Wykłady dla licealistów na Uniwersytecie Łódzkim


źródło: Gazeta Wyborcza Łódź - 2010-11-05


Uniwersytet Łódzki bierze pod swoje skrzydła licealistów z XV LO. Oprócz podstaw przedsiębiorczości młodzi słuchacze nauczą się m.in. szybkiego czytania i zasad savoir vivre'u.

Wydział Zarządzania UŁ. W sali 209 na drugim piętrze, jak co dzień odbywają się zajęcia. Ale średnia wieku słuchaczy jest dziwnie niska. W ławkach zamiast studentów siedzą pierwszoklasiści z XV liceum ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. To efekt współpracy uczelni ze szkołą.

Klasa I C otrzymała profil menedżerski. Oznacza to, że uczniowie mają więcej zajęć z języka angielskiego, matematyki i geografii. Teraz dzięki nawiązanemu porozumieniu część zajęć prowadzona jest na Wydziale Zarządzania UŁ. Otwiera to przed młodzieżą nowe możliwości. Na pierwszych zajęciach w gmachu przy ul. Matejki 22 poznawali podstawy przedsiębiorczości. Na kolejnych dowiedzą się jak otworzyć działalność gospodarczą i jak przygotować profesjonalną prezentację. Będą współpracować
z kołami naukowymi, uczyć się szybkiego czytania i zasad savoir vivre'u.

- Staraliśmy się, aby zajęcia były atrakcyjne dla tak młodych słuchaczy. Wiedzą którą tu dostaną przyda im się w życiu, nawet jeśli nie zdecydują się kontynuować nauki w tym kierunku - mówi Karolina Piejak, opiekun przedsięwzięcia z ramienia UŁ.

Zajęcia będą odbywały się przez cały czas nauki w liceum. Uczelnia liczy, że po trzech latach współpracy mury szkoły opuszczą uczniowie nieprzeciętni, z dodatkowym bagażem doświadczeń. Będą wiedzieli co w przyszłości może ich czekać na uczelni wyższej. Z doświadczeń nauczycieli wynika, że młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, czego można spodziewać się po studiach. Przez to trudno im wybrać najlepszy dla siebie kierunek studiów.

- Profil klasy jest zbieżny tematyką wykładaną na wydziale. Dlatego spodziewamy się, że ta grupa młodzieży będzie mądrzejsza w wyborze swojego kierunku studiów. Będą dojrzalsi o takie zajęcia jak mediacje, samokształcenie, motywacja i autoprezentacja. Sądzimy, że dzięki temu doroślej wkroczą w kolejny etap edukacji jakim są studia - mówi Ewa Pelle, wychowawca klasy.

- Dostałam możliwość poznania wiedzy na temat zarządzania, na pewno jej nie zmarnuję - przyznaje Justyna Łagowska, uczennica liceum.

źródło: Gazeta Wyborcza Łódź - Michał Frąk

zamknij [X]