziemi białoruskiej i rosyjskiej. Opowiadali o trudnym losie mieszkańców. Dziękowali również za dary, które przywieźliśmy dla ich parafian, w szczególności dzieci i młodzieży. W samym Lenino mogliśmy spotkać się z uczniami tamtejszej szkoły. Mimo bariery językowej udało nam się nawiązać kontakt.

W tak napiętym grafiku znalazł się czas na zwiedzanie renesansowego zamku Mir, który został odnowiony, a swoją okazałością wzbudza podziw.

Pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do Łodzi późnym wieczorem 10 VI 2011 r.

Pod kierunkiem nauczyciela Piotra Ossowskiego pojechali na pielgrzymkę uczniowe klasy maturalnej 3B: Filip Dawidowicz, Mateusz Dziczkaniec, Dominik Jaworek, Karolina Karpińska, Adrian Pajor, Łukasz Paluszkiewicz i Sylwia Podgórska

[ zdjęcia ]


Akademia ciekawej chemii

Uczniowie klasy IId, którzy mieli najlepsze wyniki z chemii wraz z nauczycielką Panią prof. Elżbietą Barbus brali udział w wykładach "Akademii ciekawej chemii". Byli to:

1.Martyna Adamska
2.Anna Jabłońska
3.Aleksandra Wolak
4.Karolina Wajs
5.Alan Dabbous
6.Michał Kasprowicz


Zajęcia te odbywały się raz w miesiącu i były prowadzone przez pracowników Wydziału Chemii na Uniwersytecie Łódzkim. Wykłady miały na celu popularyzację przedmiotu Chemii wśród potencjalnych kandydatów na studia wyższe.

Tematami spotkań było m.in.:
1. Natura wiązania chemicznego- zapoznaliśmy się z podstawowymi zjawiskami
    fizycznymi towarzyszącymi tworzeniu wiązania chemicznego.
2. Kilka słów o entropii- dowiedzieliśmy się, co to jest entropia i co łączy entropię
    z termodynamiką.
3. Trujące leki, czyli spisek molekuł?- po tym wykładzie na każdy lek patrzymy
    zupełnie innym okiem.
4. Kataliza i katalizatory- zapoznaliśmy się z procesem katalizy.
5. Enzymy w Chemii- dowiedzieliśmy się, co to jest enzym i jakie są jego główne cechy.
6. Czy należy się bać E300?- zostały przedstawione zalety oraz wady spożywania
    wraz żywnością E-300, a także pokazane zostały procesy zachodzące
    w organizmach żywych, w których bierze udział ta substancja.
7. Chemia i światło- zapoznaliśmy się z fotochemią.
8. Maria Skłodowska-Curie, kobieta niezwykła- przedstawienie Marii Skłodowskiej-Curie
    jako jednej z pierwszych kobiet, które odegrały ważną rolę w rozwoju nauki.

Warto również dodać, że każde wykłady były urozmaicone w doświadczenia, które były bardzo ciekawe i pomagały nam zrozumieć, utrwalić temat zajęć. Po wszystkich ośmiu wykładach odbył się konkurs, do którego przystąpiły 22 osoby, w tym Martyna Adamska, koleżanka z naszej klasy. Na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy ukończenia wykładów.

[ zdjęcia ]



Akcja Dzwon w XV LO

Akcja Dzwon to niecodzienne wydarzenie, które miało miejsce 11 kwietnia w naszej szkole. Tego dnia odebraliśmy symboliczny drewniany Dzwon-Zygmunt od jednej z łódzkich szkół, który ma gościć przez kolejne dwa tygodnie także w murach XV LO.

Z tej okazji zaprosiliśmy na uroczyste przyjęcie Dzwonu pana Piotra Machlańskiego
- jednego z pomysłodawców przywrócenia dzwonu Zygmunta , zrabowanego przez okupantów w czasie II wojny światowej, na dawne miejsce- obecnie pustą wieżę archikatedry łódzkiej.

Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie wszystkich klas I-ych i II-ich wraz z nauczycielami z zainteresowaniem wysłuchali wykładu o ciekawej historii Zygmunta. Pan Machlański przeniósł nas w swej opowieści w ubiegłe stulecie, przedstawił postawę mieszkańców ówczesnej wielokulturowej Łodzi, ich zaangażowanie, solidarność i współpracę w dążeniu do wspólnego celu, który jednoczył łodzian wszystkich stanów i wyznań.

W tym roku 15 maja będziemy obchodzić 100-lecie odlania dzwonu Zygmunta i jest to tym większa dla nas nauczycieli i uczniów zaszczyt, że mamy dziś szansę na odkrywanie naszej łódzkiej, zapomnianej historii , a także na skromny udział w odbudowywaniu symbolu naszego miasta – Zaginionego Sera Łodzi.

Celem Akcji Dzwon jest propagowanie historii Łodzi i budowanie tożsamości jej mieszkańców- to godna poparcia i pochwały inicjatywa gospodarzy archikatedry, wielu ludzi, mocno związanych ze swoim miastem, a także Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Z tej okazji nauczyciele WOK-u ogłosili dla uczniów konkurs na prace plastyczne „Zaginione Serce Łodzi”.

A oto wypowiedzi uczniów po spotkaniu z Piotrem Machlańskim, inicjatorem szkolnych spotkań Akcja Dzwon:

Spotkanie miało na celu zapoznanie się z historią „Zygmunta”- symbolu Łodzi, o którym mało kto dziś pamięta. Dlaczego teraz wzrosło zainteresowanie Zygmuntem? Dlatego,
że w tym roku przypada 100 rocznica odlania tego, niegdyś cennego dla łodzian dzwonu, a teraz zapomnianego przez większość mieszkańców miasta. Myślę, że jest to ważna historia dla łodzian, którzy w przeszłości tak bohatersko bronili swojego dzwonu.
[ Ania B. ]

Wiele polskich miast ma swoje symbole, Poznań ma Koziołki, Warszawa Syrenkę, Kraków- Smoka Wawelskiego. Jednak jeśli spojrzymy na nasze miasto, zauważymy wyłącznie szare kominy. Powinno nam to nasunąć myśl, że Łodzi potrzebny jest symbol, element, który będzie się kojarzyć z naszym miastem. Jednak dziś , po 100 latach, dzwon Zygmunt ma szansę powrócić na wieżę łódzkiej katedry. Nasze miasto maże odzyskać swój skarb,” Skradzione Serce Łodzi”. [ Adam W. ]

Wzruszyło mnie to, iż łodzianie 100 lat temu byli tak odważni i hojni, bo oddali wszystkie swoje cenne rzeczy, aby zachować przed najeźdźcą dzwon „Zygmunt”. Myślę, że takie prelekcje są bardzo potrzebne i pożyteczne dla młodych ludzi, gdyż powinni poznawać historię i kulturę naszego miasta. [ Jagoda O. ]

W opowieści tej najbardziej ujęła mnie solidarność łodzian, którzy stanęli murem przed dzwonem, nie pozwalając Niemcom na wywiezienie Zygmunta. Zebrali także kosztowności przekraczające wagę dzwonu o 400 kg. Świadczy to o ich przywiązaniu
do Zygmunta oraz o tym ,iż jeśli wielu ludziom na czymś zależy potrafią się wspólnie zjednoczyć. [ Michalina G. ]

Prezentacja miała na celu uświadomienie uczniom o istnieniu takiego dzwonu i jak ważny jest on dla naszego miasta. Wiąże się z nim niezwykła, tragiczna historia. Dziś miasto Łódź i jego mieszkańcy pragną ponownie mieć coś charakterystycznego dla miasta.Całkowicie zgadzam się z ideą, tego projektu – przywrócenia Łodzi Zygmunta. Poruszyła mnie solidarność ludzi tamtych czasów: wierzących i niewierzących, ludzi różnych stanów, czy zawodów. [ Bartek R. ]

W tym roku przypada setna rocznica oddania i poświęcenia dzwonu katedralnego.
Jest to symbol serca miasta, który integrował łodzian i był bardzo istotny dla budowania ich tożsamości. Szczerze mówiąc, gdyby nie ta akcja u nas w szkole i ta wczorajsza prezentacja, to nie wiedziałabym o „Akcji Dzwon”.[ Joanna F. ]


[ zdjęcia ]


Klasa biologiczno-chemiczna odwiedziła w ramach drzwi otwartych, Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej.

Tym razem studenci Politechniki zaprosili nas do świata baśni i legend. Odwiedziliśmy miedzy innymi świat Królowej Śniegu, pracownię maga oraz jamę smoka wawelskiego. Cała impreza odbywała się w bajkowej scenerii świata chemii –nauki pełnej kolorów i tajemnic, pełnej uchylonych drzwi, niezbadanych światów.

Dziękujemy.

[ zdjęcia ]



Takie rzeczy tylko w Piętnastce!


Piętnastka to nie tylko sport, wymiany zagraniczne i wykłady na uniwersytetach, ale także doskonalenie języka angielskiego. Nasze liceum regularnie zapewnia nam rozrywkę na wysokim poziomie, czego przykładem są spektakle teatralne oparte na dziełach wybitnych, anglojęzycznych pisarzy. Udział w wyjściu biorą grupy z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego oraz chętni uczniowie z innych klas, dobrze rozumiejący język. Opiekę sprawują nauczycielki języka angielskiego.

Ostatnio byliśmy na przedstawieniu "Pygmalion”, opartym na sztuce irlandzkiego dramaturga George Bernarda Shaw. W gorzko-zabawny sposób poruszało ono problem podziału społeczeństwa oraz rolę poprawności językowej na tle XIX-wiecznego Londynu. Gra aktorska powalała na kolana. Warto też zwrócić uwagę na scenerię, która - choć prosta - w zaskakujący sposób nadawała klimat sztuce.

Teraz, 20 kwietnia, grupą 60 osób wybieramy się na spektakl pod tytułem "One Flew Over The Cuckoo’s Nest” ("Lot nad kukułczym gniazdem”), oparty na powieści Kena Kesey’a. Czym tym razem zaskoczą nas aktorzy – nie wiemy, ale mamy nadzieję, że to przedstawienie będzie równie dobre, jak poprzednie.

Paulina i Michał - IIa



W Łodzi odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej. Zmagania młodych artystów obserwował ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Alieksandr Aleksiejev.

- W relacjach polsko-rosyjskich są zarówno elementy wspólne, jak i kwestie które dzielą nasze kraje. Ale nawet w najtrudniejszych momentach historii kultura zbliżała nasze narody - mówił ambasador Alexander Alekseev. - Bardzo się cieszę, że mogę zobaczyć tutaj tak wielu młodych ludzi pełnych pasji. To do nich należy przyszłość i jestem pewien, że zrobią wszystko, aby się zaprzyjaźnić.

Celem pierwszej edycji festiwalu, skierowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jest przybliżenie uczniom piosenki rosyjskiej - zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej. Odbywa się ona w 50. rocznicę pierwszego lotu w kosmos Jurija Gagarina. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, impreza ma zachęcić młodych ludzi do doskonalenia własnych umiejętności językowych, a nauczycieli do popularyzacji kultury rosyjskiej. Sądząc po poziomie artystycznym i zaangażowaniu uczestników w naszym kraju trwa renesans kultury i języka rosyjskiego.

- Jestem dumny, że festiwal odbywa się w Łodzi - miejscu, które zgodnie budowały cztery kultury - podkreślał wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. - Nasze miasto to bardzo dobre miejsce, aby kultywować te tradycje.

Festiwal zorganizowali: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Wydawnictwo Szkolne PWN, XII Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Łodzi, XV Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Łodzi we współpracy z Fundacją „Russkiy Mir", MAPRYAL oraz Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury w Warszawie.

Uczennica XV LO Paulina Cieślińska zdobyła wyróżnienie za wykonanie i interpretację utworu Bułata Okudżawy „Pieśń gruzińska”.

[ zdjęcie ]

Na zdjęciu uczniowie XV LO Paweł Ptaszek, Jakub Tomczyk i Forysiak Mateusz.


Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi i XXVIII Liceum Ogólnokształcące zorganizowały konkurs międzyszkolny "Katyń Nasza Ziemia Święta" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Łodzi. Honorowy patronat objęło Stowarzyszenie Rodzina Katyńska.

Grupa młodzieży z XV Liceum Ogólnokształcącego, w składzie:
- Karolina Karpińska,
- Sylwia Podgórska,
- Filip Dawidowicz,
- Mateusz Dziczkaniec,
- Dominik Jaworek,
- Adrian Pajor,
- Łukasz Paluszkiewicz
i opiekun Piotr Ossowski, wzięła udział w tym konkursie.

W pierwszym etapie, polegającym na napisaniu testu z zakresu stosunków polsko-sowieckich w latach 1939-1945, ze szczególnym uwzględnieniem znajomości miejsc martyrologii narodu polskiego pod okupacją sowiecką. Nasza szkoła zajęła drugie miejsce, co pozwoliło uczestniczyć nam w drugim etapie. W tej części konkursu należało zrobić krótką prezentację multimedialną dotyczącą losów Polaków na "nieludzkiej ziemi". I na tym etapie zajęliśmy wysokie miejsce.

