Maturalny Stres



Już w środę 4 maja rozpoczęły się matury w całej Polsce, które potrwają do
27 maja. Najpierw uczniowie przystąpili do zdawania pisemnego egzaminu z języka polskiego, a w następnych dniach, zgodnie z kalendarium, odbędą się kolejne egzaminy.

Matura to dużo nerwów i niesamowity stres. Przystępujący do matury uczeń niejednokrotnie ma wrażenie, że tak naprawdę niewiele umie, ponieważ 3 lata liceum to całkiem niedużo czasu na zrealizowanie całego materiału. Dlatego wielu licealistów do matury przygotowywało się kilka miesięcy wcześniej, a w ostatnich dniach jedynie powtarzało materiał.

- Uczyłem się do matury przez ostatnie miesiące, ale nerwów nie udało się uniknąć. Jednak mały stres potrafi działać mobilizująco, tak było też w moim przypadku. Uważam, że tegoroczna matura na poziomie podstawowym nie była trudna, zdecydowanie większej wiedzy i umiejętności wymagało napisanie rozszerżenia. Moim zdaniem rozszerzona matematyka w tym roku była naprawdę trudna twierdzi Adam Mazurkiewicz licealista z klasy o profilu informatycznym z językiem angielskim. Jednak jak zapewniają nauczyciele 3 lata to mało, ale wystarczą, jeśli ktoś uczy się regularnie i systematycznie uczęszcza na zajęcia. Ponadto licea wychodzą naprzeciw potrzebom uczniów organizując zajęcia pozalekcyjne czy koła naukowe, co podkreśla mgr Ewa Kaczorowska dyrektor XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Łodzi:

- Uczniowie są od pierwszej klasy przygotowywani do zdawania matury. Jeśli tylko wyrażają chęć mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, które poszerzają i uzupełniają 1 wiadomości przekazywane na lekcjach. Ponadto w naszym liceum pracują nauczyciele, którzy są egzaminatorami, dlatego wskazują uczniom kluczowe zagadnienia. Oczywiście maturzyści zawsze się stresują egzaminem, to całkiem normalne. Jednak jak widać jest to stres motywujący, bowiem w zeszłym roku w tym liceum nie było ucznia, który by matury nie zdał. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Obecnie nowa matura składa się z części pisemnej i ustnej, które można zdawać na poziomie rozszerzonym i podstawowym. Chociaż matura ustna polega na przedstawieniu prezentacji, na wybrany kilka miesięcy wcześniej temat, to mnie stres niż pisemna. Komisja egzaminacyjna wymaga rzetelnego i logicznego przedstawienia tematu, w czym wcale nie pomagają nerwy. Oceniane ma być nie tylko sama prezentacja, bowiem komisja zadaje pytania, które sprawdzają zasób wiedzy na dany temat- twierdzi Michał Stasiak tegoroczny maturzysta z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Łodzi.

W obecnym roku maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego nowożytnego. Wciąż nowością jest matematyka, która dopiero rok temu pojawiała się na nowym egzaminie jako obowiązkowa. Jednak jak podkreślają nauczyciele zdobycie tej wiedzy jest dzisiaj niezbędnym minimum, a matura zmobilizuje do przykładanie większej uwagi do tego przedmiotu. Dla uczniów uczęszczających do klas humanistycznych jest to nie lada wyzwanie:

- Dla mnie matura z matematyki była dość trudna, także porównując ją do poprzedniego roku. Jednak myślę, że poszła mi dobrze, poza tym wybieram się na studia o kierunku humanistycznym jak socjologia lub politologia, dlatego głównie skupiłam się na języku polskim i angielskim - mówi Martyna Binkowska z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Łodzi. Matury w całej Polsce zakończą egzaminy ustne 27 maja, po tym czasie nastanie długie oczekiwanie na wyniki. Jednak później tegoroczni maturzyści będą mieli wakacje, które dla tych przyszłych studentów zakończą się 1 października.


Katarzyna Lipczyńska.

zamknij [X]