Jako laureaci konkursu otrzymaliśmy główną nagrodę wyjazd do Katynia. Należy wspomnieć, że swój udział w pracy zespołu zaakcentował Kamil Podsiadły. Wszyscy uczniowie są z klasy maturalnej 3B.

1 marca 2011 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauzego. Pokaz został poprzedzony krótkim wykładem Pawła Kowalskiego. Prelekcja przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej dotyczyła wydarzeń, na kanwie których nakręcono wspomniany tekst kultury.

Film okazał się prawdziwą lekcją o najnowszej tragicznej historii Polski. Antoni Krauze z zachowaniem realiów zrekonstruował wydarzenia z grudnia 1970 roku. Ówczesne władze PRL-u, aby stłumić manifestacje robotników w Gdyni, wydały rozkaz użycia broni przeciwko demonstrującym.

Uczniowie po pokazie nie kryli wzruszenia wywołanego tym, co usłyszeli i zobaczyli na ekranie. Według młodzieży, reżyserowi udało się przybliżyć realia tamtych czasów i uchwycić dramatyzm wydarzeń.



W dniu 30 marca br. odbyły się w naszym liceum Dni Otwarte

Miło nam było Państwa gościć;)


[ zdjęcia ]

IV Międzyszkolna Prezentacja Piosenki Rosyjskiej

XII LO i XV LO były organizatorami IV Międzyszkolnej Prezentacji Piosenki Rosyjskiej dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Łodzi i województwa łódzkiego.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:
Prezydent Miasta Lodzi, Marszałek Województwa Łódzkiego i Łódzki Kurator Oświaty.

Konkurs odbył się 24 marca 2011 r. w auli ZSP 19 w Łodzi przy ul. Żeromskiego 115.
Wzięło w nim udział 115 uczniów z 30 szkół. Zaprezentowano 53 piosenki.

Jury wyłoniło laureatów, którzy będą reprezentowali nasze miasto i województwo podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej dla szkół gimnazjalnych i ponad-gimnazjalnych od tradycji do współczesności pod hasłem rosyj, który odbędzie się w dn. 13-14 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej. Współorganizatorami festiwalu są również XII LO i XV LO w Łodzi.

Laureaci etapu wojewódzkiego:

1.) w kategorii „solista”
I miejsce - Justyna Kowalczyk - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opocznie
II miejsce - Martyna Wróbel - Gimnazjum Miejskie w Głownie
III miejsce - Aleksandra Pęczek - Zespół Szkół Sam. nr 1 w Opocznie

2.) w kategorii „zespół”
I miejsce - Zespół 4 os. - Zespół Szkół Sam. nr 1 w Opocznie
II miejsce - Aneta Kowalczyk, Adrian Wielec - Zespół Szkół Samorząd. w Dmosinie
III miejsce - Kamila Adamczyk, Weronika Wrońska - Liceum Ogólnokszt.
   w Rawie Mazowieckiej

3.) wyróżnienia
- Paulina Cieślińska - XV LO w Łodzi

- Zespół 6 os.: Żaneta Bara, Magdalena Cieślak, Wioleta Zakrzewska, Kasia
  Wiwatowska, akomp. Agata Kędzia, Filip Jarmuszczak - XII LO w Łodzi
- Karolina Sapińska - XXV LO w Łodzi
- Milena Kałuża - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opocznie
- Joanna Wójcik - ZSP w Białej Rawskiej
- Maria Mela - XXVI LO w Łodzi
- Ewelina Kubiak - XXX LO w Łodzi
- Karolina Duda, Magdalena Ogłaza - XX LO w Łodzi
- Klaudia Plewińska - Gimnazjum nr 38 w Łodzi
- Ilona Grzewińska - Gimnazjum nr 30 w Łodzi
- Linda Rojewska - Ośrodek Szkolno-Wychow. nr 6 w Łodzi
- Monika Brzezińska, Patryk Borowiak - Zespół Szkół Samorząd. w Dmosinie

W bieżącym roku szkolnym nawiązaliśmy stałą współpracę z Teatrem Małym w Manufakturze świenie bawiliśmy się na spektaklach: „Lekcja” Ionesco, „Emigranci” Mrożka, „Ja Edith”.

[ strona teatru ]

Wykłady Otwarte na Wydziale Filologicznym UŁ

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie klas humanistycznych XV LO, pod opieką Anny Grabarczyk, Barbary Matusiak i Małgorzaty Zakrzewskiej, w ramach podpisanego z Wydziałem porozumienia o współpracy, brali udział w comiesięcznych wykładach otwartych prowadzonych przez nauczycieli akademickich z wydziałów: filologii polskiej, anglistyki, germanistyki, kulturoznawstwa i dziennikarstwa. Młodzież mogła zapoznać się między innymi z feministycznym ujęciem poezji współczesnej, z rozwojem teatru alternatywnego, z odkrywczymi teoriami na temat Lalki Bolesława Prusa, z problematyką twórczości Goethego i Schillera, z zagadnieniami związanymi z kulturą i literaturą żydowską, literaturą fantasy czy z problemami komunikacji językowej.
Tego rodzaju spotkania mają wiele walorów. Niwelują dystans pomiędzy szkołami średnimi a szkołami wyższymi, pomagają młodzieży zweryfikować jej wyobrażenia o różnych kierunkach studiów humanistycznych, inspirują do pogłębiania wiedzy, są bezcenną pomocą w przygotowywaniu się do matury. Na pewno wybierzemy się na niejedno jeszcze spotkanie z wykładowcami UŁ!

Wykłady, na których byliśmy:
Agnieszka Przybyszewska, Między słowem a (nie zawsze płaskim i statycznym) obrazem. O różnych odmianach literatury wizualnej od starożytności do XXI w.
Irena Hübner, Od Safony do Szymborskiej. O tzw. poezji kobiecej.
Natalia Lemann, Tolkien, Sapkowski i inni czyli dlaczego warto czytać literaturę fantasy.
Jacek Ladorucki, Bestsellery i liderzy sprzedaży na współczesnym rynku książki w Polsce.
Anna Bronżewska, Goethe i Schiller: nie romantycy, lecz klasycy.
Karolina Krzeszewska, Panteon bóstw słowiańskich.
Dorota Samborska-Kukuć, Ślady kultury antycznej w "Lalce" i „Ludziach bezdomnych”.
Agnieszka Janiak-Staszek, Sytuacja kobiety w XIX-wiecznej rzeczywistości na podstawie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Barbara Stelmaszczyk, Leśmianowska koncepcja człowieka.
Małgorzata Domagalska, Holokaust oczami dziecka.
Michał Pabiś-Orzeszyna, "Świat światu pokazujemy!". Kino jako medium wirtualnej turystyki.
Dariusz Leśnikowski, „Teatr zbuntowany”. O młodym teatrze po 1968 r.


Współpracujemy z ŁDK, czyli Lekcja z poetą

24 marca 2011 odbyło się w naszej szkole trzecie z kolei spotkanie z autorem wydawnictwa KWADRATURA, tym razem z Bogdanem Prawdzikiem. Do tej pory młodzież Piętnastki z klas: Ib, IIa i IIIb miała okazję do zapoznania się z poezją Kacpra Bartczaka i Joli Sowińskiej-Gogacz [poniżej prezentujemy sylwetki autorów].
Spotkanie – jak zwykle - prowadził absolwent XV LO, poeta i wydawca Piotr Grobliński. Lekcje z poetami pozwalają uczniom na zetknięcie się z poezją współczesną, dostrzeżenie jej różnorodności, podyskutowanie o niej, czemu sprzyja swobodna forma spotkań – iście sokratejska debata o tym, jak powstaje wiersz, jaką radością jest odczytywanie jego znaczeń. Młodzież rozmawia z artystą, dąży do zrozumienia jego sposobu postrzegania rzeczywistości. Nie ma głupich pytań, jest mądry, zabawny dialog! No i ten autograf przyszłego Noblisty w przepięknie wydanym tomiku wierszy!!!

Piotr Grobliński (ur. 1966) - poeta, krytyk i felietonista. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w I SLO w Łodzi. Obecnie w serwisie "Reymont" redaguje strony poświęcone galeriom i muzeom.
Opublikował trzy książki poetyckie: Błękitne lustro aksjologii (1990), Filozoficzne aspekt tramwaju (1995) i Zgodnie z regułą splotów (1997).
Poeta mówi: Z poetyckim przekazem trudno dotrzeć do szerszego grona odbiorców, nawet gdy zmusi się ich do czytania wierszy. W dzisiejszych czasach panuje wielki niedosyt w tej dziedzinie, ale natłok informacji sprawia, że ludziom brak oddechu, by wsłuchać się w poezję.

Kacper Bartczak Urodzony w Łodzi w 1972 roku. Poeta, krytyk, tłumacz. Opublikował dotąd dwa tomy poezji: Strefa błędów urojonych (biblioteka, 2000) oraz Domy mediowe (biblioteka, 2003). Autor dwóch książek krytycznych: monografii poświęconej Johnowi Ashbery (Peter Lang 2006) oraz zbioru esejów z pogranicza teorii, filozofii i poezji Świat nie scalony (Biuro Literackie 2009). Wiersze, prozę i eseje publikował w wielu czasopismach, m.in. w Fa-Arcie, Twórczości, Kresach, Studium, Kwartalniku Artystycznym, Opcjach, Arteriach, Tyglu Kultury. Publikował również poezję i eseje za granicą, w Stanach Zjednoczonych i Europie. Współpracował z Literaturą na Świecie i Tygodnikiem Powszechnym. Z zawodu amerykanista. Zajmuje się też przekładem literackim. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji im. T. Kościuszki. Tworzy pod różnymi wpływami, po wielu lekturach nie tylko poetyckich, po rozmowach, ale w absolutnej samotności. Prócz literatury interesuje się filozofią.

"Wiersze Joli Sowińskiej-Gogacz cechuje niezwykła metaforyka i panowanie nad słowem. Obraz świata wyłania się w procesie przeżywania pozornie znanej rzeczywistości. Liczy się każdy przedmiot, zdarzenie, ruch. Jak w rozbitym lustrze - rozpoznajemy portret rzeczywisty, ale jego elementy są "przesunięte". Przeżywanie (można je tu nazwać także wrażliwością) nie nosi cech buntu, niezgody na oboczność poszczególnych odłamków, przeciwnie - pozwala scalić świat w nowy, uwewnętrzniony ład." dr Hanna Prosnak

Bogdan DREADY Prawdzik
Urodzony 9 lutego 1968 roku w Augustowie, od ponad dwudziestu lat mieszka w Łodzi. Zawód wyuczony: technik elektroradiolog. Założyciel, wokalista, tekściarz i manager białostockiego zespołu reggae WAKONDA. Studiował socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadził programy i audycje autorskie w Akademickim Centrum Radiowym „KIKS”. Na początku lat 90. organizator i DJ Reggae Party. Współpracownik klubów Forum Fabricum, Stereo Krogs i Alter Ego. Swoją twórczość określa mianem „fotografii słownej”. W 2010 r. w wydawnictwie Miniatura wydał tomik Bezpiecznie omijając kałuże.

[ zdjecia ]

Pojawiły się istotne informacje w dziale REKRUTACJA.
Zapraszamy;)


[ czytaj więcej ]



Obchody Dnia Irlandii, czyli „Wszyscy chcemy być Irlandczykami”

17 marca nasza szkoła obchodziła Dzień Irlandii. Z tej okazji w szkole odbyły się występy uczniów oraz gwiazdy tego dnia – zespołu Filids, a także wykłady na temat różnych aspektów dotyczących Irlandii. Przygotowano również wiele plakatów o Irlandii, które rozwieszono po całej szkole.

Mówi Kasia Peredzyńska z klasy Ib: Przekroczyłam próg mojej „Alma Mater” i poczułam się jakbym była w innym wymiarze. Zewsząd dobiegała do mnie głośna muzyka celtycka. Mogliśmy poczuć się Irlandczykami! Według legend święty Patryk posiadał cudowne właściwości uzdrawiania i przywracania życia oraz nauczał o Świętej Trójcy na przykładzie trójlistnej koniczyny (dlatego zielona koniczyna jest jednym z symboli Irlandii).

Dzień Irlandii rozpoczął się o godzinie 9:15 od prezentacji programów artystycznych przygotowanych pod opieką Pani Profesor Arletty Marciniak przez uczniów klasy 2a
i pod opieką Pani Profesor Izy Wądołowskiej przez uczniów klasy 2c na szkolnej sali gimnastycznej. Przedstawiono historię patrona tego święta – Świętego Patryka, inscenizację irlandzkiej legendy o diabelskim moście oraz zwyczaje obchodzone podczas tego dnia. Za szczególnie ciepłym przyjęciem spotkała się inscenizacja, w której biedny stary budowniczy mostów, Shoni, oszukał samego diabła.

Z wielkim aplauzem spotkała się łódzka grupa Filids wykonująca muzykę celtycką. Zagrane przez nich skoczne i swojskie utwory porwały do tańca niejednego z uczniów naszego liceum.

K. P.: Występ uatrakcyjnił popis taneczny jednego z muzyków, w zielonej spódniczce. Szalone rytmy zainspirowały dwie uczennice do zaprezentowania swojego talentu na parkiecie. W gorącej atmosferze osoby wykazały się dużym talentem zapewniającym miejsce w finale kolejnej edycji „You can Dance”.

W przerwach pomiędzy kolejnymi utworami muzycy przybliżali nam także historię i kulturę Irlandii. Dzięki namowom uczniów zgodzili się na dłuższe umilanie nam czasu i pokaz trwał pół godziny dłużej. Po występie zespołu Filids część uczniów wróciła na zajęcia lekcyjne, zaś pozostali udali się na wybrane wcześniej przez siebie wykłady. Na dodatek każdy wychodzący z sali otrzymał po kilka tradycyjnych irlandzkich ciasteczek przygotowanych przez uczennice z klasy 2a. Jednocześnie odbyły się cztery wykłady: o historii Irlandii, prowadzony przez prof. Piotra Stalmaszczyka, o filmie, prowadzony przez dr. Stefana Tilka, i teatrze irlandzkim oraz poezji irlandzkiej, prowadzony przez dr. Michała Lachmana. Po wykładach osoby zainteresowane danym tematem mogły jeszcze indywidualnie zasięgnąć informacji od prowadzących zajęcia.

Ostatnim punktem obchodów były występy taneczne oraz muzyczne zorganizowane przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych (AOIA) znajdujący się na ul. Zachodniej 54/56. Zarówno grupa muzyczna Strays jak i duet Anna Celebańska – Michał Makulski wszystkich zgromadzonych wprawili w świetny nastrój dzięki wspaniałemu wykonaniu tradycyjnych celtyckich pieśni. Na dokładkę ponad półgodzinne show dał Zespół Tańców Irlandzkich i Szkockich Feirin w swoim tanecznym przedstawieniu „Noc majowa” przedstawiającym historię Szkota McKonia i jego kłopotów z Elfkami. Jakby tego wszystkiego było mało, między występami były organizowane konkursy z nagrodami. Michał Wacławski z klasy 2a wygrał bilet na dowolny kwietniowy występ, zaś Pani Profesor Marciniak wygrała darmową irlandzką kawę.

Był to bardzo udany i wyjątkowy dzień. Oby więcej takich imprez odbywało się w naszej szkole, gdyż takie przedsięwzięcia w sposób bardzo ciekawy rozwijają naszą wiedzę.
Andrzej Musiał


[ zdjęcia ]

Zarządzenia Łódzkiego Kuratora Oświaty związane z naborem do szkół
na rok 2011/2012


[ czytaj więcej ]

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

W roku szkolnym 2010-2011 otrzymuje uczeń klasy IIIb - Christian Gasperi.


Szkolne akademie inaczej, czyli jak się u nas uczy o wartościach...

11 Listopada to Święto Niepodległości. Wychowawczyni klasy IIa, Barbara Matusiak zadała swoim uczniom podstawowe pytanie: Czy to jest radosne święto czy smutny dzień? - Radosne – padła odpowiedź. I tak zrodził się pomysł, by unaocznić euforię, jaka ogarnęła Polaków, gdy po mrokach niewoli w 1918 roku odzyskali swą wolność. Co lepiej może to udokumentować jak nie piosenka, skecz kabaretowy, które zawsze chwytają życie na gorąco, utrwalając emocje, żart rodzący się w określonych warunkach i tę wiarę, że wreszcie w wolnej Polsce można wyzwolić się z tematyki martyrologicznej, opiewać miłość, przyjaźń, radość egzystencji i pozwolić sobie na małe egzystencjalne smuteczki.

I tak powstała akademia w konwencji kabaretowej. Młodzież w stylowych kostiumach śpiewała piosenki legionowe, szlagiery Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo; odgrywała skecze Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego. Wiele scenek było improwizowanych, więc aktorzy wciągali w swe dialogi widzów. Spektakl obejrzeli wszyscy uczniowie szkoły. Niektórzy przychodzili na występy drugi raz, podobnie nauczyciele... Podobno niektórzy uciekali z lekcji, ale o tym lepiej sza...

13 Grudnia to rocznica wybuchu stanu wojennego. Traumatyczne doświadczenie narodu polskiego, który nigdy nie zrezygnował z marzeń o wolności. I tu nauczyciel historii Piotr Ossowski zaproponował uczniom klasy IIIa, aby kolejną rocznicę tego wydarzenia historycznego upamiętnić. Powstała świetna merytorycznie prezentacja multimedialna, młodzież przedstawiła fascynujący wybór tekstów z tamtego okresu. To przedstawienie obejrzeli nie tylko uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, ale także emerytowani pedagodzy w Klubie Nauczyciela.

12 Grudnia w naszej szkole ma znaczenie szczególne, bo to dzień urodzin patrona szkoły Jana Kasprowicza. Jest już niepisaną tradycją naszej placówki, aby dzień ten obchodzić niestandardowo. I tak było tym razem. Panie Agnieszka Pietrasiak i Ewa Pelle wraz ze swoimi klasami wychowawczymi zorganizowały spotkania z osobami, dla których góry – tak ukochane przez poetę – są przedmiotem prawdziwej fascynacji. Największe zainteresowanie wzbudziło wśród młodzieży spotkanie z alpinistą i himalaistą Piotrem Pustelnikiem. Były też konkursy na góralskie potrawy regionalne i na prezentacje multimedialne o Kasprowiczu.


[ zdjęcia ]


Wycieczka kl. 1 c „Krajoznawstwo regionu”

16.10.2010
Wycieczka kl. 1 c „Krajoznawstwo regionu”: Tum, Łęczyca, Kutno, Walewice, Piątek


[ zdjęcia ]

Speleoklub Łódzki – pokaz technik linowych i sprzętu

15.10.2010 Speleoklub Łódzki – pokaz technik linowych i sprzętu


[ strona klubu ]


[ zdjęcia ]

XII Międzynarodowy Rajd Górski Euroregionu NYSA KARKONOSZE 2010

6-9.10.2010 XII Międzynarodowy Rajd Górski Euroregionu NYSA KARKONOSZE 2010 8 miejsce w drużynowej klasyfikacji generalnej rajdu i 3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej


[ komunikat końowy ]


[ zdjęcia ]




Z wizytą w Zagalnoosvitnoj Szkole nr 26 w Żytomierzu na Ukrainie


…i znów byliśmy na Ukrainie. Wyruszyliśmy o 4. rano i (już!) po 19. godzinach dotarliśmy do Żytomierza.....


[ czytaj dalej ]

a

Rozpoczęie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/11 odbędzie się w środę 1 września 2010:

o 9.30 dla klas pierwszych w sali gimnastycznej
o 10.00 dla klas drugich i trzecich w salach lekcyjnych

o godzinie 8.00 w kościele ojców klaretynów przy ulicy klaretyńskiej odbędzie się msza święta inaugurująca nowy rok szkolny.
Wszystkich chętnych zapraszamy.

[ kalendarz roku szkolnego 2010/11 ]

[ spotkania z rodzicami w roku szkolnym 2010/11 ]




Lista podręczników na rok szkolny 2010/2011



[
lista poręczników ]



Stypendium Prezesa Rady Ministrów


W roku szkolnym 2009-2010 otrzymuje uczennica klasy IIIb - Malwina Biskupik.

[ zdjęcia ]




Pomóż Sobie Zdać Maturę


Projekt polega na organizacji dodatkowych, bezpłatnych zajęć z matematyki, fizyki i astronomii, biologii, geografii lub chemii dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Celem projektu jest zmniejszenie dysproporcji z przedmiotów przyrodniczo - matematycznych wśród uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących prowadzonych przez Miasto Łódź.
W projekcie bierze udział 113 uczniów klas maturalnych z naszego Liceum.




Drzwi otwarte w Naszym Liceum


Dnia 25 marca 2010 roku zapraszamy zainteresowaną młodzież oraz rodziców na Drzwi Otwarte w Naszym Liceum. Czekamy na Was w godzinach 16-18.

Serdecznie zapraszamy!



II Zjazd Absolwentów i Nauczycieli XV LO

12 grudnia 2009 r. odbył się II Zjazd Absolwentów i Nauczycieli XV LO. W czasie spotkania została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona dr Stanisławowi Zagórnemu. Fundatorami tablicy są przyjaciele, uczniowie i rodzina Pana Profesora. Jedna ze ścian wspomina absolwentów szkoły. Zachęcamy absolwentów do zakupu pamiątkowych cegiełek w cenie 10 złotych. Osoby zainteresowane prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz roku ukończenia szkoły. Wpłat można dokonywać w sekretariacie lub na konto
Rady Rodziców 14 1020 3408 0000 4902 0015 8477


[ zdjęcia ]



Byliśmy z wizytą na Ukrainie

Z 9 na 10 września o drugiej w nocy wyruszyliśmy na wędrówkę po Ukrainie. Po niezwykłych przygodach na granicy do Żytomierza dotarliśmy o 21.00 10 września. Bagatelka, to tylko 19 godzin. Na miejscu jednak radość była ogromna, nasi ukraińscy przyjaciele odetchnęli z ulgą, że dotarliśmy cali i zdrowi na miejsce.

Pierwszy dzień upłynął nam na zwiedzaniu szkoły i wspólnej lekcji języka rosyjskiego, co było nie lada wyczynem, zważywszy, że tylko cztery osoby znały zaledwie jego podstawy. Okazało się jednak, że wszystko „poszło gładko”. Potem poznawaliśmy uroki miasta: Sobór Katedralny Przemienienia Pańskiego, muzeum astronautyki i dom rodzinny Sergieja Korolowa – projektanta statku kosmicznego dla Gagarina, przepiękny park z amfiteatrem, gdzie następnego dnia spotkaliśmy polski zespół ludowy z Lwowa,. Naszą wycieczkę po Żytomierzu zakończył urokliwy spacer na rzeką Teterew (polski odpowiednik (cietrzew).

Wieczorem wraz z mieszkańcami Żytomierza świętowaliśmy w miejskim teatrze 1125- lecie miasta. To było niesamowite wydarzenie – feria kolorów, ukraińskich pieśni, tańców, sympatię wszystkich zyskał zespół „Słoneczko”, którego występy cieszą się uznaniem na całym świecie, szczególnie poruszył nasze serca wykonaniem polskiego mazura. Święto zakończyła zabawa do późnej nocy w światłach fontann, które specjalnie zaprojektowano na to święto.

Drugi dzień wypełniły kolejne uroczystości. Przemaszerowaliśmy z uczniami żytomierskich szkół w kolorowym pochodzie przez miasto.

W niedzielę czekała nas wyprawa do stolicy Ukrainy – Kijowa. Nie sposób opowiedzieć o wszystkich atrakcjach tego miejsca, jednak najbardziej fascynujące były wizyty w Peczorskiej Ławrze, Soborze Mądrości Bożej, Monasterze Świętego Michała o złotych kopułach, Cerkwi Świętego Andrzeja. Idąc szlakiem najbogatszej części miasta, dotarliśmy do siedziby prezydenta Ukrainy, którą podziwialiśmy niestety tylko z zewnątrz. Najpierw jednak musieliśmy pokonać głębiny kijowskiego metra. Wjazdu na górę do wyjścia nie polecamy ludziom z lękiem wysokości! Zanim opuściliśmy stolicę Ukrainy, nie zapomnieliśmy o pozdrowieniach dla mistrza Bułhakowa.

Poniedziałek miał charakter typowo rekreacyjny. Spędziliśmy go na pikniku pod Żytomierzem, gdzie dobrą energię zapewniły nam stareńkie drzewa. Posmakowaliśmy słynnej ukraińskiej uchy, czyli zupy z małych rybek gotowanych w całości z warzywami i tradycyjnych kiełbasek pieczonych na ognisku. Potem krótki mecz w piłkę nożną między chłopakami. Nawet ulewa nie zepsuła dobrej zabawy.

Ostatni etap naszej podróży stanowił Lwów. Odwiedziliśmy cmentarz łyczkowski, odnajdując na nim polskie groby, złożyliśmy hołd Polskim Orlętom.

Dzielny przewodnik gotów był nam w ciągu kilku godzin odsłonić wszystkie tajemnice miasta, ograniczyliśmy się jednak nasze odwiedziny tylko do niektórych miejsc: Kościoła Bożego Ciała pod wezwaniem o. Dominikanów i Katedry Ormiańskiej, zabytkowej apteki. Powędrowaliśmy uliczkami Lwowa, słuchając opowieści o historii lwowskich kamienic na Starym Mieście dotarliśmy do pomnika Adama Mickiewicza.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Polski 16 października, tym razem bez przeszkód.

[ zdjęcia ]



„Bliżej siebie”, czyli spotkanie z młodzieżą ukraińską w ramach projektu -„Miejsca znane i nieznane. Historia i kultura dwóch narodów”.


Od 8 do 12 czerwca w naszym liceum gościła grupa młodzieży z Ukrainy. Wyrwani z głębokiego snu skoro świt, od 6 rano z niecierpliwością oczekiwaliśmy spotkania i stało się… o 7:30 powitaliśmy 13-osobową grupę młodych ludzi z 26 Zagalnoosvitnoj szkoły w Żytomierzu. Krótki odpoczynek u polskich rodzin, śniadanko i o 11 spotkalia śmy się w XV LO. Po krótkim powitaniu przez panią dyrektor Ewę Kaczorowską koordynator wymiany Małgorzata Zakrzewska poprowadziła zajęcia integracyjne. Uczniowie poznawali swoje imiona. Wszyscy zostali „odpytani” z podstawowych wiadomości o sobie, następnie szukali podobieństw w zainteresowaniach i upodobaniach. Młodzież porozumiewała się w języku angielskim, rosyjskim i… polskim, okazało się bowiem, że nasi goście, choć nie mówią w tym języku, doskonale go rozumieją. Później przyszła pora na wspólną lekcję języka angielskiego, która okazała się świetną rozrywką, nawet dyrekcja naszej szkoły została odpytana przez anglistkę. Popołudnie młodzi ludzie spędzili w polskich domach, gdzie przyjmowały ich polskie rodziny. Określenie „spędzać czas w domach” to przesada, bo jedyne miejsce docelowe spotkań młodzieży w Łodzi to oczywiście największa atrakcja Łodzi Manufaktura. Drugi dzień rozpoczęła lekcja języka rosyjskiego i nauka rosyjskich piosenek. Później zaczął się dzień polski – najpierw multimedialna prezentacja polskich strojów ludowych, potem pokazowy polonez, w tany ruszyli także nasi goście. Wreszcie…. rozkosze podniebienia: polski bigos, żurek, pierogi i ciasta. Potem przyszła pora na wspólne śpiewanie, wymieszały się polskie i ukraińskie pieśni. Popołudniowa ulewa pokrzyżowała manufakturowe plany, ale za to jednych opanował szał dyskotekowy, innych ćwiczenia komputerowe. Środę wypełniła wycieczka do Krakowa. Poznaliśmy historię Wawelu. Zwiedziliśmy Komnaty Królewskie, Skarbiec i Zbrojownię, niektórzy dotarli do Smoczej Jamy. Słoneczne popołudnie spędziliśmy na rynku krakowskim – wizyta w Kościele Mariackim, spacer po Sukiennicach, „spotkanie” z Mickiewiczem. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Łodzi. W czwartek kolejna wyprawa, tym razem do Grotnik, gdzie nasi goście mogli zobaczyć fragment tradycyjnej procesji z okazji uroczystości Bożego Ciała. Później długi spacer do przepięknej leśniczówki. Następnie czekało nas pieczenie kiełbasek. Atmosfera sprzyjała wręczeniu gościom upominków, które podarowały szkole firma kosmetyczna „Pollena – Ewa” i Wydział Promocji Miasta. Ostatni dzień to wędrówka śladami łódzkiej secesji i nie tylko. Najpierw wizyta na Księżym Młynie - dzielnicy łódzkich robotników i spacer do Łódzkiej Wyższej Szkoły Filmowej i Muzeum Kinematografii, które znajduje się w pięknym domu fabrykanta Scheiblera. Tak dotarliśmy do secesyjnej willi Kindermana. Na koniec jeszcze ostatnia wizyta w Manufakturze, ostatnie zakupy i o 21.00 pożegnaliśmy naszych gości. Następne spotkanie na Ukrainie we wrześniu czekają nas atrakcje, ponieważ Żytomierz będzie obchodził swoje święto.

Uczniowie o wymianie
Magda

Tygodniowa wymiana z młodzieżą z Ukrainy, organizowana przez naszą szkołę dobiegła końca. Było to niezwykle udane przedsięwzięcie. Zawarliśmy wiele nowych znajomości. Poznaliśmy inną kulturę i zwyczaje. Młodzież zza granicy okazała się przemiła i otwarta. Mimo bariery językowej porozumiewaliśmy się bez problemów. Nasi goście oprócz zajęć szkolnych spędzali z nami cały wolny czas, gdyż byli u nas zakwaterowani. Najchętniej odwiedzali łódzką Manufakturę oraz parki. Przybliżyliśmy im również ulicę Piotrkowską od tej nieco innej, 'rozrywkowej' strony. Nasi goście na początku byli bardzo spokojni i stonowani, jednak z każdym dniem lody topniały. Z chęcią udamy się z rewizytą do ich ojczyzny, by zobaczyć, 'jak tam jest' i znów spotkać serdecznych kolegów i koleżanki.

Kamil
Wszystko zaczęło się w poniedziałek rano. Przyszliśmy, jak nam kazano -o 6 rano. Później się okazało, że zupełnie niepotrzebnie. Nasi goście przyjechali bowiem dopiero po 7. Wszyscy zostali przydzieleni do odpowiednich gospodarzy i rozeszliśmy się do domów (niektórzy niezupełnie). Przez cały czas dobrze się bawiliśmy, poznając zarówno kulturę Ukrainy, jak i Polski. W środę pojechaliśmy do Krakowa. Czas mijał szybko i przyjemnie, nie mieliśmy ani jednego dnia wytchnienia, ciągle byliśmy w ruchu. Na początku trudno było się dogadać z uczniami z Ukrainy, ale później szybko się porozumieliśmy W piątek żegnaliśmy się z naszymi sąsiadami ze wschodu. A teraz wszyscy czekamy z utęsknieniem na dzień, w którym to my pojedziemy na Ukrainę.

Liwia
Szczerze mówiąc, trochę obawiałam się przyjazdu uczniów z Ukrainy. Jednak moje obawy okazały się bezpodstawne. Z dziewczynami, które mieszkały w moim domu od razu „znalazłam wspólny język”. Młodzież ukraińska była bardzo otwarta i radosna. Ochoczo brała udział w różnych organizowanych przez nas zabawach . Popołudniami umawiałam się wraz z innymi osobami, które również przyjmowały kogoś z Ukrainy, i wspólnie pokazywaliśmy ulubione zakątki w naszym mieście. Wydaje mi się, że spodobało im się nasze miasto i w ogóle Polska. Cieszę się, że wzięłam w tym udział, ponieważ poznałam ciekawych ludzi. Bardzo chętnie spotkałabym się z nimi znowu, ale tym razem na Ukrainie.

[ zdjęcia ]



Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010


Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010 dla klas I odbędzie się 1 września o godz. 900 w sali gimnastycznej.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010 dla klas II i III odbędzie się 1 września o godz. 1000 w salach wychowawczych.

Serdecznie zapraszamy!



Nasi w Londynie...

W ramach zacieśniania więzi międzynarodowych (niekoniecznie w celach zarobkowych) 6 reprezentantów naszego zachwycającego liceum wraz z uczniami 30 LO pojechało na wycieczkę do Londynu. To światłe wydarzenie miało miejsce od 3 do 9 listopada. Nasz wyjazd miał na celu szlifowanie i udoskonalanie naszej łamanej angielszczyzny do poziomu użytkowego. Słowa to jednak za mało, więc niech historię naszej wyprawy opowiedzą fotografie…

Foto. 1 - Big Ben w Anglii niemalże tak popularny jak BigMac, dlatego tamtejsza kuchnia nie jest zbyt urozmaicona.
Foto. 2 - Give me some fish can you give me some fish.....
Foto. 3 - Dla Londynu można stracić głowę.....dosłownie :P
Foto. 4 - Oto nasza (niepełna) siódemka wspaniałych :P i London eye.


[ zdjęcia ]




Wizyta w Izraelu, czyli XV Liceum Ogólnokształcące realizuje program Bliżej siebie

Geneza…

XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Łodzi weszło do programu Bliżej siebie na jesieni 2007. Najpierw była długa oraz owocna korespondencja e-mailowa pomiędzy uczniami i nauczycielkami-koordynatorkami: Naomi Doron i Barbarą Matusiak. Już w kwietniu 2008 roku gościliśmy murach naszej placówki delegacje dwóch szkół izraelskich: Yarden High School, Ramleh-Lo High School. Ponad 70-osobowa grupa Izraelczyków – w ciągu trzech razem z nami spędzonych dni – brała udział w warsztatach integracyjnych, wycieczce po Łodzi i okolicach, wspólnych ceremoniach ku czci ofiar Holokaustu. Spotkanie zakończyło się sukcesem nie tylko dydaktycznym, ale przede wszystkim wychowawczym. Nawiązały się zalążki prawdziwych przyjaźni.
W czerwcu 2008 roku Barbara Matusiak była uczestnikiem seminarium dla polskich nauczycieli zorganizowanego i przeprowadzonego w Instytucie Yad Vashem. Dwa dni mogła spędzić w Dolinie Jordanu u swojej przyjaciółki Naomi Doron… Rozmowy z Naomi i jej mężem Jochanannem – dyrektorem Yarden High School – zaowocowały pomysłem: „Kontynuujmy to!!! Niech Polacy przyjadą do Izraela! Trzeba pracować nad głębszą integracją i porozumieniem!”.

Polacy w Izraelu…
7 listopada 2008 16-osobowa grupa młodzieży z XV Liceum Ogólnokształcącego wyruszyła do Izraela.
Program wizyty został opracowany drogą e-mailową przez Naomi Doron i Barbarę Matusiak. Ciężar przygotowań spadł przede wszystkim na Naomi, której energii, pomysłowości, kreatywności i zdecydowaniu spotkanie w Izraelu zawdzięcza spektakularny sukces. Działania nauczycielki z Yarden High School wspomagali także pedagodzy z Ramleh-Lo High School: Yechiel Elimelech, Ofra Shema. Do przygotowań włączyli się również: przedstawiciele Instytutu Yad Vashem - Alex Danzig, Keren Daren, Adina Shtoyer; Instytut Polski w Tel Avivie w osobie Yarona Karola Beckera; wreszcie Chaim Kozienicki -Ocalony, współpracujący z Instytutem Yad Vashem, którego grupa polska poznała i prawdziwie pokochała podczas jego pobytu z delegacją izraelską w Łodzi.

Byliśmy w Izraelu od 08.11.2008 do 14.11.2008. To aż 7 dni i tylko 7 dni… Spędziliśmy je w domach izraelskich uczniów z dwóch szkół; były to dni pełne rozmów, planów, spotkań towarzyskich, wieczornych - Polaków i Izraelczyków - rozmów… O gościnności izraelskich rodzin można by układać eposy!

Jak było?
Oczywiście cudownie! I jeszcze bardziej niż cudownie!!!
8.11.2008 powitaliśmy Izrael patrząc na wschód słońca na Wzgórzu Oliwnym, potem zaspokoiliśmy potrzeby cielesne na uroczystym śniadaniu powitalnym zorganizowanym na naszą cześć przez Yarden High School w hotelu w Jerozolimie. Każdy uczestnik polskiej delegacji dostał piękną, izraelską różę na przywitanie!
Ten pierwszy dzień był bardzo intensywny: zwiedzanie przez grupę polską Wzgórza Oliwnego, Bazyliki Narodzenia w Betlejem, Jerozolimy śladem miejsc świętych dla religii chrześcijańskiej i żydowskiej [grób króla Dawida, Wieczernik, Via Dolorosa, Bazylika Grobu Pańskiego, Ściana Płaczu].

09.11.2008 miało miejsce uroczyste powitanie delegacji polskiej w Yarden High School. Było naprawdę wzruszająco. Przemówienia dyrektorów szkół: Ewy Kaczorowskiej i Jochananna Dorona, koordynatorki polskiej Barbary Matusiak poświęcone zostały idei realizowania marzeń, a wprowadzenie flagi polskiej na maszt szkoły obok flagi izraelskiej stało się znakiem naszej tam, w Dolinie Jordanu – według legendy biblijnym Edenie – obecności i przyjaźni.
Tego dnia jednak największą atrakcją była wspólna wycieczka młodzieży z XV LO i uczniów Yarden High School do Masady, nad Morze Martwe, do ruin najstarszej synagogi izraelskiej odkrytej w En Gedi, wreszcie do rezerwatu przyrody na Pustyni Judejskiej, gdzie widzieliśmy zwierzątko charakterystyczne dla tego regionu – coś pomiędzy królikiem, wiewiórką a szczurem…. Bardzo miłe, choć szczególnej urody!

Naomi pomyślała o wszystkim. Zadbała o to, by zabawa łączyła się z refleksją, aby śmiech sąsiadował z łzami. A ponieważ nic nie integruje bardziej niż poczucie wspólnoty dziejów, 10.11.2008 w Yarden High School zrealizowane zostały polsko-izraelskie warsztaty na temat Janusza Korczaka. Naszej wizycie nadano wielką rangę – prawdę mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że dla izraelskiej społeczności ten przyjazd jest aż tak ważny i potrzebny! Młodzież biorąca udział w wymianie spotkała się z przedstawicielami władz oświatowych Izraela [Ministerstwo Edukacji Izraela, dyrekcja lokalnego ośrodka metodycznego] oraz burmistrzem Doliny Jordanu. Rozmawialiśmy o dziejach stosunków polsko-żydowskich, historii Holokaustu, o tym, co robi się w Łodzi dla upamiętnienia śladów polskich Żydów. Kulminacją tego szczególnego dnia stała się wspólna, polsko-izraelska, ceremonia ku czci Icchaka Rabina, zamordowanego premiera Izraela. Młodzież z XV LO wykonała prezentację wiersza Wisławy Szymborskiej Koniec wieku, licealiści izraelscy recytowali wiersze, śpiewali, prezentowali niezwykły biogram izraelskiego Noblisty. Połączyła nas wspólna refleksja o trudach walki o pokój i tolerancję. Dzień zakończyła wyprawa do wyjątkowych miejsc w Dolinie Jordanu [góra Sartaba, miejsce chrztu Jezusa Chrystusa, posterunek wojska izraelskiego w Dolinie Jordanu, kompostownia i uprawa bazylii należące do moshavu Tomer].

11.11.2008 był dniem poświęconym wizycie polskiej grupy w Instytucie Yad Vashem. Alex Danzig – jeden z pomysłodawców programu Bliżej siebie – poprowadził warsztaty na temat historii i specyfiki Instytutu. Zwiedzaliśmy muzeum z przewodniczką Adiną Shtoyer, Izraelką pochodzącą z Polski, która w sposób niezwykle ekspresywny i przejmujący poprowadziła też warsztaty na temat Ocalonych i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Pod koniec dnia organizatorzy naszej wizyty umożliwili nam zwiedzenie najstarszego miasta na świecie – Jerycha.
Zwiedzanie Izraela miało swoje kontinuum dnia następnego, 12.11.2008, kiedy przemierzaliśmy Galileę śladami Jezusa. Odwiedziliśmy: Wzgórze Ośmiu Błogosławieństw, Tabghę, Kafarnaum, pływaliśmy w Jeziorze Galilejskim. Jedliśmy rybę św. Piotra!
Pod wieczór dotarliśmy do Ramleh-Lo i zostaliśmy zakwaterowani u rodzin izraelskich, ale czekał nas jeszcze przed snem ekscytujący spacer nad Morzem Śródziemnym.

13.11.2008 zostaliśmy uroczyście powitani w murach Ramleh-Lo High School. I znowu polska flaga na maszcie, wspólny program artystyczny młodzieży – myśmy śpiewali Mury Jacka Karczmarskiego, oni Imagine Johna Lennona; my mówiliśmy swoje wiersze o pokoju i tolerancji, oni recytowali swoje – spotkanie z władzami oświatowymi okręgu Ramleh. Przygotowano tutaj dla nas świetne warsztaty integracyjne, a także zorganizowano wspólne z młodzieżą Ramleh-Lo High School zwiedzanie starego Tel Avivu [historia miasta, jego teraźniejszość] i wizytę w Jaffo.

Kiedy 14.11.2008 rano żegnaliśmy naszych przyjaciół, były łzy, obietnice następnych odwiedzin, korespondencji. Ale już czekał na nas Yaron Karol Becker – kolejny obok Ewy Bobińskiej, Izraela Kerznera i Alexa Danziga dobry duch programu Bliżej siebie – pracownik Instytutu Polskiego w Tel Avivie. Poznaliśmy historię i teraźniejszość Instytutu, spotkaliśmy się z Dyrektor tej instytucji; a potem czarujący przewodnik Karol Becker zabrał nas w magiczną podróż po nowym Tel Avivie, którą zakończyliśmy w miejscu symbolicznym dla naszej ekskursji – tam, gdzie został zamordowany Icchaka Rabin. Pożegnanie z Karolem Beckerem było równoznaczne z rozpoczęciem bardzo sentymentalnego spotkania z naszym przyjacielem, Ocalonym – Chaimem Kozienickim. Podczas wizyty w Polsce młodzież poznała jego Holokaustową historię, teraz opowiedział nam o swoich losach po Holokauście: o przyjeździe do Palestyny, ucieczce z angielskiego więzienia, walce o państwo izraelskie. Z nim, podążając śladami jego pierwszych lat w Izraelu, zwiedzaliśmy też Jaffo.
Pod wieczór - powrót do Doliny Jordanu, a tam wielka i wzruszająca niespodzianka: zaproszono nas na pożegnalną kolację szabasową w moshavie Tomer; gdzie mieszkają Ordonowie i uczniowie z Yarden High School! Może Mickiewicz mógłby opisać wspaniałości, jakie ugotowano na tę kolację, my chyba nie potrafimy… Gościnność i serdeczność naszych gospodarzy niesłychanie nas ujęły. Finał był jak klamra obu naszych spotkań. Obejrzeliśmy film o wizycie młodzieży izraelskiej w Polsce i zdjęcia ze spotkania w Izraelu.

Czas pożegnania, pytania o przyszłość…
Cóż mówić o pożegnaniu? Deklaracje przyjaźni, spotkań, kontynuacji, pomysły nowych, wspólnych działań. To nie koniec, to początek pięknej przyjaźni pomiędzy dwiema szkołami. Już w marcu 2009 czekamy w Łodzi na następną grupę młodzieży izraelskiej, a potem… może znowu następna grupa polska pojedzie do Izraela… Marzenia trzeba spełniać.

[ zdjęcia ]




Małe ZOO, czyli coś o bajkach…

5 listopada 2008 roku uczniowie klasy II b uczestniczyli w bardzo interesującej lekcji języka polskiego, którą poprowadziła niezmiennie żywa i pełna pomysłów pani profesor Barbara Matusiak. Uczniowie przebrali się za zwierzęta. Szkolne ławki zamieniły się w wybieg prosto z pokazu mody. Każdy z niezwykłą gracją i nienaganną prezencją przeszedł po wybiegu, wcielając się przy tym w zwierzę, za które się przebrał. Lekcję uprzyjemniło częste przytulanie się do siebie „zwierząt” oraz dogłębne poznawanie ich planu dnia. Kolejnym punktem zajęć było poznanie, na pozór dobrze znanego nam już, jabłka… Poprzez dotyk, węch czy smak na nowo odkrywaliśmy ten owoc. W drugiej części lekcji przeszliśmy do porównywania cech ludzkich i zwierzęcych. Wszystko po to, aby ułatwić nam znalezienie różnic między baśnią a bajką. Okazało się, że dzięki innowacyjnym pomysłom pani profesor dużo łatwiej udało się zrozumieć bajki Ignacego Krasickiego. Tym sposobem klasa II b na dwie godziny lekcyjne oderwała się od szarej rzeczywistości i przeniosła się w piękny i kolorowy świat bajek.

[ zdjęcia ]



Clemonte i Natalie goszczą w naszej szkole, czyli coś o stereotypach…

04. 11. 08 W XV LO odbyły się warsztaty dotyczące edukacji regionalnej, w ramach których gościliśmy w naszych progach studentów z międzynarodowej wymiany – Francuza Clemonte’a oraz Szwedkę Natalie.
Brzmi to nader dumnie i pompatycznie i nijak nie oddaje, czym te warsztaty były w istocie. Przede wszystkim, jako uczestnik tychże, stwierdzić mogę, ze nie była to „typowa pogadanka” na temat polsko – francuskich i polsko - szwedzkich stosunków na przestrzeni wieków, a raczej „luźna” dyskusja połączona z zabawą. Ciężko mówić o konkretnym temacie zajęć. Poniekąd chodziło o obalenie stereotypów, które po obu stronach narosły.

Na pierwszy ogień poszła Francja.
Okazało się, że w naszych oczach, typowy Francuz to „żabojad” i „ślimakożerca” w berecie, spowity jedwabnym szaliczkiem, z nieodłączną lampką, oczywiście francuskiego, wina w jednej ręce, oraz kawałkiem francuskiego (a jakże!) sera i bagietką w drugiej, negujący istnienie jakiegokolwiek innego niż francuski języka.
Polak zaś, krótko mówiąc, w oczach Francuza jawi się jako zakapturzony „głowotułów”... A darując sobie eufemizmy – po prostu jako dresiarz.
Szwecja natomiast okazała się wielką niewiadomą. Dla jednych, typowy Szwed to wiking, wielki, gruby, rudobrody, w hełmie z rogami i toporem, a dla innych, to tak jakby Słowianin (bo też blondyn) tylko trochę bogatszy. Dla Natalie zaś, Polak z dziada pradziada, to ciemnooki, ciemnoskóry i ciemnowłosy latynos. Jak widać, obustronne uświadamianie okazało się konieczne. W kwestii szwedzkiej muzyki okazaliśmy się natomiast totalnymi ignorantami, a naszą żenującą niewiedzę ujawnił mały konkurs typu „Jaka to melodia”. Mało kto wiedział, że nasi sąsiedzi zza Bałtyku mają innych poza ABBĄ wykonawców, jak Ace of Base, czy Roxette na przykład. Pozytywne zaskoczenie.

Na ile obrazy te odpowiadają rzeczywistości? Na tyle, na ile dres stał się nowym strojem ludowym Polaków. Na tyle, na ile we francuskim McDonaldzie możemy liczyć, że „McPrzystawka regionalna” to McŚlimaki. Na tyle, na ile spodziewać się możemy nowego potopu szwedzkiego. Innymi słowy – z rzeczywistością wiele wspólnego nie mają, o czym (jak mniemam, z pewną dozą ulgi) przekonały się obie strony.



Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Odnosili sukcesy w olimpiadach, zwyciężali w konkursach i turniejach sportowych. Kilkudziesięciu najlepszych uczniów z województwa łódzkiego odebrało 26 listopada 2008 r. stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jesteście najlepszymi z najlepszych – podkreśliła wojewoda łódzki p. Jolanta Chełmińska, witając stypendystów przybyłych do III Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Mam nadzieję, że na swojej drodze spotykaliście mądrych, dobrych nauczycieli, że mieliście satysfakcję z obcowania z tymi, którzy mogą być dla was wzorem i przykładem. Życzę Wam w dalszym ciągu radości z uczenia się. Wyróżnienia, które przyznane zostały uczniom, to wyraz najwyższego uznania Premiera.

Wśród wyróżnionych był uczeń naszej szkoły- Łukasz Gebel z klasy IIIc.

[ zdjęcia ]



Nasi w Berlinie

W dniach 14-17.10.2008 klasa II c wraz z wychowawczynią Profesor Agatą Chudzią oraz uczniami XXX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Niemiec. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Starego Berlina i historycznego miasta Niemiec Poczdamu.

Pierwszego dnia w drodze do Słubic, gdzie mieścił się nasz hotel, odwiedziliśmy Poznań, tam mogliśmy zobaczyć Katedrę, Stary Rynek oraz ratusz z koziołkami, z którego codziennie o godz.12 wygrywa hejnał. Wieczorem po zakwaterowaniu i kolacji nauczyciele zabrali nas na spacer do Frankfurtu mieszczącego się nad Odrą.

W środę, kiedy dotarliśmy do Berlina, pierwszym obiektem, jaki obejrzeliśmy, był Reichstag- siedziba niemieckiego Bundestagu. Następnie ruszyliśmy ulicami Berlina i tam zobaczyliśmy między innymi pozostałości muru berlińskiego, Wieżę Telewizyjną oraz Bramę Brandenburską, a czas wolny spędziliśmy w dzielnicy ZOO, gdzie każdy mógł zjeść coś ciepłego i kupić pamiątki.

Kolejny dzień rozpoczął się zwiedzaniem Poczdamu, miejsca, gdzie został zawarty traktat poczdamski. Najpierw pan przewodnik zaprowadził nas do dzielnicy willowej, gdzie mieszka wiele sławnych ludzi m.in. Klaudia Schiffer; następnie przeszliśmy przez piękny kompleks parkowo-pałacowy Fryderyka II, w którym mieściło się wiele zabytkowych budynków oraz pomników. Na końcu parku znajdował się historyczny pałac Sanssouci.

Wracając z Poczdamu powtórnie odwiedziliśmy Berlin i tym razem każdy z nas miał okazję ujrzeć Stadion Olimpijski, który został zbudowany na potrzebę Olimpiady w 1916r. Wieczorem mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć festiwal światła, odbywający się raz do roku. Wszystkie ważniejsze budowle i zabytki Berlina były podświetlone kolorowymi neonami, które rozświetlały całe miasto. W dniu powrotu do Łodzi zwiedziliśmy jeszcze pierwszą stolicę Polski - Gniezno, gdzie mieści się Bazylika Archikatedralna a w niej słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

Każdy z uczestników uznał wycieczkę za udaną. Zyskaliśmy nowe znajomości i wspomnienia, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Po czterech wspólnie spędzonych dniach nastąpił czas powrotu do szkolnych murów.

Prosimy o więcej takich wspaniałych ekskursji!

[ zdjęcia ]



Ślubowanie klas pierwszych

11 października 2008 roku odbyło się ślubowanie klas pierwszych połączone z Dniem Edukacji Narodowej. Tego dnia klasy zebrały się w sali gimnastycznej.
Każdy z nauczycieli dostał dyplom za pozytywne cechy osobowości, którymi się wyróżnia, potem był czas ślubowania, zaś później nadeszła chwila na część artystyczną. Klasa IIc - z pomocą uczniów z innych klas - przygotowała wspaniały koncert muzyczny. Można było usłyszeć takie instrumenty jak: skrzypce, gitara, akordeon i puzon oraz posłuchać, jak śpiewają nasze koleżanki. Po występach tych utalentowanych uczniów nauczyciele zostali zaproszeni na poczęstunek, mogli kosztować wypieków wychowanków Pani Profesor Agaty Chudzi.



Nagrodzeni nauczyciele


Miło nam poinformować, że w dniu 14.10.2008 Pani Profesor Małgorzata Zakrzewska została uhonorowana - jako wybitna nauczycielka i wspaniała wychowawczyni młodzieży - za swą pracę Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi.
Z okazji Święta Edukacji Narodowej Dyrektor Ewa Kaczorowska wręczyła też nagrody następującym nauczycielkom: Elżbiecie Barbus, Ewie Dzierbickiej, Barbarze Matusiak, Barbarze Rożniakowskiej, Joannie Stefańczyk, Annie Wołodźko.

Gratulujemy!



IIc na Pieszym Rajdzie Oszczędnych

W dniu 27 września w sobotę, dniu wolnym od nauki wyruszyliśmy wraz z wychowawczynią na nasz pierwszy pieszy rajd.
Był to XXVII Rajd Młodych Oszczędnych a jego organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział Łódź - Polesie im. prof. Jana Dylika oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi.

O godzinie 10.00 wyruszyliśmy trasą z ulicy Szczecińskiej w kierunku Arturówka, gdzie była meta. Na starcie otrzymaliśmy od organizatorów mapkę z opisem trasy. Dwóch przewodników z naszej grupy prowadziło całą drużynę, by na czas i bezpiecznie dotrzeć na metę.
Urok jesiennego krajobrazu i słoneczna pogoda sprzyjały naszemu wędrowaniu. Po drodze mijaliśmy ogródki działkowe, laski, pola i łąki, stare kapliczki oraz miejsca pamięci narodowej.
Na naszej trasie niespodziewanie pojawiły się też piękne muchomorki oraz pasące się na łące kozy, które zaciekawione naszym wędrowaniem podeszły do nas bez obaw, czekając na smaczniejszy niż sianko kąsek.
Na szlaku mijaliśmy dziarskim krokiem inne grupy, które pospiesznie też zdążały do mety. Na metę dotarliśmy przed planowanym czasem a od organizatorów otrzymaliśmy znaczki pieszego turysty oraz smaczne pączki i napoje.
W Arturówku czekały na nas jeszcze inne atrakcje przygotowane przez PTTK-Łódź-Polesie i harcerzy: gry plenerowe, zabawy, konkurencje sportowe oraz konkurs wiedzy o oszczędzaniu i produktach bankowych, zorganizowany przez jeden z banków.
Nasza intelektualna drużyna, mierząc swoje siły mięśni, wzięła udział w konkurencji przeciągania liny, która okazała się nie taka łatwa.
Panująca w Arturówku atmosfera rajdu, zabawa i zdrowa rywalizacja wśród zawodników były dla nas niepowtarzalnym przeżyciem i ciekawą przygodą.

Uczniowie i uczestnicy rajdu klasa IIc



Zaczynają się obchody 65 rocznicy likwidacji getta łódzkiego,
a uczniowie XV LO biorą w nich udział


Koncert chóru kantorów

5 września 2008r. w Łódzkiej Synagodze przy ulicy Rewolucji 1905 odbył się koncert chóru kantorów „The Jerusalem Cantors Choir” z Izraela. Muzycy zaszczycili swą wizytą Łódź, by uczcić rocznicę zlikwidowania przez hitlerowców getta żydowskiego. Mimo niewielkich gabarytów synagogi, goście przybywali tłumnie, słuchacze reprezentowali różne wyznania czy narodowości (na widowni dostrzec można było grupkę zachwyconych zakonnic).
Trudno ubrać w słowa coś tak pięknego jak śpiew Izraelskich kantorów. Dyrygent chóru starał się przybliżyć nam treść i pochodzenie pieśni (tłumacząc je na angielski. Śpiewane po hebrajsku i w jidysz utwory zachwycały i wzruszały jednocześnie.
Z całą pewnością koncerty takie jak ten nie odbywają się codziennie. Miejmy nadzieję, że Kantorzy kiedyś jeszcze zaszczycą Łódź i być może szerszej grupie słuchaczy dadzą możliwość poznawania kultury żydowskiej w tak piękny sposób.

Uroczysty koncert w Filharmonii Łódzkiej

Uczniowie naszej szkoły – pod opieką Pani Dyrektor Ewy Kaczorowskiej oraz nauczycielek: Barbary Matusiak i Małgorzaty Zakrzewskiej – wzięli udział we wspaniałym koncercie w Filharmonii Łódzkiej, na którym pod dyrygenturą Arie Lipskiego, syna łodzianina, ocalonego z Holokaustu, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina wykonała VIII Symfonię „Kwiaty polskie” Mieczysława Wajnberga oraz IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” op. 95 Antoniego Dworzaka.
Koncert odebraliśmy jako bardzo poruszający i wniosły. Ten ton nadała mu nie tylko muzyka ale także przemówienia dyrygenta i jego ojca, który wspominał swą łódzką młodość i straszne przeżycia wojenne.




Gdzie matura poszła najlepiej


Z porównania wyników matur w dużych, publicznych liceach ogólnokształcących w Łodzi wynika, że I LO, XXI LO i XII LO należą do ścisłej czołówki.

W "jedynce" zdali wszyscy, czyli 100 proc. Najgorzej egzamin dojrzałości wypadł w LV LO, gdzie zaliczyło go zaledwie 20 proc. maturzystów. Średnia zdawalność w Łodzi wyniosła 82,70 proc, czyli nieco gorzej niż w stolicy (85,50 proc).

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi udostępniła nam wyniki z 56 publicznych i niepublicznych placówek.

- Takie listy rankingowe mogą być krzywdzące dla niektórych szkół, ponieważ nie wiadomo, w jakim zakresie słaby wynik maturzystów był spowodowany złą pracą nauczycieli - podkreśla Janina Skibicka, zastępca dyrektora OKE w Łodzi. - Dla osiągnięcia bardzo dobrego wyniku egzaminu, moim zdaniem, potrzebne jest zgranie trzech czynników: zdolności i zapału ucznia, zaangażowania i wiedzy nauczycieli, ale również odpowiedniego wsparcia rodziców.

Oto lista łódzkich szkół ogólnokształcących, w których maturę zdało procentowo najwięcej uczniów.


Lp Szkoła przystąpiło zdało zdawalność w %
1 Ogólnokształcąca Szkola Baletowa 8 8 100
2 Liceum Ogólnokształcące MIKRON 6 6 100
3 I Liceum Ogólnokształcące 145 145 100
4 XXI Liceum Ogólnokształcące 227 226 99,56
5 XII Liceum Ogólnokształcące 160 159 99,38
6 XV Liceum Ogólnokształcące 149 147 98,66
7 XXIV Liceum Ogólnokształcące 187 184 98,4
8 III Liceum Ogólnokształcące 170 166 97,65
9 XXXIII Liceum Ogólnokształcące 194 189 97,42
10 XXXI Liceum Ogólnokształcące 219 212 96,8
11 Katolickie LO o Bernardynów 31 30 96,77
12 XIII Liceum Ogólnokształcące 159 152 95,6
13 XXVI Liceum Ogólnokształcące 223 213 95,52
14 Społeczne LO Lykeon 22 21 95,45
15 VIII Liceum Ogólnokształcące 154 147 95,45
16 XXV Liceum Ogólnokształcące 197 187 94,92
17 XXIX Liceum Ogólnokształcące 180 170 94,44
18 Katolickie LO im. Jana Pawła II 34 32 94,12
19 IV Liceum Ogólnokształcące 181 170 93,92
20 IX Liceum Ogólnokształcące 193 179 92,75

(WKU); Express Ilustrowany; 05.07.2008



Rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009


Rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009 dla klas I odbędzie się 1 września o godz. 900 w sali gimnastycznej.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009 dla klas II i III odbędzie się 1 września o godz. 1000 w salach wychowawczych.

Serdecznie zapraszamy!



Sprawozdanie z zakończenia klas trzecich

Dnia 25 kwietnia 2008 r. pożegnaliśmy uczniów klas trzecich XV LO. Przyszli absolwenci, którzy już niebawem napiszą egzamin maturalny, punktualnie o godzinie 9 spotkali się z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami w sali gimnastycznej. Po ceremonii wprowadzenia sztandaru i odśpiewaniu hymnu, głos zabrała Pani Dyrektor, podsumowując i chwaląc jednocześnie trzyletnią współpracę z uczniami, którzy lada moment opuścić mieli mury „Piętnastki”.

Następnie głos zabrali wychowawcy, którzy obdarowali nagrodami książkowymi i dyplomami swoich wychowanków najlepiej uczących się, oraz wyróżniających się na forum klasy i szkoły. Nie zapomniano również o tych, którzy mieli istotny wkład w pracę samorządu szkolnego. Po rozdaniu wszystkich nagród, przyszedł czas na część artystyczną, przygotowaną przez klasę II E. W rolę konferansjerów -prowadzących wcielili się Wojciech Lipiński i Agata Januszkiewicz. Zaprosili oni do występów artystycznych najbardziej utalentowaną młodzież naszej szkoły. W związku z tym obecni na sali uczniowie i nauczyciele podziwiać mogli doskonałe umiejętności wokalne, taneczne, muzyczne i recytatorskie, prezentowane przez ich kolegów i koleżanki. Z dużym uznaniem widzów spotkały się m.in: wykonanie piosenki „Losing my religion”, czy też taniec nowoczesny stanowiący mieszankę hip hop i dance hop. Każdy występ nagradzany był szczerym aplauzem. Po części artystycznej nadszedł czas na ostatni akcent uroczystości zakończenia roku – absolwenci otrzymali okolicznościowe gazetki pt: „Trzy lata niczym jeden dzień...” przygotowane przez klasę II E, zawierające zbiór wspomnień, zabawnych sytuacji oraz ciekawych aspektów związanych z ich 3-letnią przygodą w XV LO.

Po spotkaniu w Sali gimnastycznej maturzyści rozeszli się do swoich klas, gdzie rozdano im świadectwa i gdzie nadszedł czas pożegnania z kolegami, koleżankami i wychowawcami.

My – młodsi koledzy – XV LO życzymy absolwentom znakomitych wyników na maturze, pozytywnych, mądrych i przemyślanych wyborów w życiu, szczęścia, oraz tego, aby zawsze wyznaczali sobie nowe cele i wierzyli, że można je osiągnąć. Bo jak mówi starożytne powiedzenie: „Zwyciężać mogą tylko ci, co wierzą, że mogą”.

[ zdjęcia ]



Uroczystość w Gminie Żydowskiej

07.04.08 15-osobowa delegacja młodzieży z XV LO pod opieką Pani Dyrektor Ewy Kaczorowskiej i polonistki Barbary Matusiak uczestniczyła – na zaproszenie Ambasady Izraela w Polsce - w uroczystości wręczenia medalu i dyplomu honorowego dla Sprawiedliwej wśród Narodów Świata przyznanego pośmiertnie Wiktorii Sołek. To szczególne wyróżnienie – poza XV LO żadna szkoła nie została zaproszona na tę szczególną uroczystość. Zebranych powitała Ewa Rudnik z Departamentu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Program artystyczny spotkania przygotowany został przez uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Przemówienia wygłosili: Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki, vice ambasador Izraela Yossefa Levy, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller, siostrzeniec Odznaczonej, który w imieniu zmarłej odebrał medal i tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Wszyscy zebrani zapoznali się z heroiczną historią ukrywania przez Panią Sołek dwójki żydowskich dzieci w okresie II wojny światowej. Spotkanie zakończyły: wspólne zdjęcie pamiątkowe – nasza delegacja nie omieszkała zrobić sobie zdjęcie z vice ambasadorem Izraela, wyjątkowo miłym i pogodnym Yossefem Levy – i pyszny poczęstunek koszernymi ciasteczkami.

[ zdjęcia ]



XV Liceum gości Yarden High School z Ma`ale Ephraim w Izraelu

W dniach 07-09.04.08 nasza szkoła – pod kierunkiem Barbary Matusiak i Zespołu do Spraw Promocji Szkoły - realizowała pierwszą część wymiany polsko-izraelskiej budowanej w ramach projektu edukacyjnego Bliżej siebie. Piętnastka jako lider wymiany współpracowała z XXX LO i jego gośćmi z Ramlah High School. Było to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne przygotowywanie od jesieni 2007. Piętnastkową grupę tworzyli uczniowie z klas IIe, IIb i IIIe, którzy brali udział w warsztatach przygotowawczych do spotkania, zapoznając się z kulturą, religią, historią i współczesnością Żydów polskich i izraelskich. Mieli więc o czym rozmawiać z Izraelczykami w czasie warsztatów integracyjnych oraz peregrynacji po Łodzi i jej okolicach. Polacy i Izraelczycy wspólnie zwiedzali Łódź i obóz zagłady w Chełmnie, gdzie razem przeprowadzili ceremonię ku czci ofiar Holokaustu. Największą chyba zaletą spotkania – oprócz możności nawiązania indywidualnych kontaktów pomiędzy Polakami i Izraelczykami – stało się spotkanie z Panem Chaimem Kozienickim, Ocalonym, który jako dziecko przetrwał gehennę łódzkiego getta, obóz Auschwitz i Sztuthoff, by stać później się jednym z żołnierzy walczących o niepodległy Izrael. Jego imię oznacza „życie”, to symboliczne, bo tragiczna historia zmagań Chaima z hitlerowskim bestialstwem, traumy związanej z utratą bliskich uczy o sile woli, nadziei i wierze w to, że przyjaźń i zrozumienie mogą ocalić świat przed powtórzeniem się Holokaustu. Było i wesoło i podniośle, refleksyjnie i dynamicznie, śpiewaliśmy i tańczyliśmy, a przede wszystkim rozmawialiśmy, ile się dało. Okazało się, jak wiele łączy młodzież i nauczycieli obu krajów i jak niewiele dzieli.

[ zdjęcia ]



Konkurs geograficzno – astronomiczny „Kto podejmie rękawice”

Dnia 11 kwietnia 2008 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Astronomiczno – Geograficzny pod hasłem „Kto podejmie rękawicę?”. Organizatorem konkursu było XXX Liceum Ogólnokształcące. Patronat nad organizacją i przebiegiem konkursu objęły: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi im. Arego Sternfelda. W tym przedsięwzięciu wzięły udział dwa 3 - osobowe zespoły z naszego liceum. Na tle innych szkół wypadliśmy bardzo dobrze. Wykazaliśmy się dużym zasobem wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jedna z grup zajęła pierwsze miejsce (Monika Lewandowska, Mateusz Gierowski, Mateusz Szkobel), druga zaś czwarte (Beniamin Kwiatkowski, Kamil Gałażewski, Fryderyk Szymczak). Tak wspaniałe wyniki zawdzięczamy pani profesor Ewie Pelle, która doskonale nas przygotowała. Konkurs obejmował taki zakres materiału jak: Układ Słoneczny, najbardziej znane gwiazdozbiory, Nasza Galaktyka, teoria i zadania dotyczące ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Musieliśmy odpowiadać na wiele pytań między innymi „kto pierwszy ten lepszy”, jednak najciekawsze i zarazem najtrudniejsze było rozpoznawanie obiektów na zdjęciach i schematach. Organizatorzy zapewnili nam atmosferę pełną humoru, co zapewniło spokój uczestnikom konkursu.



I Międzyszkolna Prezentacja Piosenki Rosyjskiej

15 kwietnia 2008r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 14 odbyła się I Międzyszkolna Prezentacja Piosenki Rosyjskiej - od tradycji do współczesności „В шутку и всерьёз” (Pół żartem pół serio) Młodzież z jedenastu szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowała 21 piosenek na wysokim poziomie i we wspaniałej atmosferze!

I miejsce zdobyła Kasia Piotrowska z XX LO, II miejsce – Wojtek Jurkowski z ZSP 14, III miejsce – zespół z XV LO. Były tez wyróżnienia dla wielu uczniów. Ale publiczność była pod wrażeniem wszystkich występów, ich różnorodności, kolorytu. Wszyscy wykonawcy pokazali wspaniały poziom i zaangażowanie. Gratulacje!

Gościem imprezy był zespół LECHaRUS, a niespodzianką dla wszystkich okazał się wspólny występ nauczycieli jęz. rosyjskiego i gości.

[ zdjęcia ]



Nasi uczniowie odnieśli kolejny sukces...

16 kwietnia w Klubie Nauczyciela odbyła się uroczysta gala finałowa VII Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Ile Polski w każdym słowie". Organizatorem festiwalu jest Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, a patronatem Nasze liceum wystartowało w konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - "Łódź - dodaj do ulubionych. Młodzieżowa encyklopedia miasta". Szkołę reprezentowali: Maciej Herczyński oraz Beniamin Kwiatkowski z klasy Ic. Strona internetowa stworzona przez uczniów pod opieką nauczycielki technologii informacyjnej p. Marzeny Jóźwiak zajęła I miejsce. Koordynatorem na terenie szkoły była p. Barbara Rożniakowska - pracownik biblioteki. Gratulujemy zarówno uczniom jak i opiekunom.

[ zdjęcia ]



Wirtualny Informator Maturzysty

[ łącze ]



Dzień Patrona

14 grudnia 2007 roku w naszym liceum świętowano Dzień Patrona. Czy była to kolejna nudna akademia z "oklepanymi wierszykami"? Oczywiście, że nie!

Tego dnia sala gimnastyczna przeobraziła się w lwowską kawiarnię artystyczną, a na szkolnych korytarzach można było spotkać wytwornie ubrane damy z okresu modernizmu i nie mniej eleganckich dżentelmenów.

Prezentacja przygotowana przez prof. Barbarę Matusiak przybliżyła nam życie Jana Kasprowicza. Zaproszone drużyny gimnazjalistów zmagały się zaś w konkursie dotyczącym, tak bardzo ukochanych przez poetę, gór.

Część artystyczna została przygotowana przez prof. Barbarę Matusiak i klasę IIIe, gościnnie wystąpili też uczniowie klasy IIIb. Kogo tym razem można było spotkać w kawiarni przy lwowskim rynku? Oczywiście jednego z jej bywalców, przepełnionego natchnieniem Jana Kasprowicza; posługujących się lwowskim dialektem, "inteligentnie gadających" Szczepcia i Tońcia; wschodzące gwiazdy estrady: dziewczynę z chryzantemami, nieco wstydliwego wokalistę z nożem w dłoni i wspierający ich uroczy zespół "Lwowskie kwiatuszki". Nie można zapominać o "apatycznym, ale sympatycznym" konferansjerze Krzysztofie, który swoimi dowcipami i zaczerpniętymi z życia historiami rozbawił publiczność do łez. (Kto inny potrafi w tak niesamowity sposób zaprosić dziewczynę na pączki i wafle?). Imprezę zakończyło, zainicjowane przez klasę IIb i Ib, wspólne śpiewanie piosenki "Tylko we Lwowie".

Rzeczywiście taka atmosfera może istnieć tylko w tym pięknym mieście...i oczywiście w XV LO!

[ zdjęcia ]



Lekcja oda "Do radości"

W dniu 22 listopada 2007 roku klasa II e uczestniczyła w bardzo interesującej lekcji języka polskiego prowadzonej przez panią profesor Barbarę Matusiak.
Na początku, pomimo lekkiego zamieszania, uczniowie starali się, w miarę możliwości wokalnych oczywiście, zaśpiewać (stojąc na ławkach!) odę "Do radości". Akompaniował sam Ludwig van Beethoven.
Uściśnięcie dłoni, wzajemne przytulanie się miało na celu unaocznić to, iż ludzkość żyjąca we wspólnocie i przyjaźni powinna być otoczona radością. Uwierzyliśmy, ze miłość i braterstwo muszą zatriumfować, zawładnąć światem. Własnymi ciałami udokumentowaliśmy równość wszystkich ludzi oraz zbliżanie się do nieba dzięki przyjaźni.
Te zajęcia ułatwiły nam dokonanie analizy utworu Fryderyka Schillera oraz pozwoliły na lepsze zrozumienie treści utworu.
Dzięki lekcji poznaliśmy wartości, jakie niesie ze sobą hymn Unii Europejskiej.


[ zdjęcia ]




Wielka Lekcja Geografii

Dnia 16 listopada 2007r. w ramach 9. Explorers Festival odbyła się Wielka Lekcja Geografii. Wśród 53 szkół z całej Polski znalazła się również Nasza Piętnastka. Tematem przewodnim wykładów i wizualizacji była hydrosfera. Na zakończenie lekcji odbył się test sprawdzający wiedzę młodzieży. Składał się on z 20 pytań. Uczniowie rywalizowali indywidualnie o miano Najlepszego Młodego Geografa oraz całymi szkołami o tytuł Najlepszej Szkoły. Wśród 530 mądrych głów znalazło się 10 młodych umysłów geograficznych z naszej szkoły. Ta silna ekipa pod wodzą pani profesor Ewy Pelle zajęła drugie miejsce w rywalizacji zbiorowej. Nasi geografowie dzielnie się spisali. Gratulujemy zarówno uczniom tak ogromnej wiedzy jak i pani profesor Pelle za doskonałe przygotowanie do wielkiego sprawdzianu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ta sama ekipa zajmie pierwsze miejsce, zostawiając konkurencję daleko w tyle.

Marta Lubaszko




Matematyczne i literackie wariacje na temat klasycyzmu.

Nawet dla humanistów lekcja matematyki może okazać się atrakcyjna, o czym przekonała się klasa II b. Symetria, złota proporcja, ułamki, liczba logarytmy, liczby Marsenne'a, doskonałe, zaprzyjaźnione - w tej naukowej terminologii obok powagi dostrzegamy całkiem znane na co dzień określenia. Kiedy jeszcze połączymy je z literaturą, filozofią i sztuką, dojdziemy do wniosku, że możliwa jest korelacja między językiem polskim a matematyką. Dodajmy do tego klasycyzm i efekt będzie piorunujący. Powstaną uczniowskie ody i hymny na cześć "królowej nauk" oraz zabawne bajki z wykorzystaniem pojęć matematycznych. Jakie stąd wnioski? Nauka każdego szkolnego przedmiotu wiąże się z innymi działami wiedzy, nie można więc świata odbierać fragmentarycznie, trzeba umieć dostrzegać związki między różnymi, nawet najbardziej odległymi dziedzinami życia, o czym starały się przekonać młodzież nauczycielka matematyki Joanna Pochylska i polonistka Małgorzata Zakrzewska.


[ zdjęcia ]



Nasi absolwenci mają też sukcesy sportowe!

Iza Kasprzyk, absolwentka XV LO, zdobyła - jako reprezentantka Politechniki Częstochowskiej - III miejsce w mistrzostwach Europy w piłce siatkowej i indywidualne wyróżnienie za swoją grę na tychże mistrzostwach.
Gratulujemy, Izo!!!




Kolejny sukces naszego absolwenta.
W dniach 12 - 14 października odbyła się Jubileuszowa XV edycja Targów Wyposażenia Wnętrz oraz Artykułów i Usług dla Domu i Ogrodu INTERFLAT. Targi cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem profesjonalistów, mediów, ale także indywidualnych zwiedzających.
W Konkursie na najlepszy produkt targów wyróżnienie otrzymał absolwent XV LO Błażej Podkówka (Projektowanie Form Przemysłowych) za kolekcję prototypowych lamp diodowych.



Rok Stanisława Wyspiańskiego w naszej szkole

W XV LO (26.10.07) odbyła się kolejna lekcja języka polskiego, która udowodniła, że 45 minut w ławce szkolnej nie musi być nudne i zwyczajne! Szczęściarzem była klasa III E...oczywiście.
Pani profesor Barbara Matusiak, w formie wykładu, przybliżyła nam sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego. Tytuł wykładu brzmiał: Stanisław Wyspiański - poeta labiryntu. Dowiedzieliśmy się kilku pikantnych szczegółów na temat jego życia oraz wiele o twórczości. Wykład połączony był z prezentacją multimedialną, zawierającą obrazy jego autorstwa. Dzięki temu mogliśmy podziwiać śliczne dzieci Stanisława W., a także żonę (mniej śliczną). Wszystko to z miłości do nas, abyśmy lepiej zrozumieli Wesele Stanisława Wyspiańskiego, z którym obecnie się zmagamy.
Dodatkową atrakcją lekcji był widok naszych drogich nauczycielek (Panie profesorki: Barbus, Wołodźko, Stefańczyk, Przybysz, Woźniak), które przypominały sobie, jak to jest być znów po "tej drugiej stronie biurka". Z uwagą wsłuchiwały się w słowa płynące z ust prof.. Matusiak i. robiły bardzo dokładne notatki z lekcji.




Teatr LOGOS, założony przez absolwenta XV LO, księdza Waldemara Sondkę, istnieje już 20 lat, a kierowany przez niego Festiwal Kultury Chrześcijańskiej ma już XI edycję!!! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! O teatrze, festiwalu i jego twórcy czytaj w wywiadzie z "Gazety Wyborczej"




29 października 2007 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi wręczono dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Nagroda ta przyznawana jest osobom, które uzyskały najwyższą średnią ocen w danej szkole lub wykazały się szczególnymi osiągnięciami w kilku dziedzinach. Wyróżnieni otrzymali dyplomy z rąk wojewody łódzkiego - pani Heleny Pietraszkiewicz, a uroczystość uświetniły występy muzyczne uczniów. Wśród tegorocznych 256 stypendystów z województwa łódzkiego znalazła się również uczennica naszej szkoły- Adrianna Majchrzak z klasy IIIe. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


[ zdjęcia ]



Dnia 26 października 2007 roku klasa Ic przygotowała inscenizację sądu skorupkowego Edypa, głównego bohatera tragedii Sofoklesa. Lekcja ta odbyła się pod opieką Barbary Matusiak i Joanny Stefańczyk. Klasa na chwilę przeniosła się do starożytnych Teb. Na początku mowę wygłosili oskarżyciel i obrońca, następnie głos zabrali zgromadzeni. Jedni wstawiali się za Edypem, a inni uznawali go winnym. Różnice poglądów doprowadziły do napiętej atmosfery oraz sprzeczek pomiędzy zebranymi. Nie można było używać przemocy, gdyż nad porządkiem obrad czuwał Klaudios. Wśród ludu znalazł się również tebańczyk podający się za Tyrezjasza. Szybko udowodniono, że jest to fałszywy wróżbita i wyrzucono go ze spotkania. Na koniec zebrania odbyło się głosowanie na skorupkach. Po ich przeliczeniu okazało się, iż król musi opuścić państwo. Lekcja w ciekawy sposób pokazała połączenie wiedzy historycznej z językiem polskim.


[ zdjęcia ]



Współpracujący z naszą szkołą Teatr Chorea zaprasza młodzież XV LO na próbę otwartą przedstawienia "Ptaki" Arystofanesa - 30.10.07, godz. 19.00,
ul. Tymienieckiego 5.




Ostatnie lekcje języka polskiego (19.10.07, 22.10.07), po raz kolejny, przekonały nas, że przedmiot ten wcale nie musi, a wręcz nie może być nudny. Dzięki zajęciom zorganizowanym przez prof. Barbarę Matusiak mogliśmy doświadczyć, czym tak naprawdę jest impresjonizm.
Aby dogłębniej zanalizować wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera Melodia mgieł nocnych i odpowiedzieć na nurtujące nas zawsze pytanie: "co autor miał na myśli", wcieliliśmy się w rolę tytułowych mgieł. Otuleni w firanki i wsłuchani w utwór Claude'a Debussy wykonaliśmy łagodny taniec mgieł, m.in. "pląsaliśmy po przestworów głębinie", "piliśmy kwiatów woń rzeźwą" oraz chwytaliśmy w ramiona spadającą gwiazdę.
Następnie przekonaliśmy się, że otaczający nas świat możemy z powodzeniem odbierać nie tylko za pomocą wzroku. Mając zamknięte oczy, dłońmi poznawaliśmy wygląd naszych kolegów czy strukturę przyniesionych przez nas kwiatów. Była to pewnie jedna z niewielu okazji w życiu, kiedy mogliśmy przekonać się, jak smakują kwiaty- zwykle oceniane jedynie wzrokiem lub węchem. Na koniec - inspirowani utworem Tetmajera - wykonaliśmy impresjonistyczne "arcydzieła" malarskie.
Czemu miały służyć takie niekonwencjonalne zajęcia? Dzięki nim zostaliśmy wprowadzeni w niesamowity świat wrażeń i uświadomiliśmy sobie, jak bardzo są one subiektywne. Odkryliśmy, iż na otoczenie można "patrzeć" także dotykiem, węchem, słuchem i smakiem.

[ zdjęcia ]



Dnia 13 października 2007 roku w sobotę odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych.
Uroczystość była połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. O godzinie 9 uczniowie pierwszych klas, nauczyciele i wychowawcy zebrali się na sali gimnastycznej. Nastąpiło uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły, a następnie przedstawiciele klas przystąpili do ślubowania. Po przemówieniu Pani Dyrektor rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy Ie przygotowali zabawne przedstawienie utrzymane w konwencji kabaretowej.
W tym czasie klasa IIa z szaleńczym entuzjazmem przygotowywała poczęstunek dla kochanych profesorów. Mogła się przecież pochwalić talentami w dziedzinie wymyślnych wypieków. Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali sie do swoich klas. Po spotkaniu wychowawczym nauczyciele mieli czas, aby świętować swój dzień.

W tym dniu Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi otrzymała profesor Arletta Marciniak, nagrody Dyrektora szkoły następujące profesorki: Małgorzata Chećko, Barbara Matusiak, Ewa Pelle, Agnieszka Pietrasiak, Joanna Stefańczyk, Maria Papiernik. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i dziękujemy za pracę!!!

[ zdjęcia ]



26 września w naszej szkole zorganizowano Europejski Dzień Języków. Jak przystało na klasę humanistyczną IIb zaangażowała się w tę inicjatywę zainspirowaną pomysłami Pani prof. Marciniak, Dzierbickiej i Piotrowskiej przygotowała prezentacje dla klas pierwszysch. Pierwszaki wysłuchały wykładu o językach i skosztowały ciast z różnych stron świata, a także zaśpiewały włoską piosenkę o kwiatku i "Panie Janie" po łacinie. Cały dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze, mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się powtórzyć obchody Europejskiego Dnia Języków w równie ciekawej formie.



Drodzy absolwenci, otrzymujemy już pierwsze wpłaty na tablicę pamiątkową ku czci doktora Zagórnego. Dziękujemy i prosimy o więcej!!! To szalenie ważna sprawa dla kultywowania naszej tradycji i wspólnoty wszystkich absolwentów Piętnastki!



Kochani, obecni i przyszli absolwenci, logujcie się w portalu nasza klasa - dajemy Wam link - szukajcie swoich klas, znajomych, nauczycieli; twórzcie swoje strony klasowe i gadajcie do woli!!! Właśnie obgadujemy, kiedy i jak zorganizować zlot absolwentów i dzielimy się anegdotkami o życiu szkolnym.

[portal nasza klasa]

Pan Marek Zieliński - rocznik maturalny 1968 - przesłał nam zdjęcie swojej klasy z wycieczki do Krakowa. [ galeria ]
Zaproponował naszej szkole współpracę z Instytutem historycznym im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku zachęcamy do zaglądania na stronę Instytutu i korzystania z niej. A oto, jak Pan Marek nam się przedstawia: "Ja chodziłem do XV od początku, tj. od 1964 do 1968. Byłem w harcerstwie, jeździłem na obozy, na jednym z nich poznałem moją przyszłą żonę - Joannę Klupś, która też chodziła do XV, ale do innej klasy. Klasa D była bardzo aktywna, dużo ciekawych ludzi. Z niektórymi utrzymujemy kontakt do dziś, niektórych odnajdujemy teraz, po latach - w Łodzi, w Szwecji, Nigerii. Ja sam interesowałem się chemią (i elektroniką), uczył nas chemii Pan Majchrzak. Prowadził on kółko chemiczne w XIII, i tam się spotykaliśmy. Udało nam się go namówić na dwie kolejne wycieczki 'po kamienie' - mineralogiczne w Sudety. Stąd, kiedy w muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku zobaczyłem ogromną bryłę wypolerowanego nefrytu z Polski, od razu wiedziałem, że to z Jordanowa Śląskiego, bo tam po tej kopalni chodziliśmy. Pan Majchrzak już nie żyje - był wspaniałym nauczycielem! Dzięki niemu brałem udział w olimpiadzie chemicznej i miałem wejście bez egzaminów na UŁ (ale mnie pociągnęło na chemię na Politechnikę). Po studiach pracowałem w CBMiM PAN - poszedłem tam za profesorem Kryszewskim. W czasie Solidarności redagowałem gazetkę "Poglądy", i na 2 tygodnie przed stanem wojennym wylądowałem w Nowym Jorku u profesora Martina Pope's na rocznym stażu naukowym w New York University. Po 2 tygodniach wszyscy znajomi pytali mnie, skąd wiedziałem, kiedy wyjechać, ale to był przypadek. Gazetkę robiliśmy do końca, ostatni, trzynasty numer już złożony ale jeszcze nie wydrukowany zabrała ubecja. Profesor Pope, który ma już 90 lat, jest za tydzień honorowany w ratuszu miejskim za zasługi dla nauki i sztuki ludzi polskiego pochodzenia. Po NYU pracowałem w przemyśle (Clairol), a potem zmieniłem zawód i z chemika przekwalifikowałem się na komputerowca. Mamy 3 córki, dwie pracują, najmłodsza kończy liceum i w przyszłym roku wybiera się na studia."



Drodzy Absolwenci i wszyscy zainteresowani!
W związku z zainteresowaniem absolwentów sposobem uczczenia pamięci naszego ukochanego profesora historii, rozpoczyna się akcja zbierania pieniędzy na tablicę pamiątkową ku czci żołnierza AK. i nauczyciela XV L.O. dr. Zagórnego. Pieniądze należy wpłacać na konto szkoły
14 1020 3408 0000 4902 0015 8477 - Rada Rodziców przy XV L.O. z dopiskiem "Tablica".



Szolem alejchem! *

W dniach od 9. do 11. września ad 2007 w Zgierzu odbyły się warsztaty Jidysz - przez język do kultury, związane z obchodami drugiego już festiwalu Wielokulturowy Zgierz. Oczywiście, jak na tego typu wydarzeniu, nie mogło zabraknąć i nas - wysłanników Piętnastki. A już szczególnie uwzględniając fakt, że warsztaty traktowały o języku żydowskim, a Twoją nauczycielką języka polskiego jest największa filosemitka po tej stronie Wisły - pani prof. Matusiak. :)

Lomir szprachn mameloszn! **

Trzydniowe warsztaty prowadzone były przez nie byle kogo. Pan Przemysław 'Josl' Piekarski - orientalista oraz pani Julia Makosz - judaistka z Krakowa to osoby współpracujące z Festiwalem Kultury Żydowskiej w tymże mieście. Prowadzący znali się na rzeczy, ale jednocześnie przybliżyli obecnym, czym jest język jidysz w sposób bardzo przystępny oraz niepozbawiony humoru. Największe zainteresowanie wzbudziło śpiewanie piosenek w jidysz, a zwłaszcza tej zatytułowanej Tumbalalajke. Potrzeba było sporej odwagi i giętkości języka, aby przedrzeć się przez mordercze refreny piosenek we wspomnianym języku. Prowadzący, po części teorytycznej, w której objaśnili pochodzenie, dialekty oraz wymienili większe dzieła literackie spisane w jidysz, przeszli do zajęć praktycznych, czyli do alfabetu i prostych zwrotów. Najwięcej kłopotów młodym adeptom sprawiło pozorne podobieństwo do języka naszych zachodnich sąsiadów. Należy pamiętać, że ich (/niem/: ja) to w wymowie ich, a nie niemieckie iś! (Sam autor przekonał się o tym na własnej skórze). I sprawdziła się stara, mądra, acz niekoniecznie żydowska prawda, iż w teorii między teorią, a praktyką nie ma różnicy. W praktyce jest.

A szejnem dank un a gutn tog! ***

Spotkanie z językiem jidysz zwieńczone zostało Wieczorem Pieśni Żydowskich w wykonaniu pani Urszuli Makosz. I tak jak wszystko dobre - tak i warsztaty musiały w końcu dobiec końca. Wielka szkoda, że obejmowały one tylko 3 spotkania, gdyż chętnych na dalsze poznawanie języka jidisz i kultury żydowskiej pewnie by nie brakowało. Pozostaje poczekać na kolejny zgierski festiwal, który, miejmy nadzieję, odbędzie się za rok. :)

*    Pokój z wami
**   Porozmawiajmy w jidysz (język matki)
*** Piękne dzięki i do widzenia




3 września odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008 i z brutalną oficjalnością  przerwało wakacje. Autobusy znów są wypchane zmęczeniem, a pod nami już wcale nie gorąca, a zimna trawa. W zastygłych pozach nadchodzi jesień, ale nic nam nie odbierze wspomnień o lecie i pudełka z biedronkami uzbieranymi na szczęście. "Zapach traw wciąż ogłusza nas!"



22 czerwca zakończył się rok szkolny 2006/2007. W XV LO klasa 1b pod opieką prof. Zakrzewskiej wystawiła przedstawienie: "Pływający Cyrk Monty Petrusa", oparte na skeczach słynnej gruby Monty Pythona. Najpierw papuga jak kamień opadła na podłogę, potem demonstrowano jak bronić się przed napastnikiem atakującym świeżymi owocami, a później popełnione zostało samobójstwo za pomocą widelca. W przerwach tańczono, recytowano i śpiewano. A na koniec tej fanfaronady zabrzmiały nam słowa  piosenki Elektrycznych Gitar "To już koniec i nie ma już nic". Ale znając uczniów Piętnastki w te wakacje działo się dużo więcej niż nic, choć wieczorami wszyscy zapewne uważali na psychopatów uzbrojonych w banana.




| do góry |

 
r